Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Печките са на мода. Дори и дизела да е по-скъп феновете му са много...
CeckoStamov
Мнения: 61
Регистриран на: Пон 25 фев 2019 19:59
Автомобил: Голф 4
Двигател: ASZ 2003

Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот CeckoStamov » Пет 19 юни 2020 16:55


Здравейте колеги! При студен старт както нормално повдигачите изтракват за няколко секунди и утихват, но напоследък остава едно тракане/чукане/цъкане и след няколко минути изчезва. Давам линк за клип, който направих и там се чува.
От 30та секунда нататък се чува ясно като вдигам оборотите.

Въпроса ми е от какво може да е това? Маслото е на 9500км Bardahl 5w40 xtec, сложил съм и добавка Maxi Compression като го сменях.

Последна промяна от IvanMan на Вто 23 юни 2020 18:26, променено общо 1 път.
Причина: Коригирах линка към видеото.




valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот valiosport » Пон 22 юни 2020 9:37


Разпределителен вал и/или пробит повдигач


CeckoStamov
Мнения: 61
Регистриран на: Пон 25 фев 2019 19:59
Автомобил: Голф 4
Двигател: ASZ 2003

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот CeckoStamov » Вто 23 юни 2020 13:04


Нямаше ли да цъка постоянно ако беше това. Гадая че може да е просто слепнал/мръсен повдигач, тъй като шума изчезва?


Потребителски аватар
vinixxx
Мнения: 1813
Регистриран на: Пет 31 юли 2009 11:52
Автомобил: Seat Altea
Двигател: BJB
Местоположение: Смолян

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот vinixxx » Вто 23 юни 2020 18:15


клипът не работи.


CeckoStamov
Мнения: 61
Регистриран на: Пон 25 фев 2019 19:59
Автомобил: Голф 4
Двигател: ASZ 2003

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот CeckoStamov » Чет 25 юни 2020 17:14


След смяна на маслото и изминати 80км, днес като я запалих пак цъкаше. Държах оборотите на 1200-300 и след около 20-30 секунди изчезна цъкането. Скоро ще се отваря главата, за да се види от къде идва проблема.


Потребителски аватар
vinixxx
Мнения: 1813
Регистриран на: Пет 31 юли 2009 11:52
Автомобил: Seat Altea
Двигател: BJB
Местоположение: Смолян

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот vinixxx » Сря 01 юли 2020 17:30


аз не чух никакви паразитни шумове,не съм сигурен, че има нужда от отваряне на двигатела.


valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот valiosport » Сря 01 юли 2020 21:49


Ако дупката в повдигача е малка трака на моменти и моята така беше, може днес да причуква, утре да няма проблем, това е силно характерно за проблем с вала.
Когато се счупи плунжерчето над дюзата се получава тресене на празен ход а на високи обороти утихва.
Щом с покачването на оборотите тракането се учестява диагнозата е ясна, ако продължаваш да я караш така дупката се увеличава и тракането ще стане постоянно, дори има опасност да подбиеш клапана и тогава вече ще махаш главата.
Никакъв двигател не се отваря, сваля се ангренажа и капака на клапаните, смяната на вала е за максимум ден и половина, без да си давам зор. Хубаво е да се извадят и дюзите да им се сменят о-пръстени и дихтунги защото долните са 99% скъсани а горните са вече смачкани, почистват се леглата и разпръсквачите отпред, нови болтове за държачите, стягаш на 12нм+270° и като се регулират и дюзите след монтажа на вала и кобилиците колата ще е съвсем друга


kukata_pasat
Мнения: 862
Регистриран на: Вто 26 яну 2016 21:30
Автомобил: АУДИ А4 Б6
Двигател: AVF
Местоположение: Плевен

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот kukata_pasat » Сря 01 юли 2020 21:51


Цецко от клипа който пусна ми звучи като повдигачи пълни маслото ти е на 9500км тоест за смяна, моето скромно мнение е че трябва да пробваш с ново масло и преди него да направиш промивка с промивно масло и после новото а ако не стане повдигачи нови и така.Повдигачите се ловят когато чуеш студеното палене на същия мотор с здрави повдигачи ако имаш някой познат с същия мотор го накарай да го запали студен сутрин и че чуеш едно причукване за 2 3 секунди,а при теб е постоянно двигателя не млъква.


CeckoStamov
Мнения: 61
Регистриран на: Пон 25 фев 2019 19:59
Автомобил: Голф 4
Двигател: ASZ 2003

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот CeckoStamov » Съб 04 юли 2020 17:31


Здравейте колеги и благодаря за мненията. От 2 дена не съм чувал да трака при старт, само нормалното за 2 секунди. Купих си динамометричен ключ и в понеделник ще отворя капака на клапаните и ще сваля кобилиците и така ще огледам хубаво вала и повдигачите за износване. Отделно отстрани на кобилиците има едни метални тапички(мисля че са алуминиеви) и понякога те изпадат след което няма добро налягане на маслото там и се получава тракане.
kukata_pasat написа:Цецко от клипа който пусна ми звучи като повдигачи пълни маслото ти е на 9500км тоест за смяна, моето скромно мнение е че трябва да пробваш с ново масло и преди него да направиш промивка с промивно масло и после новото а ако не стане повдигачи нови и така.Повдигачите се ловят когато чуеш студеното палене на същия мотор с здрави повдигачи ако имаш някой познат с същия мотор го накарай да го запали студен сутрин и че чуеш едно причукване за 2 3 секунди,а при теб е постоянно двигателя не млъква.

Колега, с новото масло съм минал вече около 350км. сипах и добавка B1 на бардал.

В това видео се виждат въпросните тапички и как се оправят(чрез пренабиване, в добрия случай ако я намерите).

П.С Забравих да спомена, че преди да я взема (преди около 30хил.км) са сменяни вал и повдигачи, а като я взех съм обслужил дюзите.


valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот valiosport » Съб 04 юли 2020 19:14


Тия тапички за които говориш ги няма на всички помпа дюзи, а повдигачите и да имат дупки нищо няма да видиш без да махнеш вала. Вала се вижда без да се маха нищо, само са преяърта двигатела на 6-та да дойдат отгоре гърбиците


CeckoStamov
Мнения: 61
Регистриран на: Пон 25 фев 2019 19:59
Автомобил: Голф 4
Двигател: ASZ 2003

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот CeckoStamov » Съб 04 юли 2020 20:10


Как точно имаш предвид на 6та? На стартер или с ключ на зъбното колело. И ако се върти с ключа, защо трябва да е на скорост?


valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот valiosport » Съб 04 юли 2020 22:31


Какъв ключ бе човек, за да въртиш с ключ 19 на коляновия вал се маха пистовия ремък и демпферната шайба, най лесното е вдигаш на крик едното колело и на 5-та или 6-та ако имаш, а защо на 6-та ли, еми пробвай на първа да бутнеш колата и след това на 5-та и ще кажеш.
Вала най често яде първа гърбица, сега последно видях един леон ПД с 4 изядени гърбици като първата най много и естествено пробит повдигач


CeckoStamov
Мнения: 61
Регистриран на: Пон 25 фев 2019 19:59
Автомобил: Голф 4
Двигател: ASZ 2003

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот CeckoStamov » Съб 04 юли 2020 23:37


До сега съм въртял на свободна от шайбата на разпределителния вал и съм нямал проблеми.


valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот valiosport » Нед 05 юли 2020 7:42


Става отвсякъде въпроса е къде е най лесно, на колелото е най лесно щото нищо не свалям.
На разпределителния не е хубаво щото коляновия върти ремъка. Като въртиш на 6-та скоростната кутия върти коляновия вал, това е правилния начин, когато зацепвам ремъка и проверявам с петите и щифта дали съм го нагласил правилно.
И дюзи някои махат с отверки и щанги, аз ги махам с обратен чук и ваденето е за секунди и не рискувам да счупя дюза.

Особенно след смяна на вал двигателя не можеш го помести с ключ на коляновия вал защото са нови черупковите лагери и окачиш и пистовия ремък, а пада голямо превъртане докато го прекараш в позиция за регулиране на дюзата и ако съм с ключа долу не мога да гледам индикаторния часовник кога ще спре да се движи за да определя точната позиция за регулировка


Rtt T
Мнения: 55
Регистриран на: Вто 21 апр 2020 9:48
Автомобил:
Двигател:

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот Rtt T » Нед 05 юли 2020 20:49


Имам няколко въпросаза въпросните тапички за налягането при помпа дюза моторите.
Някой може ли да прати снимка къде стоят въпросните тапи?
Освен може би по-шунмия двигател може ли да се разбере дали са паднали без да се разглобява(може би малко тъп въпрос).
За колко време си заминава разпределния вал ако се кара така. :beer



Върни се в “Дизелови агрегати”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 47 госта