Passat B5.5 4motion - прекалено лек и нестабилен волан

Техническа и сервизна информация за Passat
VAGfan
Мнения: 3
Регистриран на: Нед 01 яну 2017 23:13
Автомобил:
Двигател:

Passat B5.5 4motion - прекалено лек и нестабилен волан

Мнениеот VAGfan » Съб 18 юли 2020 11:00


Здравейте колеги. Пиша ви с надежда някой от вас да помогне с един много неприятен и странен проблем - преди около година реших да сменя ляв кормилен накрайник (потропваше) и съответно се направи и сходимост преден и заден мост (в порше юг). Същия ден ми беше свален и воланът за пребоядисване и отново монтиран. След ремонта колата определено имаше по-добро поведение на пътя и при вискока скорост не трепваше, но забелязах нещо много досадно - воланът започна да "чете" по-големи неравности ( като играе наляво или надясно) и по павета също започна много да играе - но без да тропа нищо по окачването и т.н. Този проблем започна да се задълбочава и миналата седмица реших да проверим окачването и рейката да не би нещо да се е разбило - оказа се, че всичко е здраво, но след здравото клатушкане на колелата (за проверка на всякакви луфтове), което направиха момчетата на подемника, воланът вече съвсем стана трагедия - по павета едвам се удържа , а най-неприятното, което забелязах е, че на високи скорости колата стана адски нестабилна - воланът въобще не се втвърдява, и най-малкото движение с ръката го "чете", съответно лашка леко по завоите с висока скорост, а при по-остри завои се усеща сякаш безтегловност от предницата, трудно контролиране на автомобила( прекалено лек волан и сякаш лоша връзка с колелата) и съответно леко поднасяне. Ще съм много благодарен ако някой има идея от какво може да е това и сподели, тъй като като последната седмица съм минал две пълни проверки на колата( в официален сервиз и в препоръчан друг) и всички вдигат ръце и не знаят от какво може да е това.
П.С. карам колата от повече от 5 години и никога не е била нестабилна(напротив адски стабилна заради 4х4) и винаги си е била с "мъжки" волан/управление.
Благодаря предварително и хубав ден!




Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8376
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Passat B5.5 4motion - прекалено лек и нестабилен волан

Мнениеот samo_pechka » Съб 18 юли 2020 19:21


Предполагам са разбутани вертикалите на предните колела. Наместват се от магарето ( надлъжно местене ) за сведение. Мести се напред или назад и така се докарва вертикалата на колелата.
Ако по някакъв повод е сменяно, охлабвано тотално магарето , много вероятно е да е разбутано. Масово това рядко се пипа от мастерите, гледат да "бутнат" друго , но не и да местят магаре :) а колата става с кофти пътно поведение.
Или са сложени свръхшироки гуми на джанти с изнесено ЕТ ( или само джанти с много изнесено ЕТ )
Това са мои предположения на база опит.
Следващото е проблем с рейка. За съжаление не мога да помогна там много със съвет, там не бива да пипат хора без опит. Има специализирани сервизи за ремонт или може би е най-добре да се сложи друга/втора употреба, но здрава. Аз лично бих се пробвал с последното.


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Passat B5.5 4motion - прекалено лек и нестабилен волан

Мнениеот silent » Нед 19 юли 2020 8:54


Едва ли е рейка ...по скоро геометрията е осрана....аз бих отишъл отново на стенд с оплакване за прекалено чувствителен волан...поне аз така рабирам оплакването на колегата...


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8376
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Passat B5.5 4motion - прекалено лек и нестабилен волан

Мнениеот samo_pechka » Нед 19 юли 2020 10:03


То ако става въпрос за причини , много са. Колегата е написал, че е проверявано окачването, озадачава ме малко
VAGfan написа:Този проблем започна да се задълбочава и миналата седмица реших да проверим окачването и рейката да не би нещо да се е разбило - оказа се, че всичко е здраво, но след здравото клатушкане на колелата (за проверка на всякакви луфтове), което направиха момчетата на подемника, воланът вече съвсем стана трагедия - по павета едвам се удържа

Ако приемем, че не е бутано по геометрия , каква може да е причината? Смачкани / деформирани втулки по носачи ? Въпреки, че са били "проверявани" ....
В такъв случай остава и рейката под въпрос. Принципно ако разпределителят в самата рейка е с проблем , най-малкото мръдване дава рязко отражение.
Има някакъв проблем, това е ясно. Отворена предница, недонагласени вертикали. Смачкани втулки в долни носачи, проблем в рейка. Основно би трябвало да са това проблемите.
Вече ако са слагани дист. на джантите ( изнесени много ) или много широки гуми, съчетано с умора по носачи/втулки, няма начин да не се скофти поведението във времето.
Но така отдалеч , трудна диагноза.


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Passat B5.5 4motion - прекалено лек и нестабилен волан

Мнениеот silent » Нед 19 юли 2020 13:28


Проблемите са му започнали със смяна на накрайник и реглаж на преден и заден мост...в последствие са се задълбочили....


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Passat B5.5 4motion - прекалено лек и нестабилен волан

Мнениеот muns61 » Нед 19 юли 2020 17:14


Този ефект го има при прекалено разтворена предница.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8376
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Passat B5.5 4motion - прекалено лек и нестабилен волан

Мнениеот samo_pechka » Пон 20 юли 2020 8:04


Мхм, пък и ако са омекнали на кормилните накрайници буферите (не всички, но някои са с такива и имат гума за обиране на тресенията ) - още по-зле. Ако е с такива, да се огледа пак там.


Потребителски аватар
Danny boy
Мнения: 1933
Регистриран на: Сря 10 яну 2007 18:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Passat B5.5 4motion - прекалено лек и нестабилен волан

Мнениеот Danny boy » Вто 21 юли 2020 10:30


Може да е от клапана на хидравличната помпа на хидравликата.
Вероятно е заял в някакво положение и не разтоварва добре,вследствие на което налягането в системата е константно по-високо и волана е прекалено лек и при високи скорости също.


VAGfan
Мнения: 3
Регистриран на: Нед 01 яну 2017 23:13
Автомобил:
Двигател:

Re: Passat B5.5 4motion - прекалено лек и нестабилен волан

Мнениеот VAGfan » Сря 22 юли 2020 11:20


Здравейте отново колеги. Благодаря ви за изчерпателните отговори! След още обикаляне по майстори се установи мноого минимална хлабина/луфт в рейката, но всички са категорични, че това е твърде малко за да ми се държи по този начин колата( самия майстор я покара с мен малко през някои неравност и със скорост от 5-10км/ч воланът моментално тегли наляво или надясно( в зависимост от тава къде е неравността) и къде е наклонът на пътя и каза, че това е много нетипично и неприятно, но не би трябвало да е от този съвсем минимален луфт в рейката - иначе рейката си е здрава и не тече, при завъртяне пълен оборот на волана не се долавя никакво припукване и воланът си се връща нормално, единствено се усеща съвсееем леко притропване от предницата при преминаване през много остри неравности, но това е от леката хлабина и това минимално притропване си го имам от 2 години(почти незабележимо е, трябва през много остра неравност да се мине за да се усети), а проблемът с чувствителността на волана както казах, се появи след въпросният ремонт и реглаж в порше и за последния месец изключително рязко се влоши. Окачването отново се провери - здраво е без никакви луфтове по носачи и накрайници, направи се проверка на 3D стенд Hunter и няма никакви отклонения, които да са в червената граници(извън допустимите стойности). Сега ми изникват два въпроса - както спомена колегата samo_pechka дали не е от магарето? Спомням си преди година в порше ми се оплакаха как всичко било толкова спекло виждаш ли, че едвам го раздвижили да направят хубав реглаж, като нищо може да се отхлабвали магарето. ( но тогава нямах проблем със стабилността във висока скорост , просто по-лек и значително по-чувствителен волана на неравности, но без никакво тропане). Сега воланът не се втвърдява при висока скорост(както до преди месец) и усещането е за нестабилност( и най-малкото движение улавя и предницата се усеща сякаш е в безтегловност) - доста неприятно и според мен опасно, тъй като предстои и дълго пътуване към морето. Другият ми въпрос е към колегата Danny boy - възможно ли е наистина да е от този клапан на хидравличната помпа (не съм запознат) и как мога да го проверя? Също така ще се радвам да ми препоръчате наистина добър сервиз за финална диагностика на проблема( не искам да се хвърлям директно към смяна на рейка и управлението да си остане същото, защото имам чувството че точно така ще стане, а смяната с нова или рециклирана такава е доста солена..). Има много добри отзиви за сервиза в Герман - Ники, вие имате ли някакви конкретни наблюдения? Благодаря ви много предварително и се извинявам за дългия пост - просто не можах по-кратко да го обясня добре :( П.С. Гумите и джантите са проверени и са перфектни - 195 65 R15 е размерът - оригиналните и никога не са сменяни с лети и досега никога не съм имал проблеми сх тях.


Потребителски аватар
Tsankovski
Мнения: 360
Регистриран на: Пон 25 юли 2016 10:14
Автомобил: VW Passat B5-5 Variant Тiptronic
Двигател: AMX 2005 2-8 4motion Exclusive
Местоположение: Русе

Re: Passat B5.5 4motion - прекалено лек и нестабилен волан

Мнениеот Tsankovski » Чет 23 юли 2020 17:00


Няма ли начин да се регулира силата на рейката


mtm_golf
Мнения: 271
Регистриран на: Нед 20 апр 2008 18:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Passat B5.5 4motion - прекалено лек и нестабилен волан

Мнениеот mtm_golf » Пет 09 окт 2020 21:16


Здравей, колега! Намери ли решение на проблема, че все едно говориш за моята кола...



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Анатолий и 193 госта