Проблем с наводняване от комшия - какви законови мерки мога да взема

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19555
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Проблем с наводняване от комшия - какви законови мерки мога да взема

Мнениеот radotom » Сря 23 сеп 2020 14:34


Сагата е от над 2 години.
Редовно се наводнява стената в кухнята. Олива около коминото тяло и надолу по стената. Част от тавана също е мокър.
Живея на 16 етаж, над нас има само още един апартамент.
Имаше леко нарушаване на изолацията на покрива точно покрай комина. От 2 седмици е поправена с нова от сериозна строителна бригада, а и си личи, че е вложено старание - има нова замаска, нова битумна изолация, сложено е прагче-какпкоуловител и е силикониран стабилно.
Реших, че това ще да е било и в неделя започна стабилно шкурене на старата боя, до мазилка.
След това имах прах и в зад@ка (и не само!), както и в почти целия апартамент.
Част от неделната привечер и половината понеделник бяха посветени на чистене! :banghead :banghead :banghead
За да не избият все пак петна, в понеделник следобед нанесох изолиращ грунд, след това започнах и с боята.
Доволен, във вторник предиобед си подготвям валяка за да нанеса последния слой латекс, вдигам поглед кум тавана и... НОВО СТАБИЛНО мокро петно!!!! :scare3 :scare3 :scare3
А в момента, явно след обедното миене на чинии, по стената се стича вода!

Да отбележа за протокола, че в Пловдив от месец и половина не е капвал дъждец, да напомня, че над има само един апартамент!

С комшията съм говорил хилядократно!
Много разбран, свестен тип - веднага ми влиза в положение, веднага обещава, че събота и неделя ще викне майстори и ще започне ремонта...
... И така вече над 2 години поне 2 пъти месечно, дейб... :censored2 :censored2 :censored2

Писна ми и искам да взема мерки да го принудя да смени тръбите.
По възможност - мерките да са по-осезаеми финансово, за да не продължи с педалските си номера и в бъдеще.

Какви са ми опциите и към кого трябва да се обърна?
Директно съдебно дело? Първо нотариално заверена покана да си направи ремонт?




powerade
Мнения: 1045
Регистриран на: Нед 19 сеп 2010 19:33
Автомобил: Seat Toledo 2 1M2
Двигател: AHF 2000
Местоположение: Sofia

Re: Проблем с наводняване от комшия - какви законови мерки мога да взема

Мнениеот powerade » Сря 23 сеп 2020 14:43


Един комшия си направи застраховка (Алианц мисля), която включва наводняване и такива козметични проблеми със стени и тавани. Протече покрива на блока, изплатиха му не лоша сума, запуши си кенефа, изпращат майстор и т.н. Ако има комшии отгоре, изплащат щети или пращат майстор, и подават жалби спрямо комшията (съдят ли го а у не знам, но си е по-тарикатско като дойдат от Алианц да те тормозят, че ако не си оправиш нещата ще те съдят, все пак имат връзки и адвокати, както и познания в тънкостите на материята). Така че проучи според мен при застраховател (но не казвай, че вече го имаш проблема, питай теоретично :) )


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19555
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Проблем с наводняване от комшия - какви законови мерки мога да взема

Мнениеот radotom » Сря 23 сеп 2020 15:05


Вече говорих със застраховател.
Отговора беше: Да, няма проблеми, ние ще ти платим моментално и без никакви претенции, но плащането ще е еднократно. Последващи наводнения на същото място няма да бъдат изплащани. Освен това законово не можем да го принудим да си направи ремонт този над вас. Дали ще го съдим, за да си върнем парите от застраховката - не е ясно! Сумата няма да е грандиозна. Така, че дали това ще реши същинския проблем е съмнително

А на мен точно това ми трябва - да се направи ремонт и да спрат течовете при комшията.
Аз стената мога да си я оправя - пак ще шкуря, пак ще чистя и боядисвам... ама не мога да го правя всяка седмица, че после 2 дена да е ОК. :no


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Проблем с наводняване от комшия - какви законови мерки мога да взема

Мнениеот VWGT » Сря 23 сеп 2020 15:35


Първо, трябва да се установи къде е теча, защото къде тече и къде избива са две много различни неща. След това вече, ако наистина е при него, ще мислиш как да го притиснеш.


powerade
Мнения: 1045
Регистриран на: Нед 19 сеп 2010 19:33
Автомобил: Seat Toledo 2 1M2
Двигател: AHF 2000
Местоположение: Sofia

Re: Проблем с наводняване от комшия - какви законови мерки мога да взема

Мнениеот powerade » Сря 23 сеп 2020 15:36


Разбирам, еми освен да идеш у тях и да огледаш кво е положението. Човекът отгоре може да е на квартира и затова да не му се занимава (не че е оправдание)?? Много тъпо, успех иначе с начинанието.
Ако мислиш, че е от тръбите и той е на последния етаж, може да му направиш и ти един к.р капан - кажи му слушай сега много внимателно, тръбите ни са изгнили. пред пукане са, аз ще сменя моите, но ми казаха, че в състоянието в което са старите, няма да свържат новите със старите, съответно слагат една тапа и оставаш без вода. Може да е някой технически невеж и да се върже. И ако се прави на много оборотен, наистина ще го направя, само че с кран и мека връзка - спирам водата на щранга, режа тръбата, една резба, меката връзка и един кран, и ще му спирам водата по мое усмотрение.


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19555
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Проблем с наводняване от комшия - какви законови мерки мога да взема

Мнениеот radotom » Сря 23 сеп 2020 15:48


VWGT написа:...ако наистина е при него, ще мислиш как да го притиснеш.

При него е, защото както казах:
-ремонт на покривната изолация е направен преди 2 седмици
-от над месец не е валял дъжд
-единствен той е над мен.
powerade написа:Човекът отгоре може да е на квартира и затова да не му се занимава

Ако мислиш, че е от тръбите и той е на последния етаж, може да му направиш и ти един к.р капан

Не е на квартира - собственици са.
По-точно, жената е собственик, наследствен апартамент.
Проблема е с обратната вода, тъй като не тече постоянно. Вероятно спукана тръба в стената, м/у кухнята и банята. От банята тръбата влиза директно във вертикалния щранг.
От къде точно е лесно се вижда с термовизионна камера. Въпроса е само да извика подходящия водопроводчик.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Проблем с наводняване от комшия - какви законови мерки мога да взема

Мнениеот 777 » Сря 23 сеп 2020 16:36


Намираш водопроводчик и камера - склоняваш го да пробва да огледат. Като види същинския проблем след разбиване се надяваш поне да плати. В крайна сметка и ти да платиш на водопроводчика пак е по-бърз и лесен начин. За замазване и боядисване едва ли ще има нахалство да пита.


Потребителски аватар
Ronin
Мнения: 1025
Регистриран на: Съб 10 юни 2006 16:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив Kia ceed 16V 109 к.с
Контакти:

Re: Проблем с наводняване от комшия - какви законови мерки мога да взема

Мнениеот Ronin » Сря 23 сеп 2020 16:54


Миналата седмица пропищяха комшиите под мен че им тече вода по стените....при мен вертикалните щрангове са полипропилен на 1 година,разводката обаче са метални тръби на 6-7 години.

Три месеца не можем да разберем от къде идва тая вода,сигурно е само че при мен теч или следи от такъв няма.

Шкафовете на долните етажи мармалад.Отиваме на почивка,две седмици никой в къщи,при тях тече.

Миналата събота, вече ми е неудобно от хората,взех къртача и бутнах плочките,още на първата плочка в която забих шилото и шурна вода.Тръбите изгнили и съска вода.

Това са тръби на 6 години.

Единственото което можеш и работи като схема е жалба в общината,те минават на оглед ,констатират,ако е казус,пращат строителен техник,установява и издават протоколи със срок за отстраняване на теча към тези които имат отношение към аварията.След това глоба.Това работи в жк.Тракия преди 3 г.Изображение


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19555
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Проблем с наводняване от комшия - какви законови мерки мога да взема

Мнениеот radotom » Сря 23 сеп 2020 17:24


Ronin написа:
Единственото което можеш и работи като схема е жалба в общината,те минават ...

Може ли малко по-подробно към кого се адресира жалбата? И какво се описва
При мен ще е в район Северен, ама аз идеята да знам, после другото зависи от желанието на районния кмет, вече.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Проблем с наводняване от комшия - какви законови мерки мога да взема

Мнениеот joro_kem » Сря 23 сеп 2020 21:00


Радо, две опции имаш, според мен. 1) разбирате се като добри съседи, подменяте тръбите (поделяте разноските в някаква пропорция) и хепиенд, 2) ремонтираш у вас, застраховка, щета, обезщетение. Застрахователят търси регрес и гони комшиите за твоето обезщетение + техния комисион. Като ти откажат следващо обезщетение, сменяш застрахователя. Комшията ще се откаже пръв от състезанието!


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19555
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Проблем с наводняване от комшия - какви законови мерки мога да взема

Мнениеот radotom » Сря 23 сеп 2020 21:22


Говорихме си преди час някъде.
Показах му какво се случва.
"Аъъъ.. това да не е текнало от хладилника?! Че жената го размразяваше вчера? "
:h020 :h020 :h020 :h020

А тя стената е олята цялата, братче! :banghead

Както и да е! Пааак и отново реших да се правя на разбран човек - решихме да намерим някой с термовизионна камера.
Та в тоя ред на мисли - някой може ли да даде координати на ВиК с термовизионна в или около Пловдив?


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Проблем с наводняване от комшия - какви законови мерки мога да взема

Мнениеот joro_kem » Чет 24 сеп 2020 5:46


Доколкото знам, евн топлофикация имат термо камера и предлагат заснемане с нея. Дали такава ти трябва, обаче, не знам.


Потребителски аватар
stefarata
Мнения: 1894
Регистриран на: Нед 13 сеп 2009 10:56
Автомобил: Seat Alhambra 7M
Двигател: AFN 1998
Местоположение: Карнобат

Re: Проблем с наводняване от комшия - какви законови мерки мога да взема

Мнениеот stefarata » Чет 24 сеп 2020 6:07


Викнете някой водопроводчик пък после термовизионни истории ако се налагат


Потребителски аватар
Tipsy
Мнения: 1073
Регистриран на: Сря 13 окт 2010 21:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: НЕ СЪМ ОТ СОФИЯ

Re: Проблем с наводняване от комшия - какви законови мерки мога да взема

Мнениеот Tipsy » Чет 24 сеп 2020 6:59


Ползвал съм услугите на тази фирма, останах доволен. Не знам дали имат водопроводчик или са само с термо камера. https://hidera.net/


Потребителски аватар
pepss
Мнения: 102
Регистриран на: Съб 14 ное 2009 15:33
Автомобил: VW Golf III Pink Floyd 1995
Двигател: 1.6 AEA
Местоположение: София

Re: Проблем с наводняване от комшия - какви законови мерки мога да взема

Мнениеот pepss » Чет 24 сеп 2020 8:55


Аз имам опит с това, играл съм го вече. Викнах фирма ВиК, с термокамера и снимаха къде точно е теча при комшията. 140 лв. беше услугата при мен миналата година. Установиха теча и те могат да предприемат бързи действия за спиране на водата. Казах и на комшиите, че новата ми кухня ще им излезе през носа ако не го спрат и платих още 250 лв. да им отрежат и затапят хоризонталните щрангове, понеже те нямали пари, а целия блок го оставих без вода заради тях. Да видиш как без вода намериха майстор, разбиха банята и си подмениха хоризонталните щрангове. Фирмата издава фактура за услугите си и застрахователя ги призна, заедно със щетите. Струваше ми нервите само, но в старите блокове е така.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 201 госта