С какво масло карате дизелите си?

Печките са на мода. Дори и дизела да е по-скъп феновете му са много...
Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: С какво масло карате дизелите си?

Мнениеот Водния дух1 » Вто 13 окт 2020 18:12


samo_pechka написа:Това за почерняването на маслото при ДВГ.... Имаше наскоро приказки на тази тема.
Любопитно ми е какво мислите вие.
Да видим кое кара маслото да е черно според вас?
И защо "новото" масло почернява за отрицателно време ( при дизел примерно ) ?
Това показател ли е за "добро" масло :) ?
Някой знае ли, има ли инфо колко от старото масло остава в двигателя , примерно 1.9тди АФН да речем? И колко от това масло ( старото ) , е предостатъчно да оцвети новото в черно?

Мисля,че почернява от нагарите .За това ,дали е добро масло.щом почернява-не ми се вярва.Предполагам,че остава към 500-600мл. от старото масло.




@nTon
Мнения: 79
Регистриран на: Чет 06 сеп 2018 18:02
Автомобил:
Двигател:

Re: С какво масло карате дизелите си?

Мнениеот @nTon » Вто 13 окт 2020 18:27


А не почернява ли заради добри "отмиващи" св-ва разтваряйки и отмивайки отлагания и нагари и разбира се от остатъка на старото масло?


kukata_pasat
Мнения: 862
Регистриран на: Вто 26 яну 2016 21:30
Автомобил: АУДИ А4 Б6
Двигател: AVF
Местоположение: Плевен

Re: С какво масло карате дизелите си?

Мнениеот kukata_pasat » Вто 13 окт 2020 21:24


Дизела както знаем има много сажди абе печка общо казано почернява защото:
1.Има миещи детрагенти които размиват саждите мигновено, които не вярва да бръкне в смукателните тръби да си омаже ръцете качествено и след това да вземе 100гр чисто масло(ама чисто ново)и да се измие с него гарантирам,че цялата чернилка ще се измие и после с един сапун и е готов.
2.Има доста остатъци от старото черно масло те също значително оцветяват новото масло.
3.Ако някой се радва че маслото му е бистро след няколко хиляди километри е все едно да се радва,че си е измил мръсните ръце и от доло водата е останала чисто (колко ще се е измил тогава)


valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: С какво масло карате дизелите си?

Мнениеот valiosport » Вто 13 окт 2020 21:34


При мен нямаше остатъци от старото масло, защото таман го бях сменил и праснах картера, та маслото му дойде като промивка две смени за няма и 1000км.
А факта че маслото не помръдна как да го обесним?


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: С какво масло карате дизелите си?

Мнениеот cecoa1 » Вто 13 окт 2020 21:39


При абсолютно чист 1Z, ремонтиран, с нова маслена помпа и т.н. чисто новото масло(Лики Моли ако е от значение), почерня след около 2-3 хиляди километра. Иначе почернява много бързо.
По автобусите, които карам, при Евро 6 си седят със сравнително бистро масло десетки хиляди километра...не знам дали почернява въобще. То там и смените са на такива пробези, на каквито някои соц. возила някога им трябваше основен ремонт.
При по-старите е по-тъмно но с различни нюанси.


valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: С какво масло карате дизелите си?

Мнениеот valiosport » Вто 13 окт 2020 22:13


cecoa1 написа:При абсолютно чист 1Z, ремонтиран, с нова маслена помпа и т.н. чисто новото масло(Лики Моли ако е от значение), почерня след около 2-3 хиляди километра
По автобусите, които карам, при Евро 6 си седят със сравнително бистро масло десетки хиляди километра

Е къде сравняваш автобуси и камиони, знаеш какви масла се слагат там и на какви интервали се сменят. За почерняването е важно да не е износен двигателя, ключовете на сегментите на по нов двигател са с по малка хлабина, попадат по малко сажди в маслото, дюзите са от голямо значение също, при неизправна горивна система саждите са повече. Отделно зависи и дали двигателя е обслужван редовно, ако не се сменя редовно маслото се отлагат нагари и новото масло ги разтваря


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8351
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: С какво масло карате дизелите си?

Мнениеот samo_pechka » Сря 14 окт 2020 8:25


Няма смисъл да добавям пояснения, всичко това дотук е пояснено и от колегите. Саждите основно оцветяват маслото. При източване винаги остава и от старото масло, и то не малко и като се налее новото то автоматично се очерня . В случая при Вальо съм съгласен. Като се смени в много кратък интервал + тотално източване на старото ( както се е случило при него ) , новото масло ще мине време докато се оцвети добре. Работещ ЕГР допълнително вкарва сажди , отделно и смесването с газове затормозява горенето на ниски, което значи още сажди . Износен мотор , сегменти, дюзи и т.н. много бързо черни масло. Стегнат и без тунинги мотор , с перфектни дюзи, със затапен ЕГР ( пък дори и работещ ) ако се кара предимно надълго ( тогава ЕГР е затворен ) черни бавно маслото


valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: С какво масло карате дизелите си?

Мнениеот valiosport » Сря 14 окт 2020 10:13


Сега се сетих и за форда(знам че не е мястото тук да го споменавам но все пак), имам мондео тдци 115 комън рейл, тоя двигател го карам само с масло на Форд 5/30 и се сменя на минимум 15000, маслото му стои бистро дълго време след наливането и щеката е една смотана като жило и е много трудно да разбера докъде е. Не съм фен на Форд ама тоя двигател колкото му се сипе толкова се точи, няма да пропушва при паленето, зимно време на - 17° даже не подгрява(а има 2 изгорели свещи), само завъртам ключа и почва да клопа.
Дори се очудвам как издържа тоя двигател на тая жестока експлоатация да се кара на 2км разстояние и масло да се сменя на 15-16000км


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: С какво масло карате дизелите си?

Мнениеот 777 » Сря 14 окт 2020 10:21


Налях един Тотал 5W40 наскоро. На тубата баркода започва с 342 - дали ще рече, че е правено във Франция или само тубата е оттам :)


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1511
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: С какво масло карате дизелите си?

Мнениеот Кайзен » Сря 14 окт 2020 15:30


samo_pechka написа:Някой знае ли, има ли инфо колко от старото масло остава в двигателя , примерно 1.9тди АФН да речем?
15%.
valiosport написа:А факта че маслото не помръдна как да го обесним?
Маслените сегменти уплътняват добре по стената на цилиндъра.

Ако едно масло в дизелов двгигател не си промени цвета за 300км е за изхвърляне и смяна с друго, което съдържа адекватно количество детергенти в състава си.
Изображение
Цвят на маслото не се определя по количеството полепнало на щеката.
За това са необходими поне 50мл, които може да си ги дръпнете от тръбата на щеката. За целта ви трябва най-голямата спринцовка от аптеката и мъркуч с подходящ външен диаметър и дебелина 1мм, като температурата на маслото не трябва да е над 50°C.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8351
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: С какво масло карате дизелите си?

Мнениеот samo_pechka » Сря 14 окт 2020 18:09


Кайзен написа:
samo_pechka написа:Някой знае ли, има ли инфо колко от старото масло остава в двигателя , примерно 1.9тди АФН да речем?
15%.
...

:eek Мислех, че е по-малко. Изненадах се .


Svetlix
Мнения: 1192
Регистриран на: Вто 08 авг 2006 19:30
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: 1.9 TDI AFN
Местоположение: Плевен

Re: С какво масло карате дизелите си?

Мнениеот Svetlix » Сря 14 окт 2020 21:36


В проценти не мога да кажа, но между 0.2 и 0.5 литра със сигурност. Ако AFN събира 3.8 л, аз винаги сипвам 3.5 л. За това колко ще източиш от старото има значение дали предницата ще е по на високо от задницата, дали маслото ще е загрято при точене и още куп щуротии. Включително и това до колко ще ти издържат нервите да чакаш с точенето.

Лично аз загрявам до 90 градуса (няма как, естакадата е на 7 км от гаража), качвам колата на естакадата така, че носът е вирнат. Изчакам поне 10-на минути да се стече маслото е картера, след това свалям филтъра, после развивам и пробката. Оставям я 10-на минути да се източи хубаво. наливам около 200-300 грама чисто масло през гърловината за да отмие от старото масло. Изчакам 5-6 минути и то да се изтече. После навивам филтъра, после пробката и наливам 3 литра ново масло. Запалвам двигателя и го оставям да работи докато напълни филтъра и изгасне ламБата. Спускам возилото от естакадата без да паля до водоравно положение. Чакам 5-6 минути докато се стече маслото в картера и доливам около 0.5 л докато маслото стигне една идея под макса на шрихованата част на щеката.

И да - маслото ми почернява още в първите 500-600 км. Винаги с всичките ми дизелови автомобили (този ми е 3-ти) е било така.


valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: С какво масло карате дизелите си?

Мнениеот valiosport » Сря 14 окт 2020 21:59


Какъв е тоя картер на АФН дето събира под 4 литра? Голфовия картер на същия 1,9 110 е 4,5 литра, при смяна събира 4,2 до горе на щеката


Потребителски аватар
quattro^^
Мнения: 1662
Регистриран на: Пет 05 окт 2007 20:52
Автомобил: audi a6 c5
Двигател: AJL
Местоположение: Пловдив

Re: С какво масло карате дизелите си?

Мнениеот quattro^^ » Сря 14 окт 2020 22:12


Надлъжен мотор, аз до сега на всичките ми аудита повече от 3.6-3.7 не съм наливал на смяна


powerade
Мнения: 1039
Регистриран на: Нед 19 сеп 2010 19:33
Автомобил: Seat Toledo 2 1M2
Двигател: AHF 2000
Местоположение: Sofia

Re: С какво масло карате дизелите си?

Мнениеот powerade » Сря 14 окт 2020 22:17


Надлъжните AFN-и събират под 4л. Иначе при мен винаги почернява почти веднага, хем я паля без масло за 5 6 секунди и източвам още 150 200 мл след това.
Черно или не, важното да не става на водичка след 7-8 хиляди.



Върни се в “Дизелови агрегати”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Zdravkov94 и 61 госта