ГО и бонус малус системата

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: ГО и бонус малус системата

Мнениеот icoico » Съб 07 дек 2019 8:39


MMX написа:...Това се казва застраховка професионална отговорност. Има я не само в САЩ и не само за доктори, а също архитекти, адвокати, може и други. Хипотетично и в България трябва да я има, но тук докторите предпочитат да се пазят един друг...


Закон за здравето написа:
Чл. 189. (1) (Предишен текст на чл. 189 - ДВ, бр. 98 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) Лечебните заведения задължително застраховат лицата, които упражняват медицинска професия в лечебното заведение, за вредите, които могат да настъпят вследствие на виновно неизпълнение на професионалните им задължения.


Има я съвсем не хипотетично. Но в ситуация, когато един лекар трябва да се произнесе, че друг лекар е сгазил лука доказването на вина не е дотам лесна работа. Движение някакво напред имаме, случая с доктора-турист в Пазарджик примерно.




Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: ГО и бонус малус системата

Мнениеот Iezekil » Съб 04 яну 2020 9:45


Интересно и не по темата много,но скоро разбрах,че и ВУЗовете ни плащат здравни осигуровки на всички студенти до 26г. възраст.Яко!


Потребителски аватар
biol
Мнения: 433
Регистриран на: Пон 21 юни 2004 21:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: ГО и бонус малус системата

Мнениеот biol » Съб 04 яну 2020 15:03


MMX написа:
silent написа:\.
bayspiro написа:Пример - ограничение 60 на изкачване по две ленти нагоре, прав участък - Варна - София преди Шереметя (Търново) - място с отличен рандеман на малуси.

А бъркаш се. Ограничението е преди двете крайпътни заведения, където някой може да отбива или излиза като се появиш. Съгласен съм, че е удобна засада - завой и след завоя КАТ.


В нормалните страни,на първокласен път кръчми , публични домове се правят извън сервитута на пътя с мантинели , огради и ускоряваща лента.
Пътя е за да стигат автомобилите и камионите от точка до точка Б . А не да осигурява бизнес и клиенти на любовницата на полицейския шеф.

Държавната работа, освен бонуси си има и отговорности. Ама не ги спазват.

На българина му трябва голяма тояга и морков (ама да му го вкарат от зад) че да се събуди и да си потърси правата.
Аз съм оптимист, морков в гъза ще го накара да се събуди много бързо. Дано тия в правителството да си дават сметка и да не се правят на изненадани после. Усещам после как депутати от герб ще се обясняват ама ниеискахме ...


Потребителски аватар
tomata
Мнения: 483
Регистриран на: Нед 11 юни 2006 18:21
Автомобил: VW Passat B5 Alhambra
Двигател: AWT AWC
Местоположение: Пазарджик

Re: ГО и бонус малус системата

Мнениеот tomata » Пон 06 яну 2020 9:35


Гледахте ли шефа на комисията по финансов надзор по бтв, сутрешният блок. Две приказки на кръст не каза. Най-якота беше че от малуса ще дават на бонуса. Много ми е интересно по полица, за която не се изплащат щети, какви разходи имат застрахователите?? Беше потчи трагично. Защитаваше си застрахователите публично. За мене най-справедливо ще е щета-малус.

Последна промяна от tomata на Пон 06 яну 2020 12:23, променено общо 1 път.


JuStan
Мнения: 297
Регистриран на: Вто 20 дек 2011 14:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Bulgaria

Re: ГО и бонус малус системата

Мнениеот JuStan » Пон 06 яну 2020 9:44


Цялата система с тази застраховка е сбъркана тотално още от името!
Гражданска, а пък е на колата- тоест колата е гражданин и носител на задължения!!!
Супер нелепо и най-вече погрешно и НЕСПРАВЕДЛИВО!
тази застраховка трябва да е само на водача - той е този, който извършва нарушения и птп-та!
Все едно да се търси отговорност на оръжието при инцидент....пълна идиощина!
ама нали така е по лесно да се стриже стадото , а то си трае.....


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8295
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: ГО и бонус малус системата

Мнениеот Stivi » Пон 06 яну 2020 11:11


Я дай пример къде в Европа застраховката е САМО на водача а колата няма такава,та да видим само ние ли сме стадо или и другите също ! Не е проблема на какво ще е застраховката,а начина за определяне на цената и,ето по тази точка вече трябва да има бунтове icon_idea


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1630
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: ГО и бонус малус системата

Мнениеот MMX » Пон 06 яну 2020 11:20


Малус системата е само с цел да оправдае поскъпване на ГО. Бонус не споменавам, защото очевидно е символичен. Може доста по-просто и практично да се реши въпроса, но не им е изгодно - друго си е да удвоят средната застраховка. Примерно: нов клиент за ГО плаща максимална цена (примерно сегашната +20-30%). На следващата година като няма произшествия му смъкват 10%. На втората година още 5-10%. Така ако се задържи 3-4 години при същия застраховател и няма щети за покриване се стига до отстъпки от по 20%. ЗК си гледат хората и колите и си правят сметка коя кола/шофьор колко са рискови. Като стане ПТП и виновният отиде при друг застраховател, който не го познава - получава си стандартно леко надуване на ГО. Ако иска всяка година да ги сменя, все ще е със скъпа ГО. При каското как могат да правят отстъпки и надбавки към полицата, а за ГО голяма драма как някой ще продаде колата и ще изгубят следите.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: ГО и бонус малус системата

Мнениеот VWGT » Пон 06 яну 2020 11:28


https://www.fsc.bg/bg/novini/predsedate ... -9684.html
къде го това интервю, аз само това намерих ... бла-бла общи приказки принципи и тн, без грам конкретика
Кой го е интервюирал? Журналистът беше ли се подготвил, или само зяпаше с отворена уста?


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: ГО и бонус малус системата

Мнениеот silent » Пон 06 яну 2020 12:30


Stivi написа:Я дай пример къде в Европа застраховката е САМО на водача а колата няма такава,та да видим само ние ли сме стадо или и другите също ! Не е проблема на какво ще е застраховката,а начина за определяне на цената и,ето по тази точка вече трябва да има бунтове icon_idea

Това че никъде я няма в Европа не означава че правилно да е така или пък справедливо...просто застрахователи и банкери си имат яки лобита навсякъде по света и едните и другите са си най-обикновени законни обаче лихвари..


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8295
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: ГО и бонус малус системата

Мнениеот Stivi » Пон 06 яну 2020 13:08


Сега вече се успокоих че не само ние сме овце ами и другите европейци, който винаги ни се дават за пример и към чийто държави "бягали" всички българи :)


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: ГО и бонус малус системата

Мнениеот group® » Пон 06 яну 2020 13:53


Нали знаете, че тук само си чешем езиците/клавиатурите и не трябва да се взимат сериозно изказвания?!
Застраховка на водача, пък на колата ...
Нямаме компетенция да преценяваме тези неща.
Може да имаме мнение, но да се палим, докато го защитаваме, е смешно!

Как се определя застрахователен риск? Някой тук знае ли?
Дали водач на 30г. - ерген, е по-рисков от кола на 5г. с 240+ к.с.?
Струва ви се, че сравнявам скариди с маруля?!
Именно - аз не знам къде се прихваща реалния риск - водач или автомобил?
Някой знае ли? Ама с данни!
И да има разумен прочит на данни, а не: водачи на 30г са най-рискови, както и коли с над 200к.с.
Да де, ама кое е водещо, каква е причинно-следствената връзка?
Защото може да е - водачи на 30г с под 200к.с. коли не са рискови, но коли над 200к.с. със 60 годишни шофьори са рискови :icon_lol

Айде сега да сложим и друго неизвестно в уравнението - как се събират данни за всички тези рискове в Бг?
Дали КАТ има подробна статистика за застрахователни цели или се ползва външна такава (примерно от въпросните западни държави)?
Силно се съмнявам институция, която няма данни за еко категорията на колите в България, да има сериозни данни за катастрофите.
Без извинение - там са идиоти :censored2
Застрахователите си правят собствена база данни - естествено и затова плащаме ние.
Плащайки с данъците си на КАТ, те не могат да свършат тази елементарна работа.
А доколко и какви данни имат застрахователите, как ги анализират, отново не знам.

Ако някой знае - нека сподели?


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: ГО и бонус малус системата

Мнениеот VWGT » Пон 06 яну 2020 14:50


По този въпрос мисля писах по-напред ... разбира се, че застрахователите са единствените, които разполагат с някакви данни, които подлежат на анализ. Тези данни не са публични. ЗК имат достатъчно компетенции да ги обработват, анализират и тн. И е редно точно те да го правят, и на база тези оценки и рискове да калкулират цената на ГО. Така работят нещата по Европа.

Нямам представа защо обаче държавата у нас се опитва да изземе тази функция и да регулира до такава степен пазара. Работата на държавата е да опише единствено общите рамки, а вече кой как ще смята риска е работа на застрахователя и пазара (доколко това, което ЗК изкара като краен продукт, ще се купува от клиентите). Държавата дори се опитва да прехвърля и задълженията на КАТ по контрола на пътя за елементарни неща към ЗК, като превишена скорост. ЗК не я интересува дали превишавам скоростта, а колко щети съм генерирал заради това.
По това се различаваме от Европа.


Потребителски аватар
niki300
Мнения: 129
Регистриран на: Нед 16 авг 2015 15:32
Автомобил:
Двигател:

Re: ГО и бонус малус системата

Мнениеот niki300 » Нед 18 окт 2020 10:14


Хора, тази система бонус-малус дали влезе всъщност в употреба? ГО ми изтича по Коледа и искам още от сега да я подновя, но имам 3 глоби тая година и се чудя дали ще ми се отрази. Едната е за минаване на червено, другата за паркиране и третата за скорост 25кмч отгоре. Някъде четох, че вече има значение това, ама същевременно като въведа данните в този калкулатор гражданска отговорност и си ми дава нормални цени на гражданска отговорност, т.е. няма завишение. Другото е, че ми изчислява застраховката без да давам някакви по-конкретни данни. Та цените от калкулатора дали са реални? Имам даже опция да си я платя и поръчам и точно това мисля да направя и се чудя да няма изненада после заради глобите някаква. Мерси!


Потребителски аватар
vinixxx
Мнения: 1813
Регистриран на: Пет 31 юли 2009 11:52
Автомобил: Seat Altea
Двигател: BJB
Местоположение: Смолян

Re: ГО и бонус малус системата

Мнениеот vinixxx » Нед 18 окт 2020 15:45


По последна информация влиза в сила от март 2021.


Потребителски аватар
niki300
Мнения: 129
Регистриран на: Нед 16 авг 2015 15:32
Автомобил:
Двигател:

Re: ГО и бонус малус системата

Мнениеот niki300 » Нед 18 окт 2020 16:34


vinixxx написа:По последна информация влиза в сила от март 2021.


Благодаря. Тя моята през 2020г изтича така ще може би ще се размина с тези глупости. А то всъщност глобите ли се гледат най-вече или по-скоро евентуалните щети ако си ползвал до сега ГО?



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 75 госта