Жена пита: GOLF V, BKC, 1,9 tdi, течност от ауспуха, светещ чек за масло и масло по двигателя (май)

Печките са на мода. Дори и дизела да е по-скъп феновете му са много...
kalinnaaa
Мнения: 4
Регистриран на: Пон 19 окт 2020 17:59
Автомобил:
Двигател:

Жена пита: GOLF V, BKC, 1,9 tdi, течност от ауспуха, светещ чек за масло и масло по двигателя (май)

Мнениеот kalinnaaa » Пон 19 окт 2020 18:28


Здравейте,
нова съм ,жена съм, без хейт. Не, нямам си мъж да ми помогне, баща, брат, дядо или който и да е. Имам въпрос и се надявам някой да помогне.
Колата ми е голф 5, 1,9тди, 105коня. Взех я с идеята, че е един от най-здравите мотори и няма да имам проблем. До вчера.. карах по магистралата и ми светна лампата на аладин. Спрях веднага и я оставих малко да охлади, после отворих да си долея масло. Като я отворих ми направи впечатление, че по двигателя имаше малко масло, което преди не е било там. В тоя момент до мен спря кола на аварийна помощ и мъжете ми показаха, че от ауспуха е излизало черно и че има като пръски течност. Не пипнах, да се уверя дали е масло или не. С малкото познание, което имам, знам ,че за да излезе масло през ауспуха най-веротно ми е заминала турбината. Да, обаче, колата не ми е влизала в авариен режим, не е отказвала, не ми е губила мощност, нямаше тракане, свиркане или подобни необичайни звуци, също така не е пушила черно никога. Колата беше в движение, не е отказвала. Качих я обаче на пътна помощ и я закарах на сервиз, но в момента си чакам присъдата :biggrin . Просто се чудя каква може да е причината да изкарва масло, ако не е заради турбото. Обадиха се от сервиза да ме питат защо съм доляла масло и така съм го препълнила и им обясних, че ми е светнал чека и съм доляла около литър, защото само толкова имах в мен.
какъв е шанса момченцата от пътна помощ да са ме метнали със 150лв, заради това,че нищо не разбирам :biggrin
благодаря на всеки, който ще си отдели от времето, за да ме образова. :smile




Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16285
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Re: Жена пита: GOLF V, течност от ауспуха, светещ чек за масло и масло по двигателя (май)

Мнениеот Pichaga » Пон 19 окт 2020 18:56


лампата на аладин светва /ако е червена, а не жълта/ за ниско налягане на маслото, а не за ниско ниво в общия случай


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19560
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Жена пита: GOLF V, течност от ауспуха, светещ чек за масло и масло по двигателя (май)

Мнениеот radotom » Пон 19 окт 2020 19:07


Калинче, добре си ни дошла.
Хейт едва ли ще има, ама данните, дето ни даваш са малко, душка.
Тръгне ли да хвърля масло през ауспуха, наистина вероятно е турбина.
Ама излезе ли през ауспуха - какво ще търси масло и по двигателя?
Та трябва да кажеш от къде точно е маслото и къде има олято.
Не-малък шанс има да е от масления охладител (намира се точно над масления филтър) или картерната вентилация.

Впрочем, за въпроса защо е налято и препълнено и отговора защото имах 1л и го сипах - Препълването с масло понякога може да е дори по-неблагоприятно и от карането с недостатъчно.
Щом е светнала лампата, явно налягането на маслото е паднало (ако е било червена. Ако е жълта - само предупредителна за ниво)
Налягането може да падне както от липса на масло (тогава правилно си наляла), така и по други причини.
Препълването с масло може да доведе до превишено налягане в картера и да избие уплътнение.
Та за в бъдеще не наливай всичко, което имаш, а гледай какво е нивото на щеката. По-добре го дръж мъничко под макса. С 1л мисля, че не можеш от под минимум, та чак да светне лампата, да препълниш над максимума, за да ти се обадят чак от сервиза.

Ще ти редактирам и заглавието на темата.
Това, че си жена е с пъти по-маловажно от това каква е колата и с какъв мотор е и е задължително да присъства в заглавието.
Добре е да се дава точния код на мотора. Можеш да го видиш в големия талон, графата Двигател№ , първите 3 или 4 букви

Хммм... някой надушил нова колежка и ме изпреварил! :mhihi


kalinnaaa
Мнения: 4
Регистриран на: Пон 19 окт 2020 17:59
Автомобил:
Двигател:

Re: Жена пита: GOLF V, 1,9 tdi, течност от ауспуха, светещ чек за масло и масло по двигателя (май)

Мнениеот kalinnaaa » Пон 19 окт 2020 19:18


хаха, добре, извинявам се за малкото информация. Продължавам нататък - лампата светеше в жълто, не в червено и проверих нивото, беше много малко над мин чертата на щеката. Код на мотора започва с BKC.


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19560
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Жена пита: GOLF V, BKC, 1,9 tdi, течност от ауспуха, светещ чек за масло и масло по двигателя (май)

Мнениеот radotom » Пон 19 окт 2020 20:32


Ясно! :mrgreen
Кажи им в сервиза да измият мотора и да видят от къде е теча, съответно да го отстранят.
А ти си карай Гонзотевицата с кеф, проверявай преди тръгване на по-дълъг път нивото на маслото и антифриза и не препълвай над максимумите.
Силно препоръчително, тъй и тъй е в сервиз, да сменят спирачната течност. Тя се сменя на 2 години (според книгите), но 95% от колите са с оригиналната си течност, дето е излезнала от завода :mhihi
Спирачната течност е силно хигроскопична и заради влагата във въздуха може да има неприятности.


kalinnaaa
Мнения: 4
Регистриран на: Пон 19 окт 2020 17:59
Автомобил:
Двигател:

Re: Жена пита: GOLF V, BKC, 1,9 tdi, течност от ауспуха, светещ чек за масло и масло по двигателя (май)

Мнениеот kalinnaaa » Пон 19 окт 2020 20:47


колата преди 3 седмици излезе от сервиз, сменила съм двата ремъка + ролките, дискове, накладки, водна помпа, термостат, спирачна течност, спирачни маркучи отзад (бяха напукани) и заден ляв апарат, че беше блокирал, минах и пълно обслужване масло и филтри. новичка ми е <3 та след тия обслужвания се надявам сегашния ремонт да не удари много джоба.


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7654
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Жена пита: GOLF V, BKC, 1,9 tdi, течност от ауспуха, светещ чек за масло и масло по двигателя (май)

Мнениеот goppa » Пон 19 окт 2020 21:11


Както каза Радо, кажи им да измият мотора и да установят теча! Охвърляното масло по багажника не е непременно излязло от ауспуха. Като има обилен теч в двигателното отделение, попадналото по кората под мотора масло го помита въздушната струя назад и зад колата става маслена мъгла.


valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: Жена пита: GOLF V, BKC, 1,9 tdi, течност от ауспуха, светещ чек за масло и масло по двигателя (май)

Мнениеот valiosport » Вто 20 окт 2020 6:05


Общо взето за да тече маслото и да го завихря назад количеството в голямо.
Възможни причини: теч от семеринг на колянов вал(има два) единия е между скоростите и двигатела зад маховика, втория е до ремъка, но ако е там ремъка ще е омазан.
Друга причина е турбото да хвърля масло в студената част, пълни маркучите и прокапва през някоя от снадки те понеже са на бърза връзка и не оплътняват добре(при мен така го завихря назад но е много малко)
Третата възможна причина е да излиза пак от турбото но през аспуха.
Четвъртата причина е теч от топлообменника(там са два пръстена) един с кръгъл и един с квадратен профил, но ако е от там ще има прокапало и отпред като е спряна колата.
Има ли пушеци от ауспуха?
Щом маслото е на минимума не я карай така, долей веднага че ремонта после става много скъп.
Нямам нищо против да погледна колата ако е наблизо, понеже съм се блъскал с всички възможни повреди по тоя двигател.
Масло хубаво сте доляли ама след като двигатела е изгасен се изчаква поне едно 30 минути за да се стече хубаво в картера и да се измери правилно. И минимума е не на края на щеката а на края на чупката на щеката


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8295
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Жена пита: GOLF V, BKC, 1,9 tdi, течност от ауспуха, светещ чек за масло и масло по двигателя (май)

Мнениеот Stivi » Вто 20 окт 2020 10:13


kalinnaaa написа:какъв е шанса момченцата от пътна помощ да са ме метнали със 150лв, заради това,че нищо не разбирам

Не е точно по темата,но ей затова се взима една сребърна карта на СБА за 50лв с включен безплатен преглед ,което значи че за 20 лв не година имаш опция,ако закъсаш някъде да те закарат до най-близкия областен град безплатно,или да ти сменят спуканата гума ако не искаш сам да се занимаваш ! Иначе по самата тема,при това описание всичко е "съчинение по преразказ" :a045


mshbul
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1055
Регистриран на: Сря 01 окт 2008 21:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Жена пита: GOLF V, BKC, 1,9 tdi, течност от ауспуха, светещ чек за масло и масло по двигателя (май)

Мнениеот mshbul » Вто 20 окт 2020 20:07


Не е такъв проблем да е на минимума. Чак пък да не се кара.


kukata_pasat
Мнения: 868
Регистриран на: Вто 26 яну 2016 21:30
Автомобил: АУДИ А4 Б6
Двигател: AVF
Местоположение: Плевен

Re: Жена пита: GOLF V, BKC, 1,9 tdi, течност от ауспуха, светещ чек за масло и масло по двигателя (май)

Мнениеот kukata_pasat » Вто 20 окт 2020 20:46


А бе щом са намерили масло чак на изхода на ауспуха май си мерише на турбина,иначе какво ще търси маслото там.


kalinnaaa
Мнения: 4
Регистриран на: Пон 19 окт 2020 17:59
Автомобил:
Двигател:

Re: Жена пита: GOLF V, BKC, 1,9 tdi, течност от ауспуха, светещ чек за масло и масло по двигателя (май)

Мнениеот kalinnaaa » Пет 23 окт 2020 14:12


Така, колата излезе от сервиза. Не е турбина. Скъсан маркуч е било, но явно съм спряла точно когато е започнало да хвърля масло, защото под капака около двигателя има малко. Това, което ми казаха от пътната помощ отзад, че е масло, всъщност не е. Даже самия ауспух не е мазен и няма черно вътре (пипнах си). Ако открия как да кача снимка на маркуча ще я сложа тук.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8295
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Жена пита: GOLF V, BKC, 1,9 tdi, течност от ауспуха, светещ чек за масло и масло по двигателя (май)

Мнениеот Stivi » Пет 23 окт 2020 15:24


Казах ви аз ,че се опитвате да правите съчинения по преразказ :mhihi


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19145
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Жена пита: GOLF V, BKC, 1,9 tdi, течност от ауспуха, светещ чек за масло и масло по двигателя (май)

Мнениеот stefan4o » Пет 23 окт 2020 16:10


Калина, ниво на масло се мери след като се изгаси колата и мине време. Това, че е отчело малко над минимума не значи, че реално е толкоз (нужно е време да се изтече в картера, а това, не мисля, че става за 5 мин). Мястото може да не е с идеална нивелация и т.н.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Жена пита: GOLF V, 1,9 tdi, течност от ауспуха, светещ чек за масло и масло по двигателя (май)

Мнениеот 777 » Пет 23 окт 2020 16:22


kalinnaaa написа:хаха, добре, извинявам се за малкото информация. Продължавам нататък - лампата светеше в жълто, не в червено и проверих нивото, беше много малко над мин чертата на щеката. Код на мотора започва с BKC.

Лампата за маслото е червена. Ако ти е светнало жълто, изобщо не е било от маслото и тия с пътната помощ са те излъгали много грубо (или са се доверили на твърдението ти, че е лампата за масло).



Върни се в “Дизелови агрегати”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 71 госта