Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
i.e.i
Мнения: 2563
Регистриран на: Чет 28 апр 2005 9:51
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот i.e.i » Сря 25 ное 2020 19:49


Защото трябва да има виновен. Осигурени 26000 легла и при 6000 заети няма места...




Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот viksanlg » Сря 25 ное 2020 19:58


i.e.i написа:Защото трябва да има виновен..

:th_up


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот инжектопляктор » Сря 25 ное 2020 20:04


777 написа:Аз още пролетта си мислех следната работа - ако тежестта на разболяването зависи от количеството "поет" вирус, не е ли добър подход да се прави контролирано заразяване с минимални дози.

Тежестта на заболяването не зависи от количеството поет вирус. Скоростта, с която ще се развие зависи от количеството поет вирус. Ако вирусът е преминал първичната бариера на имунната система всичко приключи. Вече си болен. От толеранса на имунната система зависи кое количество вирус ще те събори.Вирусът не е отрова. Като е малко, да ти става малко лошо. Като е повече, да ти става по-лошо. Той се размножава в теб. Докато имунната система не го пребори или не умреш.
Идеята е, че веднъж преболедувал, ако постоянно има стимули за имунната система, то шансът тя да "забрави" как да се справи с дразнителя е значително по-малък.
Водния дух1 написа:Мен много ме дразнят призивите за дистанционна работа от вкъщи.

Предвид факта как в София са съсредоточени офиси, маркетингови отдели и ИТ фирми, много по-голяма част от хората там могат да си позволят да работят от вкъщи. Немалка част и в офиса си работят дистанционно със Западна Европа, така че има ли интернет - няма проблем.

Последна промяна от инжектопляктор на Сря 25 ное 2020 20:08, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот group® » Сря 25 ное 2020 20:08


Водния дух1 написа:И друго-защо постоянно ни натрапват ,че не спазваме мерките.


Защото е така!
Всеки си има виждания и си прави каквото иска.

Личен пример на моя приятелка:
Работи в стоматологична клиника.
Звъни на шефа си:
- Не съм добре и имам температура. Притеснявам се, че е К19 и мисля да си направя тест?!
- Не се притеснявай. Не е това. Няма смисъл да си правиш тест. Почини 2 дена и си идвай на работа.

Прави си тест и има. Развива всички симптоми, но той и обяснява да се пооправела и да ходи на работа.
Само можем да предполагаме какви мерки е взел в клиниката, но след няколко дни почти всички служители са болни.

И това са дни, в които тези хора контактуват по всички линии, но и по служебна. Една сурия клиенти, които не подозират, че 'шефа' си има мнение!.

Знам от 1во лице и още един такъв случай.
Та да, не се спазват мерките.


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот Водния дух1 » Сря 25 ное 2020 21:02


Да погледнем и от обратната страна. Сега като кихнеш и се закашляш( даже да се задавиш) и всички те гледат накриво. А ,те настинките си вървят-кой със сополи,кой с кашлица - и не е задължително да си болен от короната нали? Направо искат да зомбират хората. Вируса си е реален-няма лъжа-но да те гледат като прокажен,задето си кихнал-това вече прекалено...


бат рамбо
Мнения: 185
Регистриран на: Съб 24 юни 2017 14:39
Автомобил:
Двигател:

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот бат рамбо » Сря 25 ное 2020 21:17


777 написа:
бат рамбо написа:излезе информация, че 200 големи фирми в света имат оборот 47 билиона – не милиони или милиарди, а 47 билиона! БВП на европейските държави (не само отделни фирми, а целият БВП), САЩ, Китай и Япония не прави общо 47 билиона!

Не разбрах цялото нещо ли е цитат или последното е твой коментар. Само че щом го цитираш, явно и ти мислиш същото. Може би Чирков не е научил (явно и ти?), че милиард и билион е едно и също нещо - американците казват билион, а ние милиард. Така че невероятната сума от 47 билиона е съизмерима с БВП на България. Не съм гледал колко точно е актуалния БВП, но и 2 пъти по-малък да е, сумата е много далече от САЩ, Китай и т.н.


"Едно време "така го знаехме. Професора е от онова "едно време".

https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9C% ... 1%80%D0%B4

Цялото е цитат .

https://transitionstories.eu/profesor-c ... pazvaneto/

Абе като цяло съм на мнение , че който не си помни историята е принуден да я преживее отново. Не помня кой го беше казал.
И наистина ви пожелавам , един ден като спрете да се поливате с дезинфектанти и излезете от водолазните костюми , да не ви се лепнат 6 вируса и 19 непознати до сега бактерии. Щото тогава ще мрем яко.
И сега кой трябва да е виновен за заразените през периода от 25 .11 до 27.11 ?
Като е " военно положение" ( баси смешката ) , защо не затвориха Европа за 3-4 месеца, да изкарат военните да разнасят храна на хората , да се определят строго определени правила за лечение на останалите болести . Ама като казвам строго значи строго..... Абе военно положение. Колко от вас са ходили в казарма?
Абе карайте си както знаете.

Последна промяна от dobrin на Съб 28 ное 2020 1:40, променено общо 1 път.
Причина: Без спам и политически подмятания!


Потребителски аватар
biol
Мнения: 433
Регистриран на: Пон 21 юни 2004 21:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот biol » Сря 25 ное 2020 21:24


777 написа:Аз още пролетта си мислех следната работа - ако тежестта на разболяването зависи от количеството "поет" вирус, не е ли добър подход да се прави контролирано заразяване с минимални дози. Един вид ваксина от самия вирус без обработка..


Мисленето е много хубаво нещо, но си трябва четене, много четене и работа. Иначе това което си измислил е в основата на ваксините.

"Наблюденията на Дженър в течение на 24 години го довеждат до важен извод – преболедувалите от шарка, разпространена по кравите, не се разболяват от едра шарка. При това шарката по кравите протича много леко при човека. По времето на Дженър едрата шарка е едно най-сериозните заболявания и намирането на сигурно средство срещу тази болест би помогнало на много хора. Английският лекар решава да опита. Годината е 1796. Първият ваксиниран е осемгодишният Джеймс Фипс. Дженър надрасква кожата на ръката му и втрива в нея материал от гнойните мехурчета на младата доячка Сара Нелм, болна от шарка по кравите. След няколко дни детето заболява леко и с оздравяването си получава имунитет"

За съжаление корона вируса е много ниско имуногенен, стандартните подходи не работят.
Стратегията която избират големите компании е изключително рискована. Използват модифициран аденовирус (проверете кои са аденовирусите и какви заболявания предизвикват) Целта е след заразяване с модифициран вирус, да се експресира шиповия ковид протеин, а имунна система да свърже инфекцията с този белтък и да създаде стабилни антитела. Общо взето брут-форс подход без отчитане на страничните ефекти.

Последна промяна от dobrin на Съб 28 ное 2020 1:41, променено общо 1 път.
Причина: Без спам и политически подмятания!


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот viksanlg » Сря 25 ное 2020 21:52


инжектопляктор написа:
viksanlg написа:просто затвърждаш подозрението ми ,че най комфортно би живял в Северна Корея!

Колега, ти знаеш ли какво означава свобода, но и самосъзнание, съвест?
Свободата е сам да избираш пътя си. Самосъзнанието и съвестта са да правиш правилните неща не защото някой ти е наредил, а защото вътрешно си убеден че така е правилно, защото мислиш не само за себе си, а и за околните. В някоя друга тема, ако става въпрос за армията, някой ще се пръкне да обяснява как младото поколение е разглезено, лигави се и нищо не става от него. Как не знае що е патриотизъм, дълг, съвест, чест.
От доста време чета и се опитвам да събудя нещо подобно у четящите, но и у пишещите. Виждам толкова много написано в интернет, все едно е писано не от зрели и съзнателни хора, а все едно гледам истерията на някое хлапе.
Разликата е, че докато толкова много хора тук философстват, аз съм си изпълнил гражданския дълг поне.
Нещата, които вие говорите и чепкате аз съм ги видял и ги знам.
Толкова много хора, които не само нямат чувство за самосъхранение, ами освен това и не им пука за околните.
За каква по-точно свобода се борите, като преди нея трябва да има съвест, самосъзнание, чест?
Толкова много предпочитат да се самозатрият, вместо да си мият ръцете, да си сложат маската. За всичко и на всичко сме контра.
Докъде мислите ще го докараме, ако при всяка криза или сериозно положение се играе по този начин?
Защо нещо трябва лично и персонално да те засегне, за да предприемеш действие?
Защо трябва да отричаш нещо, докато лично не си блъснеш главата в стената, така че да започне да кърви?
Stivi написа:А дали не е, защото в София вече започва да се изгражда "стадният" имунитет !

Не, не е. Стадният имунитет го имат овцете. Като гледам за шап-а не им помогна. А дали не е, защото все пак на някои хора им идва акъла?
Не се надявай да си асимптоматичен носител. А ако си, то тогава си още по-опасен за околните.

Как не те домързя да напишеш толкова много глупости и да се опитваш да вменяваш на хората неща,които не са така.Мисля че няма нужда да ми обясняваш значението на определени думи. Има си тълковен речник дори и за тъпите като мен нали. Свободата също уважаеми колега е и това, да решаваш ти какви течности да ти бият дебелото дупе.Както аз избирам дали да пуша цигари и да се тровя ,така и искам да се убедя ,че една такава бърза ваксина е безопасна и без потчертавам сериозни странични резултати. Аз несъм компетентен като твое светейшество, но коментарите по тази тема в лекарското съсловие е че една ваксина за нормални тестове във времето отнема около 4-5 години,а тука да ни нахакат едни "бързи "ваксини за няма и година. Дори и са ми плащат аз пак не желая да съм опитна мишка. Когато става въпрос за мото тяло и това на децата ми АЗ трябва да определям правилата,а не някой страхлив държавен чиновник,който и ако иска говна да си инжектира и тук въобще не ми намесвай чувства и усещане,които се съмнявам ,че и ти си изпитвал...


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот инжектопляктор » Сря 25 ное 2020 22:01


viksanlg написа:Аз несъм компетентен като твое светейшество, но коментарите по тази тема в лекарското съсловие е че една ваксина за нормални тестове във времето отнема около 4-5 години,а тука да ни нахакат едни "бързи "ваксини за няма и година. Дори и са ми плащат аз пак не желая да съм опитна мишка.

Жив и здрав да си. Но ако хипотетично поставим, че си болен и се влошиш, на драго сърце ще даваш и даже ще изгаряш от желание да те наливат дори с лекарства, които са все още са в стадий клинично проучване. С това се опитвам да обясня, че когато ножът опре до кокала, рязко се променя мисленето и се преосмислят приоритетите.
Никой не иска да носи маска, никой не иска да си създаде неудобство, но и да се ваксинира не иска. Кажи ми алтернативата?


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот group® » Сря 25 ное 2020 22:11


Много неща за тялото си можеш да решаваш, но и много - не.
Просто не си се замислял :a045
Но ще идем много далеч от темата.

................

Ние нямаме отговорност към заразата. Държавата носи цялата. Така ли? Ама нали не искахме да сме стадо/овце?
Значи трябва да носим и собствената си отговорност!
От избора на управляващите, през толерантното ни отношение към управлението на здравната система, през годините. Та чак до рязаните/горени маски, разпространението на фейкове, омаловажаването на ситуацията, предаването на вируса от нехайство.
Да, гледат те лошо хората като кихнеш, защото не знаят кой пореден идиот е до тях.
Баш стадо сме си и баш не можем нищо да решаваме...


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот viksanlg » Сря 25 ное 2020 22:15


Имат голям смисъл думите ти за ножа и кокала и съм ги наблюдавал и аз наживо ,но носенето на маска е нещо различно,махаш маската примерно след тази втора вълна на коронавируса и няма грижи, ами както ти или по лошо детето ти развие да кажем една "прекрасна" епилепсия и я гледаш ден през ден пльосната на земята да се пени,тогава какво правиш а?Казваш и ами тате малко го беше страх и те бе боднахме с едни "чудни" ваксинки неее мерси човек може да се сдобие с такива чудни симптоми и последствия с едни прибързани медицински заключения, че ме е страх да си помисля.
За стадото...Кой както си се чуства..това пак е лично усещане


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот group® » Сря 25 ное 2020 22:36


Ако върнеш лентата/постовете, ще видиш, че моето мнение за ваксините не го знаеш. Не съм го изразявал.
Честно казано, още нямам такова.
Нямам информация. Надеждна.
Не съм видял данни от проуванията, тестовете.
Има догадки и спекулации. Във всяка посока.
Знам и, че антиваксърите са много. Силни и шумни. И печелят от всичко това.
Трудно ще е с надеждната информация :no

Но знам едно.
Ще трябва голям брой хора да се ваксинират за да свърши всичко.
А с мислене от типа 'я нема се преевам, Вуте да си тури, па я ще намажа покрай него', няма да го бъде.


Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот groznika » Сря 25 ное 2020 23:11


group® написа:...


Като всеки нормален човек и аз се замислях много по този въпрос.
На твоето мнение съм и честно казано не бих бързал с ваксина преди да имам повече информация. Някак рисковано ми звучи да се нашия с ваксина създадена за 10 месеца при положение, че нормално такива се създават за десетина години.
Има обаче лъч надежда. Ваксини няма да има за всички. Поне не на първо време. Чисто и просто производството няма да насмогне да стане всичко на веднъж.
Респективно, първи ваксини ще получат работещите на първа линия. После рисковите групи и рисковите професии. Чак на финала, евентуално ще се стигне до хората като нас (относително младите и относително здравите). Тоест по естествения път на ваксинация, ще сме в последните групи. Шансовете до тогава да има много повече информация и наблюдения върху ваксината или въобще да отпадне необходимостта от такава са напълно реални.

Има разбира се и допълнителен сценарий. Ако се създадат примерно паспорти за поставена ваксинация и това е критерий да можеш да работиш, учиш, пътуваш и тн., тогава може би изборът ни ще стане доста по-сложен независимо от странични ефекти и потенциални опасности от ваксината.

Но нека не бързаме. Времето ще покаже. :)


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот viksanlg » Чет 26 ное 2020 9:24


GROUP това което написах не касае твоя пост ,а на пляктора. Твоят даже несъм го чел ,защото ако обърнеш внимание времето за публикуване е 2-3 мин. и няма как за това време да го прочета и напиша всичкото.
Аз пък си написал малко по назад мнението за ваксините и пак ще го повторя. За мен това едно от най полезните неща направени в медицината, благодарение на които са изчезнали много коварни заболявания с фатални изходи, но ваксина за по-малко от година......е не мерси, опитна мишка няма да ставам мито аз нито семейството ми.
п.п Само последното иЗречение касаеше твоя коментар....


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот brum » Чет 26 ное 2020 9:59


За ваксините съм съгласен. Трябва яко ножа да опре до кокала, за да ме накарат да бъда опитното зайче. И определено няма да се бутам да съм от първите ваксинирани.

Но докторите ще са първи според това което пишат, а те би трябвало да са наясно с рисковете. Тяхната реакция ще е доста показателна. Подозирам, че няма да се дърпат много поради сегашната обстановка.

Хубаво е да се има в предвид, че такава ваксина до сега не е правена. Подхода е различен от всички други ваксини които са изпробвани при хора. Така че абсолютно нищо не се знае в дългосрочен план и не може да се прави аналог със съществуващите ваксини. Може да се окаже, че са чудото на 21ви век и от тук нататък ще ни е все тая за вирусите. Но може да се окаже и че 50% от хората които са се ваксинирали след 5 години умират от тумори.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 76 госта