Passat B8 2017 - Активиране на High beam assistant

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
beboyan
Мнения: 303
Регистриран на: Сря 11 апр 2012 8:16
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България

Re: Passat B8 2017 - Активиране на High beam assistant

Мнениеот beboyan » Пет 20 ное 2020 19:10


Да имам АСС и фаровете завиват.
Имам предно стъкло с подгряване с реотанчета и предполагам това да е причината да няма лейн ассист и съответно голямата камера.

П.с. А също има и друга опция (която изобщо не ми се мисли), колата, която карам да е снадена от две в една. Но в Порше Изток й признават гаранцията ... за някои неща.




Потребителски аватар
naiturseniq
Мнения: 164
Регистриран на: Нед 22 мар 2009 5:41
Автомобил: VW Passat 2016
Двигател: 2000 TDI 150hp
Местоположение: varna

Re: Passat B8 2017 - Активиране на High beam assistant

Мнениеот naiturseniq » Нед 22 ное 2020 23:28


Ами аз имам HBA и със със подгрев на стъклото с реотанчета. Имам ACC i front Assist но нямам line assist.
Така че мисля че и ти може да си активираш HBA не епроблем подгрева.
А как седи въпроса със line assist , чудя се мога лида го активирам не че ще го ползвам. И как мога да разбера дали има система за пазене на пешеходец без да убия някой :mrgreen


Потребителски аватар
KGL
Мнения: 783
Регистриран на: Вто 22 ное 2005 13:59
Автомобил: Passat B8 Alltr BMT 176kW TDI
Двигател: CUAA 2016
Местоположение: София
Контакти:

Re: Passat B8 2017 - Активиране на High beam assistant

Мнениеот KGL » Вто 24 ное 2020 13:36


Някой да ти хвърли пред колата един по голям чувал с нещо меко вътре. Усещането е отвратително, мене ме закова за седалката на едно кръстовище, а колата спря като залепена и това само защото една клявка скочи от бордюра на 2 метра от мен, карах с 10км/ч защото тръгвах от пешеходната пътека.


Потребителски аватар
beboyan
Мнения: 303
Регистриран на: Сря 11 апр 2012 8:16
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България

Re: Passat B8 2017 - Активиране на High beam assistant

Мнениеот beboyan » Нед 06 дек 2020 19:07


Монтирах огледалото с камерата. Трябваше да извадя пин номер 3 от конектора и да сложа на него пин с кабел към CAN High. После слагам на пин 8 CAN Low, който беше празен при мен и директно пъхнах пинчето на кабела. Малко се озорих с махането на оригиналния пин 3 (оригиналното жълтеникаво кабелче го шунтирах според инструкцията), но след това прозрях, че конекторът се отвяря и пин 3 се избутва с тънка часовникарска отвертка.

Оригиналното огледало се демонтира много лесно, върти се базата му на ляво (обратно на часовниковата стрелка). Монтирането на новото е по часовниковата стрелка.

Необходимо е ново капаче за покриване на гнездото с камерата, то е по-обемисто от оригиналното и има прозорче за камерата.

След това си прокарах кабела по Колона А и стигнах до кутията с предпазителите където се предадох за днес.

Не мога да рaзбера къде се намира CAN Gateway, където на пин 17 да включа CAN High,a на пин 7 CAN Low. Дават го да се намира леко в дясно от кормилнат уредба, но засега не зная как да стигна дотам :(.

20201206_144316.jpg
20201206_144311.jpg
20201206_141553.jpg
20201206_141548.jpg
20201206_130753.jpg


Потребителски аватар
beboyan
Мнения: 303
Регистриран на: Сря 11 апр 2012 8:16
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България

Re: Passat B8 2017 - Активиране на High beam assistant

Мнениеот beboyan » Вто 08 дек 2020 22:25


Питах тези от Куфатек, дали с техния dongle за кодиране на HBA могат да кодират DLA, а не само HBA, понеже така и така имам лед фарове ниво 2. И те отговориха, че ще ми трябва тази по- голямата камера и смяна на предното стъкло, която е за lane assist. Чудя се защо е така. Фолксваген не са много словоохотливи за разликата между HBA и DLA. Понякога за някои опции имам чувството, че и дилърите не са наясно.


iliqbg
Мнения: 7
Регистриран на: Чет 25 апр 2013 15:49
Автомобил:
Двигател:

Re: Passat B8 2017 - Активиране на High beam assistant

Мнениеот iliqbg » Нед 13 дек 2020 17:47


И на мен много ми се иска да активирам line assist, но не ми се сменя челно стъкло... Или поне да е по Каско :)


Потребителски аватар
beboyan
Мнения: 303
Регистриран на: Сря 11 апр 2012 8:16
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България

Re: Passat B8 2017 - Активиране на High beam assistant

Мнениеот beboyan » Нед 13 дек 2020 23:03


Монтирах и двете кабелчета от камерата към CAN Gateway-a. Това беше най-сложната ооерация, която съм правил по автомобил. Отне ми 4 часа. Упътването от Куфатек е за Голф 7 и не пасва на Пасат Б8. Писах им, но упорито твърдят, че било същото.. е не е.

Нямаше нужда да разглобявам прага и панела под ръчката за отваряне на предния капак.

Следвах и това упътване: https://forums.ross-tech.com/index.php?threads/18472/

Свалих капака над педалите, под кормилната уредба, държи се на 3 рапидки отпред (напипват се), а от към двигателя с две щипки, който се развиват с права отвертка.

И следва най-сложната стъпка, ако знаех нямаше да се захвана въобще. Трябва да се откачи кабелната букса на CAN Gateway-а (трябва да е версия CAN Gateway High, ако е low трябва да е смени с high). Буксата е червена, и има зъбче, което натиснах и освободих леко с права тънка отвертка. После заврях дясната си ръка на S и успях някак да извадя буксата. Това упражнение го правих докато съм по гръб и главата ми и ръцете са срещу педалите - кошмарно беше.

Червената букса се маха от кабелния сноп с тънка отвертка за часовник или кламер. Има свинска опашка на върха на червената капачка, срязах я. В единия край има миниатюрно черно езиче, вижда се, натиска се леко и червената капачка излиза.

Кабелите се показват, но са обвити в тесктилно тиксо, което трбва да се оголи на поне 5 см над буксата. Трудно се прави в тази поза, трбва да се внимава да не се среже някой кабел.

След това кабелчето от Пин 3 от буксата на огледалото отива към Пин 17 (оранжево сив) и това е CAN high. Кабелчето от Пин 8 от буксата на огледалото отива към Пин 7 (оранжево кафяв) и това е CAN low.

Кабелите се снаждат, аз оголих кабелите от пин 7 и пин 17 на около 4см от буксата за 5 мм. Към тях увих кабелчетата от огледалото и овързах с изолирбанд. В линкът по-горе човекът ги запоява, обаче аз нито мога да запоявам добре, особено в тази поза (по скоро разтопен припой да ми капне в очите), нито имам акумулаторен поялник. Вързах ги омотах ги с изолирбанд добре. После върнах обратно червената капачка на буксата и с малка черна свинска опашка я застопорих на кабелния сноп - тя си има улейче за опашката.

После с побутване и с отвертка и малко изкълчване на китката успях да включа буксата в CAN Gateway-a. Върнах капака.

Запалих колата, нямаше аварийни лампи по таблото. Светнах с фенерчето в огледалото и то се затъмни. Следователно всичко си работеше.

Тръгнах да правя кодирането, обаче кабелът, който купих от колега от форума изписа, че не може да прави промени по модулът на светлините. Кабелът бил Hex+Can, старият им интерфейс, а трябва да е Hex 2.

Ще чакам доставка от Китай.

Screenshot_20201212-122441_Firefox.jpg


IMG-e83d08c2ada0a6236a2194eb50919e15-V.jpg


20201212_123325.jpg


Потребителски аватар
beboyan
Мнения: 303
Регистриран на: Сря 11 апр 2012 8:16
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България

Re: Passat B8 2017 - Активиране на High beam assistant

Мнениеот beboyan » Чет 17 дек 2020 23:51


За кодирането, още чакам кабела, но намерих следното кодиране. Дали ще проработи с камерата от тигуан, която монтирах?:

https://forums.ross-tech.com/index.php?threads/25564/

Address 09: Cent. Elect.
Enter magic number 31347 as SA
Go to Adaptation
Enter "141650" into search box and change channel settings below:

ENG141650-MAS13782-Fernlicht_assistent-Will Beam assistant: responsivity adjustable via BAP > present
ENG141650-ENG141973-Fernlicht_assistent-Erweiterte_Fernlichtsteuerung > if current setting is AFS: BCM-Fernlicht, change to AFS: FLA: BCM-Fernlicht or if current setting is AFS: Fernlicht ueber AFS change to to AFS: FLA: Fernlicht ueber AFS
ENG141650-ENG116639-Fernlicht_assistent-Fernlichtassistent Reset > active
ENG141650-ENG116637-Fernlicht_assistent-Menuesteuerung Fernlichtassistent > present
ENG141650-ENG116641-Fernlicht_assistent-Menuesteuerung Fernlichtassistent Werkseinstellung > present

After these changes, you should see "Light Assist" in car MENU
On MMI, select: CAR -> Exterior lighting -> Automatic headlights -> main beam assist (place tick in box)

Address A5: Frt Sens. Drv. Assist
Select Coding
Byte 21, Bit 5=1 (Byte 21 should be hex20 after change)


Потребителски аватар
beboyan
Мнения: 303
Регистриран на: Сря 11 апр 2012 8:16
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България

Re: Passat B8 2017 - Активиране на High beam assistant

Мнениеот beboyan » Чет 18 фев 2021 2:06


Здравейте с кодирането се омазах. Използвах уж за по-лесно Car Scanner app с Carista OBD dongle, но резултата беше, че си загубих дългите светлини :).

Реших, че ще търся "професионална" помощ и във фейсбук е пълно. Свързах се с едни пичове от Турция, едни от Полша и един от UK. Тези от Турция казаха, че могат да ми върнат дългите светлини обратно, но никога не били кодирали FLA. Поляците можели всичко да кодират, отключат и тн и ме офертираха за активиране на HBA и да ми пратят челно стъкло и камера А5 с капаците и окабеляването. Идеята им беше, че HBA е класи над FLA. То е ясно, но със смяна на челно стъкло на този етап не ми се занимава. Англичанинът прави същото по своята кола - активира FLA (чакаше си огледалото да пристигне) и беше много ентусиазиран да направи нещата както аз искам. Много easy going. Понеже работи до късно започнахме в 10 часа бг време. Върза ми се през TeamViewer-a. Кодира ми обратно дългите, после имах проблеми с лаптопа ми, не разпознаваше vcds кабелът ми (фалшив Hex2), разцъка драйвери и тн подкара го. Настрои ми всички неща, понеже знаеше какво иска да направи на неговата си кола и съм много доволен. Поиска ми 20 паунда по paypal за работата. Супер доволен съм и затова споделям неговото id от фейсбук-а: North East VAG Adaptions

Радвам се, че и този проект завърши добре. Следващият е да си сложа shоrt shifter на ръчните скорости.


Потребителски аватар
astragt
Мнения: 735
Регистриран на: Пет 19 май 2006 7:56
Автомобил: b8 alltrack
Двигател:
Местоположение: София

Re: Passat B8 2017 - Активиране на High beam assistant

Мнениеот astragt » Чет 18 фев 2021 11:15


beboyan написа:

Радвам се, че и този проект завърши добре.


Освен да се захващам и аз :) само хич не ми се занимава с окабеляването...като четох как си се измъчил.
Не искам динамични дълги (карал съм и ксенонови и диодни фарове с такива и малко ме дразни и разсейва), а само асистент за дългите.
И при мен е Лед 2 фарове, които завиват, шават нагоре-надолу в зависимост от скоростта, но нямам камера и съответно асистент. Така, че не се тревожи, че може да е имала интервенции. Има си такава окомплектовка. Също го свързвам с наличието на подгрев с реотани. Имам асистент за аварийно спиране, но нямам активно спазване на дистанция.


Потребителски аватар
beboyan
Мнения: 303
Регистриран на: Сря 11 апр 2012 8:16
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България

Re: Passat B8 2017 - Активиране на High beam assistant

Мнениеот beboyan » Чет 18 фев 2021 17:58


Да, окабеляването беше трудно, но не е невъзможно. Трябва да се прави на топло. Не запоих кабелите, и може в бъдеще да кородират, защото използвах само изолирбанд Теса, нямах текстилен изолирбанд. Препоръчвам да се снабдите с текстилен.



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 34 госта