Polo 1.4 60hp 1997 проблем с чукане на свободна

Техническа и сервизна информация за Polo, Lupo, Up и Fox
Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Polo 1.4 60hp 1997 проблем с чукане на свободна

Мнениеот инжектопляктор » Сря 15 сеп 2021 20:24


Здравейте, уважаеми колеги.
След изминаване на 200км, където всичко беше точно спрях да взема едно кафе. Забелязах, че нещо чука, докато колата работи на свободна.
При натиснат съединител чукане няма. Ако го отпусна плавно чукане няма или е почти недоловимо. При рязко натискане и отпускане чука все едно повдигачи при малко масло. При движение нямя абсолютно никакви проблеми или необичайни шумове. Не чука от двигателя. Смених семеринг на кутия при обслужването. По думи на майстора е долял около 1 литър масло. Преди това я карах основно градско и да има 50км минати преди обслужването. Каква може да е причината и фатално ли е?
От пружините на съединителя ли е или нещо сериозно по кутия? Ако е от съединител за спешна смяна ли е?
Имам да пътувам с нея и не е най-удачен момент за смяна на съединител.
При подаване на газ над 1300-1400 оборота чукането стихва.




Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Polo 1.4 60hp 1997 проблем с чукане на свободна

Мнениеот инжектопляктор » Пет 17 сеп 2021 15:50


Да дам малко развитие... Мислех да сложа добавка, на тези стари кутии едва ли би навредила...
Но гледах едно видео, в което GTI-ка прави същото. Моят шум е идентичен, но е много по-тихо и ако натисна и плавно пусна съединителя почти отсъства. Възможно ли е да е лагер на съединителя?
https://m.youtube.com/watch?v=My2TnCHBt8
Идентичен е звука на този
https://m.youtube.com/watch?v=IFzeJyHU0rY
Защото освен това и смяната на скоростите като че ли се измени и на моменти е по-трудна. Интересното е, че в движение не се чува и работи тихо. Кутия ли ще търся или съединител ще сменям е въпроса?


Потребителски аватар
xalerrelax
Мнения: 3060
Регистриран на: Чет 25 сеп 2008 10:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Polo 1.4 60hp 1997 проблем с чукане на свободна

Мнениеот xalerrelax » Пет 17 сеп 2021 16:47


Аксиален лагер на кутията?


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Polo 1.4 60hp 1997 проблем с чукане на свободна

Мнениеот инжектопляктор » Пет 17 сеп 2021 18:29


Аксиалният лагер е на съединителя, не в кутията. Съединителят е консуматив. Кутията не е. Затова питам дали е от съединителя.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4228
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Polo 1.4 60hp 1997 проблем с чукане на свободна

Мнениеот tdi fen » Пет 17 сеп 2021 18:41


според мен също е по-вероятно да е аксиалния лагер

Последна промяна от tdi fen на Вто 21 сеп 2021 17:11, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
javor_bg
Мнения: 722
Регистриран на: Вто 25 сеп 2007 19:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Polo 1.4 60hp 1997 проблем с чукане на свободна

Мнениеот javor_bg » Пон 20 сеп 2021 23:16


Това е лагер на първичния вал на скоростната кутия и може да си караш така без проблеми. Имам наблюдения върху Ибиза 1.4 AEX 1997г. , но при нея шума е доста по-осезаем. Долях масло повече от литър, сложих добавка даже две , обаче шума си го има. Уж бяхме сменявали семеринга на скоростите на избирача, обаче кутията беше с много малко масло.

Нали при много леко натиснат съединител шума пак си го има?


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Polo 1.4 60hp 1997 проблем с чукане на свободна

Мнениеот kris11 » Вто 21 сеп 2021 16:26


инжектопляктор написа:Аксиалният лагер е на съединителя, не в кут....
Бях ти писал ,че са с проблемна кутия. Край докато умре и от морга - не са скъпи. Не си струва сваляне, ремонт слагане.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Polo 1.4 60hp 1997 проблем с чукане на свободна

Мнениеот инжектопляктор » Вто 21 сеп 2021 17:20


Кутия не вие ли? Това трака, не вие. Ако пусна рязко съединителя трака ритмично като повдигачи. Ако го пусна плавно - не. Като я взех нищо не се чуваше. Да, от кутията е текло от семеринга. Долети са 800 милилитра масло
Докато съединителят не е почти до дъно, потракването не се изменя.
Ако е лагер в кутия, при условие че семеринга е сменен и е пълна с масло, то има ли опасност рязко да ме остави на пътя без предизвестие? Това ме притеснява много повече от самото леко потракване.
Докато умре внезапно и ме остави посредата на проход в 12 вечерта без опция да я придвижа не е много добър вариант.
А в моргата не са евтини. По запитване искат 200-250лв за кутия в неизвестно състояние. Като нищо мога да я купя, да е леш и след това да не върнат парите и да платя сваляне, слагане, сваляне и да пия студена вода.
Може ли да се сложи голфова кутия или друга, която няма тези недостатъци?
Иначе колата радва, запазена е и освен това е пъргава за двигателя си.


Потребителски аватар
javor_bg
Мнения: 722
Регистриран на: Вто 25 сеп 2007 19:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Polo 1.4 60hp 1997 проблем с чукане на свободна

Мнениеот javor_bg » Вто 21 сеп 2021 19:09


Проблема не е в съединителя. Проблема е в лагера на първичния вал на скоростната кутия. Консултирах се човек, който разбира и каза, че може да се кара така. Става въпрос за колата на баща ми. Ще ти направя клипче да видиш за какво тракане става въпрос. Трябва да ида да му проверя нивото на маслото тези дни. Специален шестограмен камък взимах за рамо на гедоре 1/2(писна ми от майстори поради много причини). Него не го дразни шума и не му се занимава да инвестира, а мене ме дразни изключително много конкретно за неговата кола, но всеки си има мнение. Колата си върви и включва скорости както обикновено. Като натиснеш докрай съединителя шумът изчезва.

Последна промяна от javor_bg на Сря 22 сеп 2021 1:35, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Polo 1.4 60hp 1997 проблем с чукане на свободна

Мнениеот muns61 » Вто 21 сеп 2021 20:34


инжектопляктор написа:Иначе колата радва, запазена е и освен това е пъргава за двигателя си.

Предвид темите ти, не разбирам каво запазено има в тази кола. Кога ще си купиш нещо свястно?


kalin09
Мнения: 150
Регистриран на: Нед 30 юли 2006 9:06
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Своге

Re: Polo 1.4 60hp 1997 проблем с чукане на свободна

Мнениеот kalin09 » Вто 21 сеп 2021 22:08


javor_bg написа:Проблема не е в кутията. Проблема е в лагера на първичния вал на скоростната кутия.

А тоя лагер се намира във?


Потребителски аватар
javor_bg
Мнения: 722
Регистриран на: Вто 25 сеп 2007 19:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Polo 1.4 60hp 1997 проблем с чукане на свободна

Мнениеот javor_bg » Сря 22 сеп 2021 1:35


Сори, грешката е поправена. Проблема не е в съединителя.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Polo 1.4 60hp 1997 проблем с чукане на свободна

Мнениеот инжектопляктор » Сря 22 сеп 2021 9:28


muns61 написа:Предвид темите ти, не разбирам каво запазено има в тази кола. Кога ще си купиш нещо свястно?

Купуваш си кола със стегнато окачване, все едно караш нова. Запазен интериор. ОК боя. Стояла близо 1 година. Пробваш я и всичко е тихо и ок. Като я вземеш сменяш 4 кабела за свещи, 4 свещи, капачка, палец и един горивен филтър. Не знам кое й е разсипаното и кое не й е свястното. Чудех се дали да отговоря, но както и да е. Нищо не шумеше от кутия, взех я, карах я и пак не шумеше. Оттам нататък няма как да знаеш какво могло да излезе след Х време. На всяка може да излезе нещо, дори на нова от изложбената зала.
javor_bg написа:Проблема не е в съединителя. Проблема е в лагера на първичния вал на скоростната кутия. Консултирах се човек, който разбира и каза, че може да се кара така.

Проблемът е, че един майстор каза директно кутия. Отидох на друго място и твърди, че е съединител. Аз съм склонен да си я оправя, харесвам си я и всичко друго й е наред. Ползва се предимно градско, но имам дълги пътувания когато нося някакъв багаж в нея. Маневрена е за градско и върви добре за двигателя си. И от разхода съм доволен.


Потребителски аватар
javor_bg
Мнения: 722
Регистриран на: Вто 25 сеп 2007 19:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Polo 1.4 60hp 1997 проблем с чукане на свободна

Мнениеот javor_bg » Сря 22 сеп 2021 11:27


Според мене няма да имаш проблеми и извънградско. С какво масло си в скоростната кутия?


Потребителски аватар
javor_bg
Мнения: 722
Регистриран на: Вто 25 сеп 2007 19:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Polo 1.4 60hp 1997 проблем с чукане на свободна

Мнениеот javor_bg » Сря 22 сеп 2021 12:38


Да не забравя да кажа, че точно с колегата Kalin09 се бях консултирал дали може да караме така и съм му много благодарен, че се отзова ! Жив и здрав да е !



Върни се в “Polo, Lupo, Up & Fox”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 17 госта