Превишена скорост над 50

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Rpg0923
Мнения: 3
Регистриран на: Чет 14 окт 2021 13:50
Автомобил:
Двигател:

Превишена скорост над 50

Мнениеот Rpg0923 » Чет 14 окт 2021 13:58


Добър ден,

Баща ми поличи обаждане от КАТ за питане на шофьорът на колата изяснявайки че съм сниман от радар и трябва да отида в Кат да кажа кой е шофирал през това време. Аз живея извън България и книжната ми е английска нв мога да отида до КАТ, проверих за сума на глобата и освен сумата имало и отнемане на сумпс за 3 месеца. Въпросът ми е като се върна в България дали ще ми отнемат книжката или ще ми забранят шофиране в БГ за 3 месеца.




mrsch66
Мнения: 289
Регистриран на: Чет 22 мар 2012 18:38
Автомобил: jetta 2
Двигател: ez 1986
Местоположение: praha

Re: Превишена скорост над 50

Мнениеот mrsch66 » Чет 14 окт 2021 16:56


Английската книжка не е твоя тя е на собственост на кралицата така че немогат да ти я вземат но ще те одрусат порядъчно за сметка на това. :mhihi :mhihi


thanis
Мнения: 1332
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Превишена скорост над 50

Мнениеот thanis » Пет 15 окт 2021 7:46


Ако нямаш българско СУМПС, а си само собственик и заради това са те намерили, можеш да посочиш друго лице. Английска книжка, българските власти не могат да ти вземат, както и няма на какво основание да ти забранят да шофираш 3 месеца. Глобата най-вероятно ще платиш в пълен размер.

Наистина ли ти си шофирал и са те снимали с над 50км/ч в града ли ???

Обясни по-добре ситуацията, защото да не се наложи адвокатска консултация.


Потребителски аватар
joromnt
Мнения: 2903
Регистриран на: Пет 08 май 2009 16:07
Автомобил:
Двигател:

Re: Превишена скорост над 50

Мнениеот joromnt » Пет 15 окт 2021 8:02


Изпрати баща си да се "предаде", и да носи левове за глобата. Или някой познат, дето не му трябва книжката.


Rpg0923
Мнения: 3
Регистриран на: Чет 14 окт 2021 13:50
Автомобил:
Двигател:

Re: Превишена скорост над 50

Мнениеот Rpg0923 » Пет 15 окт 2021 9:36


thanis написа:Ако нямаш българско СУМПС, а си само собственик и заради това са те намерили, можеш да посочиш друго лице. Английска книжка, българските власти не могат да ти вземат, както и няма на какво основание да ти забранят да шофираш 3 месеца. Глобата най-вероятно ще платиш в пълен размер.

Наистина ли ти си шофирал и са те снимали с над 50км/ч в града ли ???

Обясни по-добре ситуацията, защото да не се наложи адвокатска консултация.


Никога съм нямал българско сумпс, полицията е обяснила че ще сме се разбирали като се върна в България. Баща ми не шофира от давна и предложи той да отиде в КАТ, но и той е с английско сумпс, реално аз шофирах и съм виновен защото ускорих преди да видя табелата за излизане от населеното място и предположих че съм излязал.

joromnt написа:Изпрати баща си да се "предаде", и да носи левове за глобата. Или някой познат, дето не му трябва книжката.


И той е също с английска книжка, дали има вероятност да ми напишат глобата към личната карта


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Превишена скорост над 50

Мнениеот kris11 » Пет 15 окт 2021 14:58


Rpg0923 написа:...
И той е също с английска книжка, дали има вероятност да ми напишат глобата към личната карта


Докато се върнеш догодина :bishop - не се знае нищо, може д са забутали актта....,.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Превишена скорост над 50

Мнениеот DoH_KuXoT » Пет 15 окт 2021 15:40


С англисйкото СУМПС имаш ли право да управляваш МПС в България ?


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Превишена скорост над 50

Мнениеот 777 » Пет 15 окт 2021 15:44


Що да нямаш? Англичанин като дойде с кола как кара.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Превишена скорост над 50

Мнениеот Vlad777 » Пет 15 окт 2021 16:57


Доколкото разбрах наскоро, могат вече да отнемат и СУМПС, което не е издадено в БГ.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Превишена скорост над 50

Мнениеот Zdravko Zankov » Пет 15 окт 2021 18:35


И така трябва да бъде.


thanis
Мнения: 1332
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Превишена скорост над 50

Мнениеот thanis » Пет 15 окт 2021 19:17


DoH_KuXoT написа:С англисйкото СУМПС имаш ли право да управляваш МПС в България ?


В случая след Брекзит, нашите власти признават техните книжки само ако са тип "пластика", което са 99%.

777 написа:Що да нямаш? Англичанин като дойде с кола как кара.


Колега, пробвай да отидеш в Япония с твота си книжка да шофираш. Това, че имаш книжка от 1 държава не винаги означава, че можеш да караш по целия свят просто така. Има специфики и административни мерки, които трябва да се вземат.

По въпроса на колегата, автомобила бил ли е с БГ регистрация на негово име ? Т.е. случая е, че е карал в града с над 50км/ч с автомобил с БГ регитрация, собственост на автора.

Правилно ли разбирам ?


Rpg0923
Мнения: 3
Регистриран на: Чет 14 окт 2021 13:50
Автомобил:
Двигател:

Re: Превишена скорост над 50

Мнениеот Rpg0923 » Пет 15 окт 2021 20:38


thanis написа:
DoH_KuXoT написа:С англисйкото СУМПС имаш ли право да управляваш МПС в България ?


В случая след Брекзит, нашите власти признават техните книжки само ако са тип "пластика", което са 99%.

777 написа:Що да нямаш? Англичанин като дойде с кола как кара.


Колега, пробвай да отидеш в Япония с твота си книжка да шофираш. Това, че имаш книжка от 1 държава не винаги означава, че можеш да караш по целия свят просто така. Има специфики и административни мерки, които трябва да се вземат.

По въпроса на колегата, автомобила бил ли е с БГ регистрация на негово име ? Т.е. случая е, че е карал в града с над 50км/ч с автомобил с БГ регитрация, собственост на автора.

Правилно ли разбирам ?


Да колата е с бг регистрация и е на мое име, а за книжката след брекзита трябва да носиш документ за преведена книжка макарче полицаите не питат за него

Последна промяна от radotom на Пет 15 окт 2021 21:40, променено общо 1 път.
Причина: Моля, избягвайте ненужните цитати Има бутон 'Отговор'


thanis
Мнения: 1332
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Превишена скорост над 50

Мнениеот thanis » Пет 15 окт 2021 22:03


Ами колега, реално погледнато не би трябвало да могат да ти изземат английската шофьорска книжка. Глоба ще платиш.

Друг е въпроса къде ще я плащаш тая глоба. След Брекзит вече UK няма задължения и отношение към европейската система за кооперация между държавите за нарушители на пътя. Та... случая ти е изключително специфичен защото, за да имаш UK Книжка би трябва да се водиш с "уседналост". Т.е. издаден ти е документ, който е извън юрисдикцията на ЕС по отношене на вземане на точки и книжка. Обаче си направил нарушение с български автомобил, който пък няма отношение в UK.

Според мен, трябва да се консултираш с адвокат, защото като нищо да те накарат да направиш нещо, което не е гаранция, че българските власти имат право.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Превишена скорост над 50

Мнениеот ktamen » Съб 16 окт 2021 19:25


Имам неплатена глоба 30лв отпреди 2 години. И друга за превишена скорост, майка ми са я снимали с 53км/ч при 40 разрешени. Преди 3 месеца ме спряха за фарве. Тогава разбрах и за превишената скорост. Нищо не ми взеха. И аз съм с английска книжка.
Обаче помня, че четох за някакъв, дето го хванали без застраховка тук в Англия и глобата го настигнала във Варна, преобразувана в български левове. Това след Брекзит.
Та не знам как ще процедират в твоя случай.
thanis, за книжка не ти трябва никакъв статут.


thanis
Мнения: 1332
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Превишена скорост над 50

Мнениеот thanis » Нед 17 окт 2021 17:40


ktamen написа:thanis, за книжка не ти трябва никакъв статут.


За UK Книжка ти трябва този "статут". ти може да си с призната книжка и затова да няма значение. (демек да си бил само с докумени в DVLA)

Колегата няма българска книжка и реално, за да може да си изкара английска, трябва да се води със статут на уседналост, сиреч по-голямата част от годината да си живее в Англия.

Което означава, че нашите власти не би трябвало да могат да му вземат книжката, защото нямат юрисдикция да го направят. Затова му споменах на колегата да се консултира с адвокат, за да е сигурен.

Всички тези неща ги говорим, ако не си е сменил гражданството също !



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: railfan и 16 госта