Не прехвърлен автомобил - купувача я е оставил на мое име и дължа данъци.

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
pit
Мнения: 693
Регистриран на: Пон 21 фев 2005 12:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Не прехвърлен автомобил - купувача я е оставил на мое име и дължа данъци.

Мнениеот pit » Вто 20 сеп 2016 10:26


Здравейте,
четох стари теми за бракуване и прехвърляне на автомобили, но не намерих това което търся.

Преди няколко години, продадохме на прекупвач на коли пасата който се води на името на жена ми с генерално пълномощно .
Прекупвача можеше да се разпорежда и трябваше да си я прехвърли, той обаче е прекупвач и не го е направил а е препродал колата на трети човек.
Ние също нищо не сме предприели и направили документално, защото той ни е познат и му имахме доверие.
Тъй-като беше преди години, не помним, но мисля че никакъв договор не сме правили, само пълномощно на името на прекупвача да се разпорежда изцяло с колата включително и да я продава.

В момента искаме да махнем тази кола да не е на името на жена ми, защото тя провери и дължи данъци за няколко години, защото колата все още е нейна по документи.


В момента, третия човек, който е купил колата от прекупвача я кара и в момента, и дори проверих, гражданската в момента си я е направил на името на жена ми ??

Прекупвача отказва да ни съдейства да намери този на който я е продал за да го търсим.
В София сме и ние и купувача, но никъде не съм засичал колата за да говорим с човека.

Колата е с сиви/бели лепенки на клуба на страничните прозорци на комбито, пасат б3 комби, сив металик, номера е СА2345 следващите букви не ги помня.

Преди 2 години купувача беше правил нарушение при което са му взели явно талона, та са ги викали и него и жена ми в КАТ.
Жена ми обаче не се е усетила тогава, защо я викат, като колата не е нейна...

Какво бихте ме посъветвали, какви варианти имам за да отпишем колата и да не плащаме повече данъци?

Мислех си , да ходим в КАТ като обясним всичко и да видим те какво ще кажат?

Благодаря Ви предварително!




Потребителски аватар
Rat Fink
Мнения: 387
Регистриран на: Пет 04 юли 2014 11:15
Автомобил:
Двигател: 1 8t AUM 2 3DISI
Местоположение: София

Re: Не прехвърлен автомобил - купувача я е оставил на мое име и дължа данъци.

Мнениеот Rat Fink » Вто 20 сеп 2016 10:42


Доста нарушения и глоби ще има. Отделно купувача е много интересно как е направил застраховка на името на жена ви?! Ще трябва и със застрахователите да се разправяте. Въпросът е дали има договор между вашият приятел търговеца и купувача. Ако няма я пишете открадната и готово ще се намери.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6155
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Не прехвърлен автомобил - купувача я е оставил на мое име и дължа данъци.

Мнениеот VWGT » Вто 20 сеп 2016 10:47


ами след като нямате никакви документи, отидете в КАТ и вижте те какво ще кажат.
Друг вариант е да си потърсиш детектив, който да издири собственика, след което да го убедите да се оправите документите.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12794
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Не прехвърлен автомобил - купувача я е оставил на мое име и дължа данъци.

Мнениеот Zdravko Zankov » Вто 20 сеп 2016 11:10


90hp написа: Отделно купувача е много интересно как е направил застраховка на името на жена ви?!

Това не е абсолютно никакъв проблем,когато даваш пари никой не иска лична карта,включително и в банката.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19698
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Не прехвърлен автомобил - купувача я е оставил на мое име и дължа данъци.

Мнениеот Vlad777 » Вто 20 сеп 2016 11:16


Поредната тема за "продажба с пълномощно"...

Продажба на МПС се извършва с договор при нотариус.

Парите, спестени от нотариус сега ще излязат солено като си платите данъците...


Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: Не прехвърлен автомобил - купувача я е оставил на мое име и дължа данъци.

Мнениеот vucata » Вто 20 сеп 2016 11:26


Абсолютно. Сега и гражданската се води на името на жена Ви и няма как да намерите собственика. Има вариант, намерете пълномощното и отидете при нотариуса и го анулирайте. Така ще имате право да отидете в полицията и да я обявите за издирване. Само с уведомяването на третите лица не знам каква ще е схемата, но така и така сте с вързани ръце, поне опитайте да анулирате пълномощното по някакъв начин. Натам ще е лесно вече, обявявате я за открадната и така нататък.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19698
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Не прехвърлен автомобил - купувача я е оставил на мое име и дължа данъци.

Мнениеот Vlad777 » Вто 20 сеп 2016 13:15


И като я обяви за открадната, а колата се кара - какво се случва оня като покаже пълномощно?!? После да не се окаже, че някой ще го съдят за фалшиви сигнали?

:arrow Проблем с генерално пълномощно
yoan4o написа:Въпреки че сам си си вкарал гол всеки казус има разрешение.

1.Отиди при Нотариуса, при който си дал пълномощното и го оттегли :!: :idea:
2.Свържи се с адвокат да ти изготви една нотариална покана, с която го призови в едикакъв си срок да се яви на точно определена среща за нотариално прехвърляне, или съответно на база на пълномощното сам да си я прехвърли, а ти да получиш заверен препис - "вярно с оригинала" от договора. Със същата покана го извести за оттегленото пълномощно, както се прави по закон, когато се оттегля. Призови го в противен случай да ти върне автомобила. След връчване на тази покана ще можеш да предприемеш необходимите законови действия за разрешаване на казуса.

Това естествено е свързано с разходи за теб, но по-добре късно, отколкото никога, щото колегите преди мен ти писаха какви нещастия те грозят, евентуално....


Винаги, когато се прави генерално пълномощно за автомобил се обвързва със срок!
Така топката за прехвърлянето си остава в упълномощения - купувача.
Като не си я прехвърли, да си бере грижите.


Дашо написа:
offside написа:Не знам какъв е проблемът. Казва че я е дал на еди кой си да си свърши работа и той вече 2 год (примерно) не иска да му я върне и не му е останало нищо друго освен да се обърне към полицията. Като няма предварителни договори или други писмени уговорки за парите които е взел не могат и копче да му кажат (ще е неговата дума срещу твоята). Колега след като не ти вдига телефона , пусни му един смс че ще се обърнеш към полицията да си я прибереш, може пък да се поуплаши и да почне той да те търси :да:
Поздрави!

Колега ти не разбираш, че това са частноправни отношения, към които полицията няма нищо общо. Човекът купил единичката е дал пари за нея, той не я е откраднал. Така че не е извършил никакво престъпление. А това, че не е прехвърлена при нотариус е вина и на двамата, така че не може да се очаква полицията да "оправи работите". Надявам се сега ме разбра правилно :да: :beer



Още теми:
:arrow проблем с данък на кола дадена с пълномощно
:arrow Продадох голфа, търсят ме от данъчното?
:arrow Некоректно отношение при Покупка на автомобил
:arrow Изчезнал GOLF MK1
:arrow Правна помощ относно пълномощно за кола

И още десетки такива има....


Потребителски аватар
pit
Мнения: 693
Регистриран на: Пон 21 фев 2005 12:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Не прехвърлен автомобил - купувача я е оставил на мое име и дължа данъци.

Мнениеот pit » Вто 20 сеп 2016 13:48


Благодаря ви за мненията, ще прочета и темите в последния пост.


Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: Не прехвърлен автомобил - купувача я е оставил на мое име и дължа данъци.

Мнениеот vucata » Вто 20 сеп 2016 13:56


Влад аз какво написах според тебе? Тия неща нотариуса ще му ги обясни. След като уведоми третите лица за отмяната на пълномощното, след определения срок за връщане на автомобила, има право да я обяви за открадната. То друг вариант в полицията няма след като отиде при тях, и автомобила не е върнат.

Сега има и още една греда, трябва да се види дали автомобила не е прехвърлен чрез договор за покупко продажбва. Защото упълномощеното лице има право да я прехвърля нотариално, а вече купувача може да не е сменил талоните. Тогава също ще е доста разтеглива ситуацията.


Потребителски аватар
santo_trafficante
Мнения: 7159
Регистриран на: Сря 21 дек 2005 11:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Не прехвърлен автомобил - купувача я е оставил на мое име и дължа данъци.

Мнениеот santo_trafficante » Вто 20 сеп 2016 14:12


pit написа:Благодаря ви за мненията, ще прочета и темите в последния пост.
Намерете "познат" да провери с каква лична карта е минавана колата на преглед :c020 От там адрес и евентуално телефон :c020


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6155
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Не прехвърлен автомобил - купувача я е оставил на мое име и дължа данъци.

Мнениеот VWGT » Вто 20 сеп 2016 14:25


и все пак, преди да правиш каквото и да е, отиди до КАТ и питай
твоето безхаберие е и техен проблем, имате общ интерес да го решите (те имат цялата информация, още повече щом са го санкционирали вече).


Потребителски аватар
IceHeart
Мнения: 369
Регистриран на: Пон 28 мар 2011 20:43
Автомобил: Golf IV
Двигател: 1.8 AGN
Местоположение: ๏̯͡๏

Re: Не прехвърлен автомобил - купувача я е оставил на мое име и дължа данъци.

Мнениеот IceHeart » Вто 20 сеп 2016 14:44


Точно това с КАТ, не го прави, поне докато не си намерил собственика на колата, и той изрично ти е отказал да прехвърли колата. Ако отидеш в КАТ, и те разберат какви си ги надробил, ама въобще няма да ги интерсува. Вярвай ми! На моя позната се налага да търси сама собственика на препродадената кола от търговеца на коли, и се наложи да си вземе номерата от колата, и докато не я прехвърли няма да му ги даде, та после филма стана по-сериозен и се намеси и КАТ, но не знам дали ги санкционираха и двамата. Яко си се вкарал във филм! Само се моли да не стане по-зле!


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6155
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Не прехвърлен автомобил - купувача я е оставил на мое име и дължа данъци.

Мнениеот VWGT » Вто 20 сеп 2016 16:29


и какво толкова ще му направи КАТ? саморазправата едва ли ще му реши проблема, да не кажа, че само може да го задълбочи.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19698
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Не прехвърлен автомобил - купувача я е оставил на мое име и дължа данъци.

Мнениеот Vlad777 » Вто 20 сеп 2016 17:01


vucata написа:има право да я обяви за открадната.
А полицията след това има право да го обини в измама, защото когато си взел пари и си дал колата, това не е кражба. Кражба е когато си паркираш колата вечерта и на другия ден я няма. Когато някой дойде и ти му я дадеш доброволно и безплатно или срещу заплащане - това не е кражба.

Ако е доброволно имаш право да повдигнеш обвинение в обсебване (което не е същото като кражба icon_idea ).

Ако обаче си взел пари и дефакто си "продал" колата, тогава това не е обсебване. Ето едно решение на съда. Там е записано, че въпреки, че договор няма, единият е взел парите, а другият е взел колата, значи това дефакто си е продажба.


Потребителски аватар
PesoglaveC
Мнения: 14
Регистриран на: Съб 20 фев 2016 15:09
Автомобил: VW Golf 5
Двигател: BLF 2005
Местоположение: Берлин, Германия

Re: Не прехвърлен автомобил - купувача я е оставил на мое име и дължа данъци.

Мнениеот PesoglaveC » Вто 20 сеп 2016 17:14


Колега, като знаете къде е направил гражданската, защо не потърсиш телефонен номер на новият собственик? Обикновено го имат там. Опитай



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 78 госта