Сигурност при използване на АГУ

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
Потребителски аватар
Drakezoid
Мнения: 217
Регистриран на: Съб 22 юни 2019 18:55
Автомобил: Passat B5_5
Двигател: 1_8Т AWT 2002

Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот Drakezoid » Чет 24 сеп 2020 9:01


Здравейте,
Тъй като скоро се случиха няколко тежки инцидента с избухнали коли на газ ми се иска да обсъдим къде са невралгичните места при ползване на АГУ.
За майсторите е ясно.....читави са рядкост. Аз съм пример как съм имал премазани маркучи от към бутилката и чак втория майстор ги забеляза и смени.
На първия ясно му заявих, че искам да ми огледа цялата система и ако има дефекти да ги отстрани....ама толкова го направи.
Аз лично се сещам за следните неща:
1. Има ли голямо значение марката на газовата бутилка?
2. Как се случва ограничаването на пълненето до 80% ?
3. На колко време трябва да се сменят маркучите? По-скоро визирам маркучи газова фаза.
4. Трябва ли да има стягащи пръстени на малките маркучи от инжекторите към смукателния колектор и от двете страни(забелязах, че при мен са само от страна на инжекторите)?

При мен лично автомобила е Golf 4 2.3 V5 170 коня AQN. Газовата е BRC, бутилката е MIMGAS със евроклапан на BRC.

Мерси за коментарите. Надявам се да са полезни за всички.




Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот 777 » Чет 24 сеп 2020 10:32


Не се ли използват тръбички вместо маркучи?


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот silent » Чет 24 сеп 2020 11:53


1. Не
2. С поплавък.
3. Когато има проблем.
4. Не е задължително, но е желателно.


Потребителски аватар
stefarata
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 13 сеп 2009 10:56
Автомобил: Seat Alhambra 7M
Двигател: AFN 1998
Местоположение: Карнобат

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот stefarata » Чет 24 сеп 2020 12:40


Виждал съм всякакви ужасни изпълнения и небивалици по автомобили с АГУ, че не се учудвам на таива инциденти. Проводници от усилватели, оголени и минаващи до изпарители, по корпус на бутилки и т.н. Немарливото стопанисване е често срещано явление. Иначе когато карах кола на газ веднъж годишно си влизах в сервиз за оглед за изтичане на газ и други проблеми. Отделно от ГТП, че там нещата са зле


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот 777 » Чет 24 сеп 2020 12:46


Повечето газаджии са дълбоко убедени, че газът не може да гърми - той горял като горелка и няма страшно. Един майстор работи със запалена цигара - сменя филтри, съска газ, а оня с цигарата надвесен.


Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8110
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот Bai Sando » Чет 24 сеп 2020 14:59


Пробвай да запалиш газовия котлон с цигара :wink Няма да се получи.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот инжектопляктор » Чет 24 сеп 2020 16:49


За да избухне газ трябва да има теч, който дълго не е отразен и да се е натрупал в обема на затворена площ. Ако се запали изтичаща газ, която не се е натрупала в обем, то тогава гори като горелка.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот 777 » Пет 25 сеп 2020 9:29


Така е, но въпреки теориите има тук там инциденти с АГУ. Иначе поне преди време беше класика да видиш Лада, около която сериозно мирише на газ. Но собственикът си мисли, че така е нормално при всички. Не знам само какъв "разход" вади при постоянен теч.


Потребителски аватар
popeye
Мнения: 1252
Регистриран на: Пет 30 юли 2004 22:59
Автомобил: VW Passat variant 4motion 2002
Двигател: AMX 193hp 2771cc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот popeye » Вто 29 сеп 2020 16:03




Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот kris11 » Вто 29 сеп 2020 21:07


777 написа:Повечето газаджии са дълбоко убедени, че газът не може да гърми - той горял като горелка и няма страшно. Един майстор работи със запалена цигара - сменя филтри, съска газ, а оня с цигарата надвесен.


За да гръмне бутилка трябва огън - т.е. колата да гори, бутилката се нагорещява , налягането вътре нараства яко . Или не издържа "арматурата" накачулена на фланеца или някой шев по бутилката.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот 777 » Сря 30 сеп 2020 9:54


Повечето реални гърмежи мисля, че са от напълване на газ в купето и искра/цигара.


Потребителски аватар
kamaza11
Мнения: 234
Регистриран на: Чет 06 дек 2018 16:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот kamaza11 » Сря 30 сеп 2020 11:42


Затова все по- често се замислям вече и избягвам да паля цигара в колата.
Имал съм 4 случая на изтървали скоби и последвал теч на газ. Това за 2 години на различни коли.


rld
Мнения: 540
Регистриран на: Нед 01 мар 2015 20:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот rld » Чет 01 окт 2020 9:41


В моята кола не се пуши. Обаче непрекъснато като карам отпред летят фасове или ги виждам на пътя. Има ли риск като минавам през тях? Изпарителя е долу до халогена :rolleyes


petar_a
Мнения: 254
Регистриран на: Вто 27 окт 2009 10:45
Автомобил: VW BORA 2.0 115
Двигател: AQY 1999
Местоположение: Montana

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот petar_a » Чет 01 окт 2020 13:23


kris11 написа:
777 написа:Повечето газаджии са дълбоко убедени, че газът не може да гърми - той горял като горелка и няма страшно. Един майстор работи със запалена цигара - сменя филтри, съска газ, а оня с цигарата надвесен.


За да гръмне бутилка трябва огън - т.е. колата да гори, бутилката се нагорещява , налягането вътре нараства яко . Или не издържа "арматурата" накачулена на фланеца или някой шев по бутилката.


Веднъж се наложи да съм 10-15 минути на 3-4 метра от горящ москвич Алеко,само на газ,тоест от години не е имало бензин в резервоара.
Беше разбито задното стъкло на колата точно над газовата бутилка,умишлено полята с бензин и запалена.
Няколко минути след палежа,при вече силно разгоряла кола се отвори аварииният клапан и през вече разбитото задно стъкло, право на горе, изфуча 3 метрова струя газ.За десетина секунди,после се затвори.
Струята гореше след първият метър.Макар,че излизаше през огън.Това изпускане се повтори 3-4 пъти. Не нанесе никакви щети на задната страна къщата,на митър и половина от която беше спряна колата.
Накрая дойде пожарна, обля догарящата кола с вода при което се чу спукването на газовата бутилка. Без взрив.
Не мога да кажа какво щеше да се случи ако имаше,да речем,половин резервоар бензин.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот VWGT » Чет 01 окт 2020 13:45


Аз до сега знам от първа ръка за два инцидента с огън причинен от АГУ (а не попринцип с кола с АГУ, защото има разлика). И двата пъти хората бяха обгорени и пострадали заради искра от цигара в купето, което е било наситено с газ. И двете коли бяха комбита. Та ако ви мирише на газ в купето ... и пушите ...

По пътя на логиката другият вариант е да гръмне бутилка, която е подложена на висока температура. Примерно колата се пали по някаква причина (може да е ел инсталация, проблем с бензина, да прихване огън от друга кола и тн) и ако има АГУ, чиито клапан не успее да отвори, в един момент бутилката ще гръмне. Ако тоя месец станат 10 пожара с коли, ние разбира се ще разберем само за този, където колата е била с АГУ. Малко като с COVID-a е положението.

За трети вариант не се сещам.

Така че ако ти мирише на газ в купето сигурно имаш проблем, но да търсиш под вола теле няма смисъл.



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 37 госта