Акумулатори - колко им е животеца?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
toshara
Мнения: 1470
Регистриран на: Сря 17 юни 2009 13:21
Автомобил: MK2 Golf
Двигател: GTI PB 1990
Местоположение: Провадия

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот toshara » Пет 17 авг 2012 8:27


radi_nrj написа:
toshara написа:Моят е български-Starter Vesna [/qtuote]
Няма такава марка и модел български акумулатори ;)

http://didi94.bg/vesna/products/auto-ba ... uct_id=479
Добре де,словенски са,объркал съм се :oops: :lol:




Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8116
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот Bai Sando » Сря 22 авг 2012 20:46


Моя в момента е от 2001-ва.Синя Варта scare Върти си като пич.
На скоро минах много бързо през един гьол и понеже бобината беше напукана,колата угасна.Въртях сигурно минута и пак не се предаде.Е какво е това животно не знам.
Иначе Монбатчетата са ми карали макс по 4 години и до там :?


emo-gar
Мнения: 3443
Регистриран на: Съб 16 сеп 2006 23:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София,Lantra 1.5 ,Golf 3-ABS,Vento-R.I.P.

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот emo-gar » Сря 22 авг 2012 21:15


4-5 години е нормален срок,при нормална експлоатация.Но живота познава .."удивителни мелези.."На голфа е един с бивол(Банер пише),от м11 на далечната 2004г.,и още е в коша към днешна дата.Бош-Силвер съм взел през 2007 г за дизелна кола от друга марка,сега ми е на Венто-дизел,към днешна дата не дава никакви признаци на износване.Ама освен изправна ел система на колите,имам и самоделно "читаво" зарядно,та 2 пъти годишно им "бая" в "лабАраторията".
Имам и още един на оня дизел,заради който купих Бош-а,него по-скромно го взех-Гигават(нещо в Чехия правят,нещо по Бош технология...),взет е защото предишния собственик не беше доволен-"падал"!Ама при мен вече втора година не мръдна,само един път го зареждах като го взех за 60-на лева.
Такива ми ти случки се случват,но фаворит ми беше един "асфалтиран"-бащата го купил с връзки навремето за Ладата...бах го и кумулатора..над осем години без да се предаде,ама един гаечен ключ на шините(забравен при ремонт) му разказа хавата за една нощ.После го завинтихме с рапидки и някаква шина(оловото го нямаше),кръпежлък,ама добута още 2 години!!!Това беше,когато Монтана се наричаше Михайловград и Господ ходеше по Земята.


Потребителски аватар
radi_nrj
Мнения: 9331
Регистриран на: Вто 20 ное 2007 16:06
Автомобил: Audi A6 C4 Quattro Golf 4 TDI
Двигател: AEL ALH
Местоположение: София

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот radi_nrj » Сря 22 авг 2012 22:02


emo-gar написа:Но живота познава .."удивителни мелези.."На голфа е един с бивол(Банер пише),от м11 на далечната 2004г.,и още е в коша към днешна дата.


Banner все пак са 4-тите по-големина производители на акумулаторни батерии в Европа, веднага след Монтана/Добрич mhihi


emo-gar
Мнения: 3443
Регистриран на: Съб 16 сеп 2006 23:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София,Lantra 1.5 ,Golf 3-ABS,Vento-R.I.P.

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот emo-gar » Сря 22 авг 2012 22:13


radi_nrj написа:
emo-gar написа:Но живота познава .."удивителни мелези.."На голфа е един с бивол(Банер пише),от м11 на далечната 2004г.,и още е в коша към днешна дата.


Banner все пак са 4-тите по-големина производители на акумулаторни батерии в Европа, веднага след Монтана/Добрич mhihi

Явно ги броиш отзад-напред..щом е четвърти...


batVenci
Мнения: 919
Регистриран на: Пет 09 дек 2011 19:55
Автомобил:
Двигател:

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот batVenci » Сря 22 авг 2012 22:50


За мен живота на акумулатора зависи единствено от правилната поддръжка и експлоатация, е може и да има известна доза късмет, както всичко в живота. Например предишния ми акумулатор - Монбат 62 Амперчаса, живя в Голфа ми, от април 2002 година до февруари 2011. Разбира се полагал съм грижи, като например често съм го зареждал с моето зарядно, схемата на което съм постнал в друга тема.
За мен голям враг на живота на акумулатора е неправилния заряд, по-скоро липсата на такъв, както и продължителен заряд с напрежение по-голямо от 15 Волта. От голямо значение също е и изправността на инсталацията на автомобила (да поддържа напрежение целогодишно около 14,4 Волта, както и липсата на отечки по-големи от 30-40 милиАмпера). Освен това карането на къси разстояния, както и продължителен престой (особено зимата), води по-скоро рано, отколкото късно, до недостатъчен заряд на акумулатора, откъдето плочите му започват да сулфатизират (ако разбира се няма компенсация на разряда). От там живота му се съкращава неимоверно. От значение е и да не се върти продължително време на стартер при палене, например по-вече от четвърт минута, както и поддържането на нивото на електролита, с доливане само на дейонизирана вода. С тези прости неща докарах предишния си акумулатор до близо 9 години...


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот Iezekil » Сря 22 авг 2012 23:35


Имаше тема в която колега питаше какъв да си купи и там се дискутираха въпросните марки също.
На моята кола като я купих,акуто беше френско и на 12 години...Зимата се предаде и си купих Fiam ,с който съм вече 6 години без да е свалян за нещо.За първи път тази пролет му развих пробките и му долях в първата клетка само малко дестилат.Това е.
На времето съм купувал 2 пъти Монбат и имам впечатления,че карат по 2 години само.


Потребителски аватар
radi_nrj
Мнения: 9331
Регистриран на: Вто 20 ное 2007 16:06
Автомобил: Audi A6 C4 Quattro Golf 4 TDI
Двигател: AEL ALH
Местоположение: София

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот radi_nrj » Чет 23 авг 2012 0:30


emo-gar написа:
radi_nrj написа:
emo-gar написа:Но живота познава .."удивителни мелези.."На голфа е един с бивол(Банер пише),от м11 на далечната 2004г.,и още е в коша към днешна дата.


Banner все пак са 4-тите по-големина производители на акумулаторни батерии в Европа, веднага след Монтана/Добрич mhihi

Явно ги броиш отзад-напред..щом е четвърти...


Правят и продават около 3 милиона батерии годишно, а нашенци правят и продават малко повече. Само Exide и Varta/Bosch са с по-голямо годишно производство от нашенци ;)


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот Чудомир » Чет 23 авг 2012 9:09


Точно вчера трябваше да сменя един Варта Силвър, който беше на точно 21 месеца и вече не поемаше никъв ток (след подаване на ток и 1 час каране при завъртане на ключа да запали отново дори часовника го нямаше, сиреч нищо не се беше заредил). Та ме научиха, че напълно изхабен акумулатор било вероятно да му се е взел животеца.

За сравнение - преди тази Варта акумулаторът на същата кола беше извърлен след 8 години.

На друга кола по-малка Варта Силвър държи вече 6 години, въпреки че зимата редовно трябва да се подава помощ, защото колата се кара изключително рядко.


Потребителски аватар
radi_nrj
Мнения: 9331
Регистриран на: Вто 20 ное 2007 16:06
Автомобил: Audi A6 C4 Quattro Golf 4 TDI
Двигател: AEL ALH
Местоположение: София

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот radi_nrj » Чет 23 авг 2012 9:44


То аз и по другите теми съм писал. Имайки в предвид какво мръсно производство е това на акумулаторите и как има няколко критични връзки в тях, които могат да ти врътнат номер смея да твърдя, че без значение марката и модела може да попаднете такъв, който е покрил параметрите на тестовата станция за качествен контрол през, която минава преди да напусне завода буквално на косъм.

Затова купувайте си какъвто ви е по-джоба и си пазете гаранционната карта. Останалото зависи от вас как ще си поддържате ел. инсталацията на колата и дали ще се грижите за акумулатора или само ще карате.


Потребителски аватар
nikson85
Мнения: 1721
Регистриран на: Пет 07 май 2010 20:02
Автомобил:
Двигател:

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот nikson85 » Чет 23 авг 2012 10:38


batVenci написа:За мен живота на акумулатора зависи единствено от правилната поддръжка и експлоатация, е може и да има известна доза късмет, както всичко в живота. Например предишния ми акумулатор - Монбат 62 Амперчаса, живя в Голфа ми, от април 2002 година до февруари 2011. Разбира се полагал съм грижи, като например често съм го зареждал с моето зарядно, схемата на което съм постнал в друга тема.
За мен голям враг на живота на акумулатора е неправилния заряд, по-скоро липсата на такъв, както и продължителен заряд с напрежение по-голямо от 15 Волта. От голямо значение също е и изправността на инсталацията на автомобила (да поддържа напрежение целогодишно около 14,4 Волта, както и липсата на отечки по-големи от 30-40 милиАмпера). Освен това карането на къси разстояния, както и продължителен престой (особено зимата), води по-скоро рано, отколкото късно, до недостатъчен заряд на акумулатора, откъдето плочите му започват да сулфатизират (ако разбира се няма компенсация на разряда). От там живота му се съкращава неимоверно. От значение е и да не се върти продължително време на стартер при палене, например по-вече от четвърт минута, както и поддържането на нивото на електролита, с доливане само на дейонизирана вода. С тези прости неща докарах предишния си акумулатор до близо 9 години...

Така е колега много си прав. Това е най изчерпателния отговор в темата. Зареждането на акумулатора не бива да пада под 13.2 волта на празен ход на двигателя премерено на краищата на клемите. Не бива да минава 14 волта , защото се стига тогава до презаряд и когато караш дълго време може да се повреди акумулатора.
Общо взето границата е 13.2 волта. Акумулатор премерен на 13.2 волта с мултитец се счита за презареден 12.7 е нормално, ако е 12 волта точно акумулатора има броени дни до края на живота си.


Потребителски аватар
Barboukov
Мнения: 6090
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 21:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе
Контакти:

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот Barboukov » Чет 23 авг 2012 12:53


Един Monbat на двойката издържа от лятото на 2001 до средата на зимата на 2010 година. Веднъж годишно му се доливаше вода и се правеше пълен цикъл разряд-заряд.


Quottzot
Мнения: 206
Регистриран на: Нед 01 яну 2012 20:32
Автомобил:
Двигател:

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот Quottzot » Чет 23 авг 2012 13:27


От повече от година съм с Bosch S6, след като ми пипаха ел. инсталацията, заради новата аудиосистема. Не съм сигурен колко амперчаса е, но е издръжлив - 1,5 часа с включен климатик на макс, работеща мултимедийна система и след това запали съвсем нормално. На Мултивана, обаче, съм вече с 3-ти, след като скапа оригиналния, сложих стария от Супърба, който май беше по-слаб от изисканото, и сега съм с Bosch 6 и на него.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот Iezekil » Чет 23 авг 2012 17:59


nikson85 написа:
batVenci написа:...да поддържа напрежение целогодишно около 14,4 Волта, както и липсата на отечки по-големи от 30-40 милиАмпера). ..

Така е колега много си прав. Това е най изчерпателния отговор в темата. Зареждането на акумулатора не бива да пада под 13.2 волта на празен ход на двигателя премерено на краищата на клемите. Не бива да минава 14 волта , защото се стига тогава до презаряд и когато караш дълго време може да се повреди акумулатора...

Колегата е прав,ама този пост съдържа противоречия...Да се уточни тези 13,2 волта на фарове ли са??!!


KirilGeorgiev
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2709
Регистриран на: Сря 18 мар 2009 13:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот KirilGeorgiev » Чет 23 авг 2012 18:07


Хубав акумулатор при изправна кола си кара 10години спокойно



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 22 госта