Какво е датчик на разпределителния вал?

Техническа и сервизна информация за Polo, Lupo, Up и Fox
Потребителски аватар
veselin111
Мнения: 119
Регистриран на: Сря 16 яну 2008 21:06
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Какво е датчик на разпределителния вал?

Мнениеот veselin111 » Съб 06 фев 2010 10:05


Колеги, незнам дали е точно зададен и формулиран въпроса, но искам да попитам: какъв е този датчик? Вчера бях на компютърна диагностика и на Ваг-ком ми трупа грешка на разпределителният вал- така каза майстора. Някой може ли да ми разясни какъв е този датчик, къде се намира и за какво служи. Колко пари струва при евентуална смяна. Според сервиза, където бях този датчик най-вероятно е дефектирал и като отчита грешка обърква компютъра и колата не работи нормално.
Благодаря предварително за съдействието!




Потребителски аватар
Dido_Petrov
Мнения: 400
Регистриран на: Нед 01 окт 2006 21:50
Автомобил: Polo 6N
Двигател: 1.8 20VT
Местоположение: Стара Загора

Re: Какво е датчик на разпределителния вал?

Мнениеот Dido_Petrov » Съб 06 фев 2010 16:06


още се казва Датчика на Хол. Та той е на самото делко има една буксичка тя е закачена на него, но за да го смениш трябва да се свали цялото делко има ена втулчица която се избива тя е пластмасова дори и да я счупиш в комплекта трябва да има нова. А колкото до цената зависи на коя фирма е но по спомен беше около 60/70 лева.

като си сваляш делкото бележи позицията му :wink:


Потребителски аватар
veselin111
Мнения: 119
Регистриран на: Сря 16 яну 2008 21:06
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Какво е датчик на разпределителния вал?

Мнениеот veselin111 » Нед 07 фев 2010 0:30


Благодаря за разяснението колега. За датчик на Хол съм чувал и знам какво представлява, но за датчик на "разпретелителния вал" не бях чувал и това ме притесни :bowdown :bowdown :bowdown


Niki_D
Мнения: 51
Регистриран на: Пон 02 мар 2009 1:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Какво е датчик на разпределителния вал?

Мнениеот Niki_D » Нед 07 фев 2010 10:11


Датчик на разпределителния вал (Camshaft Position Sensor) и Датчик на хол (Crankshaft Position Sensor) принципно са еднакви датчици,принцип на действие е един и същ.На повечето коли са винаги два - Camshaft сензора служи за да може компютъра да определи точно местоположението на коляновия вал (два оборота на коляновиа вал се равняват на един на разпределителни -я/те , един цикъл на мотора е 2 оборота на коляновия вал).


Потребителски аватар
CO`4001`BB
Мнения: 54
Регистриран на: Сря 19 мар 2008 0:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ботевград

Re: Какво е датчик на разпределителния вал?

Мнениеот CO`4001`BB » Сря 10 фев 2010 22:36


Camshaft е точно сензор на разпределителния вал.А Crankshaft e сензора на коляновия.И двата се водят датчици на Хол,както и този които е в делкото.Просто на различни модели коли е различно.Примерно на Ford с запалване EDIS няма делко и Camshaft сензора си е отгоре на главата.
А и един цикъл на мотора е един оборот на коляновия и два оборота на разпределителния вал :banghead: тц тц тц


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2218
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Какво е датчик на разпределителния вал?

Мнениеот Каспър » Чет 11 фев 2010 16:15


Camshaft не е сензор, а означава разпределителен вал.
Crankshaft е колянов вал.


Потребителски аватар
yoan4o
магистрален бандит
Мнения: 4765
Регистриран на: Чет 21 авг 2008 16:21
Автомобил: 2018 Arteon R 335 + 2017 e-Up
Двигател: Много газ и всичко ток
Местоположение: София

Re: Какво е датчик на разпределителния вал?

Мнениеот yoan4o » Чет 11 фев 2010 16:22


Това е тема - речник!
viewtopic.php?f=59&t=185009

А тука е обяснено точно кое е датчик на Хол и какви имена има!
viewtopic.php?t=168310&p=1968895#p1968895


Потребителски аватар
CO`4001`BB
Мнения: 54
Регистриран на: Сря 19 мар 2008 0:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ботевград

Re: Какво е датчик на разпределителния вал?

Мнениеот CO`4001`BB » Чет 11 фев 2010 20:48


Каспър написа:Camshaft не е сензор, а означава разпределителен вал.
Crankshaft е колянов вал.

Знам кво са и двете,просто не им пиша целите наименования(Crankshaft position sensor i Canshaft position sensor)Попринцип си изкарвам хляба с поправка на коли :wink: Ама мерси за доуточнението.Написах го се знае кое е колянов и кое разпределителен,тук ставаше вапрос за сензори и не сметнах ,че е нуйно да пиша цялото наименование :beer


Niki_D
Мнения: 51
Регистриран на: Пон 02 мар 2009 1:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Какво е датчик на разпределителния вал?

Мнениеот Niki_D » Чет 25 фев 2010 8:37


Колега един цикъл на мотора е един оборот на коляновия и два оборота на разпределителния,и с това си изкарваш хляба? Не искам да се заяждам или нещо подобно,но не давай погрешна информация.Накарай един мотор да си прекара 4-те такта с един оборот на коляновия вал и два на разпределителния,моля те не пиши глупости.

ПС: Ще трябва и да размениш шайбите на ангренажа - по-голямата да е сложиш долу,а по-малката горе :screwy


Потребителски аватар
CO`4001`BB
Мнения: 54
Регистриран на: Сря 19 мар 2008 0:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ботевград

Re: Какво е датчик на разпределителния вал?

Мнениеот CO`4001`BB » Чет 25 фев 2010 23:06


Niki_D написа:Колега един цикъл на мотора е един оборот на коляновия и два оборота на разпределителния,и с това си изкарваш хляба? Не искам да се заяждам или нещо подобно,но не давай погрешна информация.Накарай един мотор да си прекара 4-те такта с един оборот на коляновия вал и два на разпределителния,моля те не пиши глупости.

ПС: Ще трябва и да размениш шайбите на ангренажа - по-голямата да е сложиш долу,а по-малката горе :screwy


Еми аз кво сам написал бе момче :shock ?????? Имам един познат очен лекар ако искаш пиши на лично :wink:


Niki_D
Мнения: 51
Регистриран на: Пон 02 мар 2009 1:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Какво е датчик на разпределителния вал?

Мнениеот Niki_D » Чет 25 фев 2010 23:30


Пълен цикъл е: 2 оборота колянов вал и 1 оборот на разпределителни -я/те , ако искаш спори,аз знам кое е истината :D


Потребителски аватар
CO`4001`BB
Мнения: 54
Регистриран на: Сря 19 мар 2008 0:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ботевград

Re: Какво е датчик на разпределителния вал?

Мнениеот CO`4001`BB » Чет 25 фев 2010 23:40


:063: Ти си яко малоумен :banghead: Я прочети кво съм написал....ника ми е CO`4001`BB Там вляво гледаш....на аватара ми (демек картинката :lol: ) има едно Поло 6N1 синичко с златисти джанти.Та там от дясно е това което съм напсал аз.А то е един оборот колянов 2 оборота разпределителен.....незнам вече как да ти го обясня. На очен лекар те праштах ама няма фаида.Явно проблема е умствен.
Та сега би ли си направил труда да прочетеш кво съм написал отгоре.Не е много трудно.
Като прочетеш написаното от мен и решиш че е така може да ми се извиниш на ЛС :kissy:


Niki_D
Мнения: 51
Регистриран на: Пон 02 мар 2009 1:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Какво е датчик на разпределителния вал?

Мнениеот Niki_D » Чет 25 фев 2010 23:50


Айде само да не обиждаш,падаш ниско


Niki_D
Мнения: 51
Регистриран на: Пон 02 мар 2009 1:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Какво е датчик на разпределителния вал?

Мнениеот Niki_D » Чет 25 фев 2010 23:52


Извинявам се,че "осрахме" темата на колегата,нека някой администратор затвори или изтрие неподходящите мнения.Надявам се колегата е получил отговор на въпроса си :D


Потребителски аватар
CO`4001`BB
Мнения: 54
Регистриран на: Сря 19 мар 2008 0:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ботевград

Re: Какво е датчик на разпределителния вал?

Мнениеот CO`4001`BB » Пет 26 фев 2010 0:02


Еми то ми писна на к..а четете преди да пишете.Веднъж ти казах за очния лекар.2-ри път писах ти ЛС да прочетеш кво точно съм написал.Ти пак не прочете. Еми то вече :banghead:
Надявам се колегата е сложил правилния диоптар очила а не е хванал първите които са били на масата......
Аре са върни на баба ти очилата :Mr Green Fun



Върни се в “Polo, Lupo, Up & Fox”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 36 госта