История на празника-Появяването на празника се свързва с международното социалистическо движение през 19 век и работническите протести за зачитане на елементарните социални права. Началото се поставя през 1886 година на 1 май, когато се организира първата в историята общa международна стачка. В американския град Чикаго на стачка излизат 300 000 работници с искане за въвеждане на 8-часов работен ден. След тридневни протести стачката е рапръсната от полицията, а стачкуващите дават осем жертви. Във следващите години 1-ви май започва постепенно да се отбелязва в почти всички страни.
Честване-В социалистическите и комунистическите страни на честването на празника се е отдавало голямо значение, като част от идеята, че тези страни са управлявани именно от работническата класа.
В България-В първият опит за честване на празника в България е през 1890 от Топографското дружество. През 1939 Първи май е обявен за официален празник, а от 1945 година Народна република България започва да чества празника като официален. Държавата отбелязва Първи май ежегодно с мащабни манифестации из цялата страна, в които масово взимат участие държавните служители.След прекратяването на комунистическия режим в България, Деня на труда продължава да е официален и неработен ден, но държавната власт не се ангажира с организирането на масови прояви.
По света-В някои държави по света този ден е отбелязван официално, в други се чества неофициално.В САЩ и Канада той се чества на първия понеделник от септември.В СССР е бил важен празник, отбелязван с военни паради, подобно на социалистически Китай. Празникът се е чествал и в Третия Райх под името „Имперски трудов ден“ (Reichsarbeitstag).Днес първи май се чества като Ден на труда и е официален празник в редица държави като Германия, Австрия, Мексико, Тайланд, Русия.
Еми честит празник на всички от "работническата класа"
