КАТ: Започват масови проверки за предпазни колани
Глобата за водача е 40 лв. и отнемане на 10 точки от контролния талон, санкции има и за пътниците на задната седалка
12.12.2005
Строги проверки за предпазни колани очакват шофьорите по Нова година. Кампанията "Да поставим предпазните колани!", която официално стартира днес, ще продължи до 10 март.
Целият униформен полицейски състав ще следи за това дали се ползват колани, а глоби ще бъдат налагани и в случаи, когато возещите се на задната седалка пътуват необазопасени, съобщиха от КАТ. Засега санкцията за тях ще е 10 лв., а за водачите наказанието е четири пъти по-сурово.
Освен глобата от 40 лв., която ще се налага на водача и пътника до него, на шофьорите, които не са поставили предпазния колан, ще бъдат отнемани и по 10 точки от контролния талон.
Паралелно с проверките в рамките на кампанията, органите на КАТ ще бъдат изключително стриктни и относно спазването на максимално допустимата скорост, както и в случаите на шофиране в нетрезво състояние.
Общият брой на катастрофите от началото на годината е над 7 000, а 910 са загиналите при пътнотранспортни произшествия в същия период. Нарушенията на закона за движението по пътищата и на правилника към него са 900 000, сочат данни на КАТ.
В 30% от случаите хората, пострадали при катастрофи, не са ползвали предпазни колани.
Мнозина шофьори у все още са на мнение, че да караш с предпазен колан е твърде неудобно. Немалко от тях лансират различни "доводи", за да подкрепят поведението си.
Ето какво сочи обаче изследване на американски експерти:
"Аргумент" 1: Не ми е нужен колан, карам бавно и не пътувам далече.
Факт: 80% от катастрофите стават при скорост, по-ниска от 60 км/ч.
75% от инцидентите, които завършват със смърт, се случват на разстояние до 40 км от дома на шофьора.
"Аргумент" 2: Не карам с колан - ще ми се намачкат дрехите.
Факт: Предпазните колани определено могат да ви намачкат дрехите. Това обаче е твърде ниска цена, която плащате за сигурността си. Освен това дрехите ви така или иначе ще се намачкат и от самото седене в автомобила.
"Аргумент" 3: Ако стане катастрофа, мога да се хвана за волана/дръжката.
Факт: Силата на удар при скорост от 15 км/ч е съпоставима с тази, която има 70-килограмова торба цимент, хвърлена от няколко метра височина, т.е. дори и да успеете, при това в рамките на няколко милисекунди, да се хванете наистина здраво, най-вероятно е да си счупите ръката.
Ако разчитате в подобен случай да хванете по-силно детето, което държите в ръцете си, докато пътувате - това е равносилно на шанса ви да хванете летящ
куршум.
"Аргумент" 4: Не си слагам колана - много време ми отнема цялата процедура.
Факт: "Цялата процедура" трае 2 сек. Това е времето, което разделя смъртта от живота.
"Аргумент" 5: Аз съм добър шофьор, няма да допусна катастрофа.
Факт: Опитността зад волана може да ви помогне да избегнете нещастни случаи на пътя. Но дори и да се страхотен шофьор, някой не толкова добър, колкото вас, може да ви удари.
"Аргумент" 6: Не ми трябва колан - автомобилът ми има въздушна възглавница.
Факт: Чудесно! Въздушните възглавници увеличават с 40% шансовете ви да се измъкнете невредим след катастрофа. Те обаче трябва да се използват заедно с, а не вместо предпазните колани - в противен случай защитата срещу страничен удар е повече от незадоволителна.
Така, че внимавайте колеги
