Button замесен в тежка F1 катастрофа



Приет е нов регламент във Формула 1
05.04.2006
На заседание на световния съвет по автоспорт в Париж бяха приети основните положения на новия технически регламент на Формула 1. Президентът на FIA Макс Мозли предложи на всички отбори да решат - продължават ли в световния шампионат или ще си правят отделно състезание. това се отнасяше най-вече за големите автопроизводители с отбори във формулата - Mercedes, BMW, Honda, Toyota и Renault, които доскоро бяха изключително зле настроени към президента на FIA Мозли, предава auto-press.net.
Групата заплашваше, че от 2008-а ще си направи собствена серия със собствен регламент и технически изисквания. Оказва се че все пак е по-лесно да се договорят с FIA, като се опитат да изгладят спорните въпроси. Главните искания на автопроизводителите и главна причина за конфликта са разпределението на парите от рекламите по време на кръговете от шампионата и от правата за излъчването им.
Фирмите искаха да си облекчат бюджетите, като получат около 50% от тези доходи, а не сегашните жалки 20%. В крайна сметка страните успяха да се договорят по почти всички въпроси, без да съобщават подробности. Концерните, обаче, не са съгласни с въвеждането на еднакви блокове за управление работата на двигателите, защото това ще съсипе конкуренцията в състезанията. FIA се опита да докаже, че се стреми да намали разходите на производителите и другите отбори за уастие в шампионата, което се приема от тях, но те мислят, че това може да стане по по-различен път.
Междувременно FIA скъси срока за заявки за участие в шампионата за 2008 г. до 31 март тази година, пусна новите правила на формулата и ще обяви списъка на заявените за участие отбори на 28 април. Новото в тях е че от 2008-а се отменя таксата за участие от 48 милиона долара на отбор и вместо тази гигантска за по-малките отбори сума ще се внасят само по 300 000 долара. въвежда се монопол на гумите, за който в момента главен фаворит е японската марка Bridgestone. Ако това стане, отборите които вече имат взаимоотношения с нея ще имат известно предимство, но от друга страна ще се изравнят условията за участие на всички болиди.
Доколко това ще се отрази добре върху интригита в състезанията, обаче, е твърде рано да се прецени, защото конкуренцията доказано дава по-добри резултати от всякакъв монопол. В момента отборите използващи гуми Michlen имат известно предимство, но французите заявиха, че не могат да се разберат с ръководството на FIA, което според тях се държи супер-тоталитарно и обявиха, че от следващата година напускат формулата.
И още нещо - от 2008 г. няма да се позволява подгряване на гумите преди състезания. Другото ново ограничение засяга производителите на двигатели, които ще трбява да се ограничат с доставката на мотори до само два отбора. Това би трябвало според FIA да увеличи надеждността на двигателите, които както и сега ще трябва да се използват в две поредни състезания.
Ако се наложи замяна на двигателя, пилотите няма да отиват назад при подреждането на стартовата решетка, но ще им се наложи да поставят допълнителен баласт в автомобилите си от 15 килогарама. Окончателният вид на регламента трябва да бъде обсъден и приет до 30 юни тази година. Тестовете на отборите ще се ограничат на 30 000 км за един сезон, а от 2008-а няма да се разрешава присъствие на резервни автомобили в боксовете.
Стартовете в първнеството ще нараснат до 20, като формула 1 ще разшири географията си, най-вече в посока Азия. В жертва ще бъдат принесени няколко от европейските кръгове, най-вече заради ограниченията на рекламата за цигари. В момента два кръга имат Италия /Имола и Монца/, Германия /Нюрбургринг и Хокенхайм/ и Франция /Монако и Мани-Кур/.
Пилотът на Макларън-Мерцедес Кими Райконен напълно отрече появилите се слухове,
че е подписал договор с Ферари за 2007 година.
През последната седмица всички по-големи издания в Европа се включиха в истерията около "новия" евентуален контракт на Кими. В интервю за финландския вестник "Ilta-Sanomat" Райконен отрече каквато и да била договорка с "Черните кончета". "Не съм подписвал никакъв договор. Поне за сега няма да решавам за бъдещето си, заяви "Айсмен" "Не ме интересува какво ще прави Шумахер в края на този сезон. Моята кариера не зависи от никого. Сега искам да се концентрирам единствено върху Макларън", допълни финландецът.
Върни се в “Общи автомобилни дискусии”
Потребители, разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 22 госта