Такааа...
Взехме камината, с отвор Ф200 (повечето са така)
Съответно комините бяха (и са) с ф130 отвор. Сложихме преходник от ф200 на ф130 за комина и... си ева мамата, пълна мъгла...
Викахме коминочистач, изчисти комина срещу някаква "скромна" сума, повече - не мерси
Мина се година, дойде си зимата, но преди това купих розетка ф200, гъвкав кюнец (няма прави чупки както при стандартните кюнци, които евентуално да намаляват тягата) неръждавейка, извадих старата розетка ф130 и отворих дупка в съседния комин, от долния етаж (не се ползва и се предполага, че е чист), за да вкарам новата розетка. Всичко ОК, обаче тягата се подобри незначително. Просто стената, разделяща двете коминни тела няма как да я премахна напълно, за да осигуря повече пространство и съответно тяга. Височината от включването на кюнеца до края на комините е поне 3 метра.
Като подам запален вестник до отвора през лятото, пламъците влизат навътре, което уж е признак за що-годе читава тяга. Като си сложа ръката горе, усещам хлад и това е добър признак.
Проблеми при вятър няма, то и в Бояна почти отсъства това явление, напротив, даже гори като полудяла камината тогава, дори и при затворено чекмедже.
Комините, според коминочистаща не са криви и нямат стърчащи тухли (тухлени са, не са зидани с коминни тела), както и хоросан по стените.
Забравих да добавя, че шапката на комина (слагана е отдавна) ми се струва леко по-надолу отколкото трябва да бъде, сравнявайки шапките на съседните къщи...
Може би, в това да се крие проблема с тягата?
Главно питането ми е дали си заслужава закупуването на покривен вентилатор (читав), което със сигурност е по-евтино, отколкото човек да вдига нов комин или да преправя съществуващия?
