Bat_Tsany написа:Процедурата е следната - всички данни за задълженото лице се пазят в общ регистър, ЧСИ се намесва само в краен случай, но след като фирматa сме сключили договор с него да събира задълженията от некоректните длъжници - имаме право да се представяме от негово име.
За конкретния случай не знам - ние събираме задълженията на една голяма банка ... за мобилните оператори където са по малки задълженията и задължените потребители правят повече въртели се занимават малко по - борчески фирми ...(щото с добро не става)...
Сигурен ли си ,че като звъниш да плашиш хората си се обадил на точния човек и имаш право да се представяш за съдебен изпълнител?
Раздел IV
Измама
Чл.209. (1) (изм.,ДВ,бр.28 от 1982 г.,бр.10 от 1993 г.) Който с цел да набави за себе си или за другиго имотна облага възбуди или поддържа у някого заблуждение и с това причини нему или другиму имотна вреда, се наказва за измама с лишаване от свобода до шест години.
(2) (изм.,ДВ,бр.10 от 1993 г.) Който със същата цел използва заблуждението, неопитността или неосведомеността на някого и с това причини нему или другиму имотна вреда, се наказва с лишаване от свобода до три години.
(3) В маловажни случаи по предходните алинеи наказанието е лишаване от свобода от една година или поправителен труд.
Чл.210. (1) За измама наказанието е лишаване от свобода от една до осем години:
1. ако деецът се е представил за длъжностно лице или за лице, което действува по поръка на властта;
2. (изм.,ДВ,бр.28 от 1982 г.) ако е извършена от две или повече лица, сговорили се предварително за нейното извършване;
3. ако измамата е извършена от длъжностно лице или от пълномощник в кръга на неговата длъжност или пълномощие;
4. ако е извършена повторно в немаловажни случаи;
5. (нова,ДВ,бр.28 от 1982 г.) ако причинената вреда е в големи размери.
Чл.211. (доп.,ДВ,бр.28 от 1982 г.; изм.,бр.92 от 2002 г.) Когато измамата по чл.209, ал.1 и 2, и по чл.210 представлява опасен рецидив, наказанието е лишаване от свобода от три до десет години. Съдът може да постанови конфискация до една втора от имуществото на виновния и пробация.
Чл.212. (изм.,ДВ,бр.28 от 1982 г.)
(1) (изм.,ДВ,бр.10 от 1993 г.) Който чрез използване на документ с невярно съдържание или на неистински или преправен документ получи без правно основание чуждо движимо имущество с намерение да го присвои, се наказва с лишаване от свобода до осем години.
(2) Наказанието по предходната алинея се налага и на онзи, който чрез съставяне на документ с невярно съдържание или на неистински или преправен документ съзнателно даде възможност на друго физическо лице да получи без правно основание такова имущество.