Проблем с предно окачване на Touran 2.0 TDI,140 к.с. 2004г.

Семеен или работен автомобил - вановете на Volkswagen се радват на особен интерес
pepitoff
Мнения: 73
Регистриран на: Сря 15 юли 2009 18:59
Автомобил:
Двигател:

Проблем с предно окачване на Touran 2.0 TDI,140 к.с. 2004г.

Мнениеот pepitoff » Пет 05 юли 2013 20:32


Здравейте,
Закупих си наскоро Touran 2.0 TDI, 140к.с. DSG.
В Германия някой е правил тунинг на колата и е сменил пружините на предните амортисьори със спортни на фирмата H&R Federn.
Колата е изключително ниска отпред (м/у веждата на калника и гумата има около 2-4 см. разстояние).
Реших да повдигна предницата, като за целта потърсих предни амортисьори на старо от автомобил, който не е бил тунингован.
Обадих се по телефона тук-там из моргите и след уговорка ми изпратиха комплект амортисьори, пружини, тампони (сглобени).
Каква беше изненадата ми когато реших да сменя моите амортисьори с новозакупените - оказаха се с 2 см. по-къси от моите :banghead
Слагам моите и новозакупените на масата един до друг и ги сравнявам.
Тогава се зарових по магазините за резервни части и потърсих по номер на амортисьора. Излезе ми, че тези които съм закупил са за AUDI A3, 2003+
Обадих се на търговеца от явтоморгата и както се досещате отказа да си ги вземе обратно (200 лв. са си 200 лв. :cry )
Каза ми обаче да си намеря Туран, който ми харесва като височина на предницата и да видя на пружините какви цветове има отбелязани, да му кажа и той да ми потърси, за да ги сменим (толкова можл да помогне).

Питането ми е:
Какво значение имат тези цветови означения (във вид на точки) върху пружините?
Аз лично се съмнявам, че са свързани с височината на пружината и едва ли са показател за това колко високо ще държи предницата.

Питам всеки, който може да помогне: Моля помогнете да се измъкна от ситуацията и да върна нормалното окачване на Touran-а :bowdown
Приемам всякакви разумни съвети.

Благодаря предварително на всички отзовали се!

Последна промяна от pepitoff на Нед 07 юли 2013 12:14, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
blade84
Мнения: 694
Регистриран на: Чет 05 май 2011 17:36
Автомобил: Vento
Двигател: AAZ
Местоположение: Lom

Re: Проблем с предно окачване на Touran 2.0 TDI,140 к.с. 200

Мнениеот blade84 » Пет 05 юли 2013 22:45


Точно тези точки дават информация за пружините вграждани в различните модификаций на дадено VW. Примерно едишън е с едни точки, елеганс с други и така, само за пример нали. Ако искаш кажи ни какво е изпълнението на твоята кола да погледнем в Етка какви трябва да са точките на пружините. Но по принцип и от друга кола да намериш с стандартно окачване няма да е голяма разликата.
Погледнах ги в Аутодата са разделени пружините на дизел и бензинови двигатели, като обаче са изброени поне по 10 вида с различни цветове точки. Някой да има представа как да се различават пружините по ЕТКА? В смисъл някъде да пише колко са по високи или по ниски?


pepitoff
Мнения: 73
Регистриран на: Сря 15 юли 2009 18:59
Автомобил:
Двигател:

Re: Проблем с предно окачване на Touran 2.0 TDI,140 к.с. 200

Мнениеот pepitoff » Съб 06 юли 2013 9:13


Как да разбера какво е изпълнението на моята кола?


Потребителски аватар
blade84
Мнения: 694
Регистриран на: Чет 05 май 2011 17:36
Автомобил: Vento
Двигател: AAZ
Местоположение: Lom

Re: Проблем с предно окачване на Touran 2.0 TDI,140 к.с. 200

Мнениеот blade84 » Съб 06 юли 2013 9:30


pepitoff написа:Как да разбера какво е изпълнението на моята кола?

Сори колега, аз мислех че в Етка са разделени така ама уви не са. Дадени са пружините за дизел и бензин и са изброени цветовете на пружините. Към всеки тип пружини има некви допалнителни знаци и за това попитах ако някой знае да ги обясни.


pepitoff
Мнения: 73
Регистриран на: Сря 15 юли 2009 18:59
Автомобил:
Двигател:

Re: Проблем с предно окачване на Touran 2.0 TDI,140 к.с. 200

Мнениеот pepitoff » Съб 06 юли 2013 10:29


Аз последвах съвета на търговеца - намерих един Туран като моят, който ми харесва на стойка и видях този цветен код на неговите пружини. Той е 1 жълт и 2 зелени. Интересува ме дали такива пружини ще станат за моята кола?


vladini
Мнения: 178
Регистриран на: Пон 26 сеп 2011 9:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Проблем с предно окачване на Touran 2.0 TDI,140 к.с. 200

Мнениеот vladini » Съб 06 юли 2013 10:35


Колега,до колкото разбрах от написаното,амортисьорите са за Ауди А3.Следователно,никакакви цветови означения не трябва да гледаш.Търговеца,трябва да ти върне парите,а не да ти обяснява глупости.Компросния вариант е,да ти смени амортисьорите за такива,каквито търсиш,но не по цветово означение на пружината,а по оригиналния номер на амортисьора.След това,може вече да гледаш цветовото означение на пружината.Няма как да разбереш кое е за твоята кола,освен ако не си поръчаш пружини по номера на шасито.


Потребителски аватар
blade84
Мнения: 694
Регистриран на: Чет 05 май 2011 17:36
Автомобил: Vento
Двигател: AAZ
Местоположение: Lom

Re: Проблем с предно окачване на Touran 2.0 TDI,140 к.с. 200

Мнениеот blade84 » Съб 06 юли 2013 10:39


Турана дето имаш и тоя дето си намерил от коя год са. Сега погледнах по Етка няма такива пружини с тия цветове.


Потребителски аватар
blade84
Мнения: 694
Регистриран на: Чет 05 май 2011 17:36
Автомобил: Vento
Двигател: AAZ
Местоположение: Lom

Re: Проблем с предно окачване на Touran 2.0 TDI,140 к.с. 200

Мнениеот blade84 » Съб 06 юли 2013 11:03


Има такива пружини, моя грешка. Дават го да стават за следните двигатели: BKD, BKC, BRU, AVQ и AZV. Твия мисля е БКД демек ще станат.


pepitoff
Мнения: 73
Регистриран на: Сря 15 юли 2009 18:59
Автомобил:
Двигател:

Re: Проблем с предно окачване на Touran 2.0 TDI,140 к.с. 200

Мнениеот pepitoff » Съб 06 юли 2013 11:24


vladini написа:Колега,до колкото разбрах от написаното,амортисьорите са за Ауди А3.Следователно,никакакви цветови означения не трябва да гледаш.Търговеца,трябва да ти върне парите,а не да ти обяснява глупости.Компросния вариант е,да ти смени амортисьорите за такива,каквито търсиш,но не по цветово означение на пружината,а по оригиналния номер на амортисьора.След това,може вече да гледаш цветовото означение на пружината.Няма как да разбереш кое е за твоята кола,освен ако не си поръчаш пружини по номера на шасито.


Здравей :)
По номер на амортисьорите излиза, че са за AUDI A3 и няколко вида VW, но не и за Туран. Аз реших да използвам моите амортисьори с други пружини - търговеца това само можел да ми предложи. Не желае да си вземе обратно това, което ми е изпратил по куриер, зщото били минали 2 седмици :(
Кой търговец ще ти върне 200 лв?!?


pepitoff
Мнения: 73
Регистриран на: Сря 15 юли 2009 18:59
Автомобил:
Двигател:

Re: Проблем с предно окачване на Touran 2.0 TDI,140 к.с. 200

Мнениеот pepitoff » Съб 06 юли 2013 11:25


blade84 написа:Има такива пружини, моя грешка. Дават го да стават за следните двигатели: BKD, BKC, BRU, AVQ и AZV. Твия мисля е БКД демек ще станат.


Моя Туран е BKD двигател, 2004 год., а този който гледах е 2006 год. Номера на моите амортисьори е 1K0 400 053 CD - тези амортисьори с със спортни пружини. Тези амортисьори с други пружини мисля да ползвам?!?


Потребителски аватар
blade84
Мнения: 694
Регистриран на: Чет 05 май 2011 17:36
Автомобил: Vento
Двигател: AAZ
Местоположение: Lom

Re: Проблем с предно окачване на Touran 2.0 TDI,140 к.с. 200

Мнениеот blade84 » Съб 06 юли 2013 11:53


Точно така слагай си по високите пружини с спортните амортесъори. Предполагам че това не са от тея амортесъори дето им се регулира височината, щото може тогава да не стане.


pepitoff
Мнения: 73
Регистриран на: Сря 15 юли 2009 18:59
Автомобил:
Двигател:

Re: Проблем с предно окачване на Touran 2.0 TDI,140 к.с. 200

Мнениеот pepitoff » Съб 06 юли 2013 12:18


blade84 написа:Точно така слагай си по високите пружини с спортните амортесъори. Предполагам че това не са от тея амортесъори дето им се регулира височината, щото може тогава да не стане.


Не са с регулируема височина амортисьорите.


vladini
Мнения: 178
Регистриран на: Пон 26 сеп 2011 9:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Проблем с предно окачване на Touran 2.0 TDI,140 к.с. 200

Мнениеот vladini » Съб 06 юли 2013 12:51


При мен цветовото означение е: една жълта,две зелени точки.До колкото разбрах,тези пружини се монтират на всички дизелови двигатели с автоматична кутия,с изключение на Крос Туаран.Утре ще сваля гумата и ще запиша номера на амортисьора,предполагам ще има разлика в буквите отзад,но да речем,че разликата идва от вида окачване,спортно или стандартно.Някъде четох,че има и усилена ходова част.Повече инфо,утре. :smile


pepitoff
Мнения: 73
Регистриран на: Сря 15 юли 2009 18:59
Автомобил:
Двигател:

Re: Проблем с предно окачване на Touran 2.0 TDI,140 к.с. 200

Мнениеот pepitoff » Съб 06 юли 2013 15:06


Съжалявам колеги, номера който съм написал по-горе е номера на спортната пружина. Номера на амортисьора ми е 1T0 412 103 A. На този амортисьор мисля да монтирам пружина с цветово означение 1 жълто 2 зелени, както казва колегата vladini. Дали става така?


pepitoff
Мнения: 73
Регистриран на: Сря 15 юли 2009 18:59
Автомобил:
Двигател:

Re: Проблем с предно окачване на Touran 2.0 TDI,140 к.с. 200

Мнениеот pepitoff » Нед 07 юли 2013 12:16


Дотук усях да разбера, че моите амортисьори са стандартни спортни амортисьори за модела.
Остава да сменя само пружини в този случай.
Надявам се да успея да повдигна колата до нормалната височина.



Върни се в “Sharan, Touran & Caddy”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 6 госта