Има много информация и дезинформация по този съществен проблем особено касаещи хората живеещи близо до антени или има върху покривите на техните жилища, и не на последно място, вредното облъчване на мозъка по време на разговор, в някои случаи протичащи часове

В днешни дни почти всеки от нас има мобилен телефон, който използва активно. От друга страна сме заобиколени от “клетки” на мобилните оператори, без значение къде сме. Макар да не е доказано, много учени от цял свят смятат, че мобилните телефони са вредни за здравето ни и трябва да вземем мерки. Ще разгледаме накратко как стоят нещата и как трябва да се “пазим” от вредните лъчения.
Ще разделим нещата на две части – вредно ли са мобилните телефони и вредни ли са базовите станции (“клетките”) на мобилните оператори.
Започваме с мобилните телефони. Известно е, че всеки GSM се свързва с мрежата безжично, изпращайки радиовълни както по време на разговор, така и когато не говорим по него. Основният проблем при мобилните телефони е това, че макар да нямат нейонизиращо въздействие (което може йонизира молекулите и атомите в клетките ни и така да ги разруши), то се проявява нейонизиращо въздействие. То е топлинно и се изразява в това, че поглъщаните от тъканите електромагнитни вълни (ЕМВ) ги загряват. Естествено GSM апаратите не са единствения източник на ЕМВ около нас (реално всяко нещо, в което протича електричество е такъв източник), но все пак мобилните телефони са най-близо до нас.
Накратко – искаме да се предпазим от топлинното въздействие, получено в следствие на излъчването от мобилния телефон. За да го осъществим е необходимо да знаем някои неща. Първото основно нещо е това, че мощността силно намалява с увеличаване на разстоянието. В повечето случаи, антената на телефона се намира на около 0.3-0.5 cm от ухото и главата ни. Ако увеличим разстоянието (например когато използваме телефон с “handsfree”), влиянието на радиовълните върху нас ще е много по-малко. Второ важно нещо е, че микровълните (тези, с които работят мобилните телефони) влияят повече на тъканите, съдържащи повече вода (пример за това е, че микровълновата печка загрява по-добре храните богати на влага). Това е и причината влиянието на мобилния телефон да е различно в различните части на тялото. Мастните тъкани например са сравнително по-”бедни” на влага. Това означава, че те възпрепятстват радиовълните и така им влиянието им се намалява. Третото нещо което трябва да знаем е, че мобилните телефони увеличават мощността си когато сигналът е слаб и я намаляват когато е силен. Металните части на автомобилите и асансьорите спират ЕМВ излъчени от GSM-а и затова там сигналът е слаб. Трябва да избягваме да говорим по телефона в такива затворени пространства. Също така телефонът работи на пълна мощност когато набира, за да може да намери кои базови станции се намират наблизо – хубаво е да сложим телефона до ухото си, чак когато сме набрали желания номер и чуваме сигнал “свободно”. Четвърто и много важно нещо което трябва да знаем е, че влиянието на електромагнитните лъчения са много по-силни при децата. С оглед на това трябва да се стремим да ги предпазим от това, тъй като може да има сериозни и трайни последици.
Цялата статия: http://blqqq.wordpress.com/2010/09/18/vrednoto-vliqnie-na-gsm-aparatite/