ГИ Тамона-изгубени настройки

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
Потребителски аватар
dushanov
Мнения: 855
Регистриран на: Съб 19 сеп 2009 12:33
Автомобил: Seat Toledo 2
Двигател: AGN
Местоположение: Стара Загора

ГИ Тамона-изгубени настройки

Мнениеот dushanov » Сря 21 ное 2018 10:49


Здравейте колеги!
Колата е Толедо 2, AGN мотор с ГИ Тамона. Наложи се акумулатора на колата да бъде откачен за 4-5 денонощия. След това се оказа,че дросела е загубил адаптация и се наложи нова адаптация. До тук добре, но после се установи, че Тамоната се е "върнала в дефоут" режим. Утре или в др. ден ще се настройва на ново. Въпросите ми са 2:
-колко време след откачен акумулатор дрсела на AGN губи адаптация (пуснах тема в Голф форума, но отзиви-0)?
-колко време след откачен акумулатор ГИ Тамона си губи настройките?

п.с. Ако реша да си заредя акумулатора в нас/мазето/тавана трябва да си приготвям по едно 30-50лв за адаптации ли? :scare3




Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 808
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: ГИ Тамона-изгубени настройки

Мнениеот ivan_pop » Сря 21 ное 2018 22:56


Как разбра,че дросела си е загубил настройките?
След откачане на акумулатора би трябвало адаптациите да се нулират.След това като покараш на бензин само,ще си направи нови адаптации!
А Тамоната би трябвало след откачане на акумулатора да не си загуби настройките!


Потребителски аватар
dushanov
Мнения: 855
Регистриран на: Съб 19 сеп 2009 12:33
Автомобил: Seat Toledo 2
Двигател: AGN
Местоположение: Стара Загора

Re: ГИ Тамона-изгубени настройки

Мнениеот dushanov » Сря 21 ное 2018 23:23


Проблема на колата е, че започна да гасне при изключване от скорост. Не го прави всеки път, но да кажем 50%. Това го прави САМО НА ГАЗ. 5 г. карам тази кола и никога не ми е правила подобен проблем.
Снимка ще кача утре.


Потребителски аватар
dushanov
Мнения: 855
Регистриран на: Съб 19 сеп 2009 12:33
Автомобил: Seat Toledo 2
Двигател: AGN
Местоположение: Стара Загора

Re: ГИ Тамона-изгубени настройки

Мнениеот dushanov » Чет 22 ное 2018 11:06


ivan_pop написа:Как разбра,че дросела си е загубил настройките?
След откачане на акумулатора би трябвало адаптациите да се нулират.След това като покараш на бензин само,ще си направи нови адаптации!
А Тамоната би трябвало след откачане на акумулатора да не си загуби настройките!

Разбрах по снимката прикачена по-долу.
Не знам колко време и км., при каква скорост и т.н. трябва да измина, на бензин, че да се адаптира дросела... :rolleyes
Да ама, не! (за ГИ), Нулирал си е газовия комп. настройите (според газаджията-а, а аз на този човек имам доверие).
На 23.11.2018г ще мине "калибриране" на ГИ към комп-а на колата.
Ще пиша след разрешение на проблема.
Прикачени файлове
aaaaaaaa.jpg


jijane
Мнения: 421
Регистриран на: Нед 08 юли 2007 23:14
Автомобил: Караше Honda Civic
Двигател: D14Z4 1998
Местоположение: Пловдив

Re: ГИ Тамона-изгубени настройки

Мнениеот jijane » Чет 22 ное 2018 14:02


Това от снимката ти е точно за смесите, а не за дросела. След 50-100 км на бензин щяха да се оправят. Тамоната трудно може да изгуби настройки, по-вероятно е газаджията да е цъкнал някъде където не трябва.


Потребителски аватар
Алекси Георгиев
Мнения: 350
Регистриран на: Пет 18 ное 2016 13:42
Автомобил: Skoda Octavia 1
Двигател: AGN 1998
Местоположение: под масата

Re: ГИ Тамона-изгубени настройки

Мнениеот Алекси Георгиев » Чет 22 ное 2018 15:53


Вероятно знаеш, но все пак - настройвайте газовата когато колата работи безпроблемно на бензин. Иначе става мазало (като при мен)


Потребителски аватар
dushanov
Мнения: 855
Регистриран на: Съб 19 сеп 2009 12:33
Автомобил: Seat Toledo 2
Двигател: AGN
Местоположение: Стара Загора

Re: ГИ Тамона-изгубени настройки

Мнениеот dushanov » Чет 22 ное 2018 19:38


След събота ще пиша развитието.


Потребителски аватар
dushanov
Мнения: 855
Регистриран на: Съб 19 сеп 2009 12:33
Автомобил: Seat Toledo 2
Двигател: AGN
Местоположение: Стара Загора

Re: ГИ Тамона-изгубени настройки

Мнениеот dushanov » Съб 24 ное 2018 18:43


jijane написа:Това от снимката ти е точно за смесите, а не за дросела. След 50-100 км на бензин щяха да се оправят. Тамоната трудно може да изгуби настройки, по-вероятно е газаджията да е цъкнал някъде където не трябва.

Колега, колко време трябва да карам на бензин? С постоянна скорост ли трябва да е? На ден минавам по 20км (10 до работа и десет на връщане).

Развитие на проблема ми няма. Газаджиите нямали софт за моя кабел. Ще търся други в града. :banghead


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 808
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: ГИ Тамона-изгубени настройки

Мнениеот ivan_pop » Нед 25 ное 2018 16:31


За кой кабел нямат софт?Софта го има в интернет безплатен!


Потребителски аватар
dushanov
Мнения: 855
Регистриран на: Съб 19 сеп 2009 12:33
Автомобил: Seat Toledo 2
Двигател: AGN
Местоположение: Стара Загора

Re: ГИ Тамона-изгубени настройки

Мнениеот dushanov » Нед 25 ное 2018 22:50


ivan_pop написа:За кой кабел нямат софт?Софта го има в интернет безплатен!

Не се изразих правилно, газаджията не може да намери правилния драйвер. Когато закачим колата, програма неразпознава ГИ. Изписва, че няма нищо "вързано".


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 808
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: ГИ Тамона-изгубени настройки

Мнениеот ivan_pop » Нед 25 ное 2018 23:00


Дали има правилния драйвер се гледа в диспечера на устройствата на компютъра.Ако там всичко е наред,на програмата на Тамона-та трябва да и се каже на кой КОМ порт е кабела или да го търси автоматично.
А кабела с какъв чип е?


Потребителски аватар
dushanov
Мнения: 855
Регистриран на: Съб 19 сеп 2009 12:33
Автомобил: Seat Toledo 2
Двигател: AGN
Местоположение: Стара Загора

Re: ГИ Тамона-изгубени настройки

Мнениеот dushanov » Пон 26 ное 2018 12:16


ivan_pop написа:Дали има правилния драйвер се гледа в диспечера на устройствата на компютъра.Ако там всичко е наред,на програмата на Тамона-та трябва да и се каже на кой КОМ порт е кабела или да го търси автоматично.
А кабела с какъв чип е?

Така... решението на проблема: един от 4-те кабела влизащи в диагн. букса на ГИ комп. беше изваден от самата букса. Следователно "няма връзка". След запояването му, програма тръгна и вс. останало. Понеже не бях до колата когато газаджията я закачи, неговите думи бяха "още като я засече (колата респективно ГИ комп) ми изписа че е извън газовите пропорции", каквото и да значи това. Направихме ново калибриране на ГИ и всичко вече си е по старо му (без проблем) като изключим мененето на об. на пр. ход (759-810), но това си го има от както я имам колата на газ и бензин.
Сега моля колегите по-запознати с ВАГ-а и/или ТАМОНА-та да споделят:
-колко време след откачен акумулатор дрсела на AGN губи адаптация (пуснах тема в Голф форума, но отзиви-0)?
-колко време и км трябва да се изминат (при какви условия също) за да се адаптира дросела?
-колко време след откачен акумулатор ГИ Тамона си губи настройките?

Благодаря на всички отзовали се в темата! :bowdown

п.с. Ще напиша РЕШЕНО в заглавието, след като се запозная с отговорите на горните 3 въпроса. Да сме си в полза... :drunk :love.vwclub


Stoycho Nedelchev
Мнения: 62
Регистриран на: Пет 05 дек 2014 11:48
Автомобил:
Двигател:

Re: ГИ Тамона-изгубени настройки

Мнениеот Stoycho Nedelchev » Вто 27 ное 2018 8:42


След като разкачиш акумулатора,адаптацията на дросела може би заминава моментално.Но това не е от значение.Дросела се самоадаптира.Има доста писано на тази тема във форума,има различни мнения.При мен дросела винаги се е самоадаптирал.Пет минути на контакт,палене,пет минути работа на бензин на място,прехвърляш на газ и тръгваш да караш.Това съм правил,но и когато не съм го правил резултата си е същия-дросела се самоадаптира.Пробвал съм и адаптация с ваг ком и разлика не съм усещал и по двата начина.
По другия въпрос за Тамоната,аз съм от пет години с такъв компютър на газовата уредба.Сума пъти съм свалял акумулатора,никога не съм губил настройките.Последно преди 4-5 дена го свалих и го закачих чак след две денонощия.Така се случи че трябваше да тръгна веднага и не съм правил никакви чалъми и магии по повод адаптация на дросела.Запалих и тръгнах,никакви промени нямаше колата си вървеше както винаги.
По горе си извадил снимка от диагностиката с ваг ком има една грешка записана че стартирането на двигателя ти е блокирано от имобилайзера.Тук може да е и причината за гасненето на двигателя.


Потребителски аватар
dushanov
Мнения: 855
Регистриран на: Съб 19 сеп 2009 12:33
Автомобил: Seat Toledo 2
Двигател: AGN
Местоположение: Стара Загора

Re: ГИ Тамона-изгубени настройки

Мнениеот dushanov » Пон 03 дек 2018 22:55


Малко "уж" развитие: това,че компа не искаше да се "закача" към колата се указа изваден проводник от самата дигн. букса. (Попраен)След това диагностиката показа дефектирал темп. дарчик на редуктора/изпарителя. След подмяната му (темп. датчик на изпарителя) и нова калибровка. Преди и след цялата физическа работа, ГИ записва грешка: ИЗТИЧАНЕ ГАЗ.
В следващите за мен свободни дни ще търся това "ИЗТИЧАНЕ".


Потребителски аватар
dushanov
Мнения: 855
Регистриран на: Съб 19 сеп 2009 12:33
Автомобил: Seat Toledo 2
Двигател: AGN
Местоположение: Стара Загора

Re: ГИ Тамона-изгубени настройки

Мнениеот dushanov » Съб 15 дек 2018 9:28


Оказа се, че няма изтичане на газ, но поредния газаджия каза, че изпратиля е за смяна. При "живи" данни ми показа, че стойността (не знам в какви единици се мери) трябва да кове единица, а при мен имаше постоянни колебания между 1 и 1.5.



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 14 госта