Малко извадки по темата, за да не ме мислите за луд.
Природният газ е газ, образуван от анаеробно разлагане на органичен материал. Той е важен енергиен ресурс. Произходът на въглеводородните газове е свързан главно с биохимични процеси, в резултат на които се получава разлагане и преобразуване на органични вещества, състоящи се от останките на измрели животински организми и растителни видове. Природно естествена среда за образуване на нефт и газ са органичните утайки на застоялите водни басейни, съдържащи предимно нисши водорасли и измрели животински видове.
Все още предстои да бъде доказано дали добиването на шистов газ ще се окаже рентабилно в глобален мащаб. Ясно е обаче, че добивът на шистов газ в Щатите е увеличил националния им резерв с близо 50% за последните 10 години. Очакванията според доклада на ЕИА (Energy Information Administration) за 2011 г. са, че делът на шистов газ ще достигне 77% от общия добив на газ в САЩ през 2035 г.
Неконвенционалните находища на природен газ според същия този доклад ще бъдат от съществено значение и за потреблението в Китай. Прогнозите там са за достигане на 72% от местния добив на такива ресурси до 2035 г . Вече не е трудно да се досетим защо в Китай е присъствието на трите големи, а именно: "Шел" вече има подписан договор за проучване и добив на шистов газ, "Шеврон" също е пред подписване, a "Ексон Мобайл" ще извършва дейност на територията на Китай чрез джойнт венчър с местна нефтена компания. В близко бъдеще на Китай се отрежда едно от челните места в добива на газ от шистови формации.
За Индонезия бих могъл да споделя много, но искам само да кажа, че след Китай тя, заедно с Австралия, ще играе ключова роля при газоразпределението в тази част на света и като допълнение, че на о-в Ява, където е и столицата Джакарта, започва изграждането на газова централа на стойност 1,5 млрд. щатски долара.