IRRITATING написа:Мен в Армеец никой за нищо не ме пита Явно проблема ти е в компанията
Точно Армеец ги прави тези откази за липса на аларма - т. 38.1 от Общите им условия. на 99% съм сигурен, че на колегата
Vlad777 е била застрахована точно там

Така, че ако нямаш аларма най-добре си сложи и след това закарай колата за оглед, че да не плачеш по-късно.
Иначе малко да внеса разяснения по темата, какво е добре да се направи при отказ тъй като имам практически опит:1. Може да се пробва с възражение до застрахователя, в което да се представи някакъв документ - гаранционна карта напр., че на колата действително е била монтирана аларма. Ако има такъв документ добре, шансовете за изплащане са добри. Но ако няма - в 99% от случаите застрахователя ще си потвърди отказа. Потвърди ли го единственият начин за получаване на обезщетение е чрез съда!
ЗАБЕЛЕЖКА: Комисията за финансов надзор няма правомощия да задължи застрахователя да плати обезщетение дори и отказа да е неоснователен.2. Относно разходите за водене на дело и самата процедура: - не е толкова скъпа и тегава както описва колегата:
2.1
Държавна такса - плаща се 4% държавна такса на база сумата за която се води делото - ако сумата е 10 000 лв. държавната такса е 400 лв. Възможно е тази такса да
НЕ се плаща, ако ищецът (собственикът на откраднатия автомобил) не разполага с достатъчно средства. Това се доказва с декларация, която се попълва и се прилага към исковата молба. Въз основа на тази декларация съдът преценява дали таксата да бъде платена от ищеца или не.
2.2
Адвокатския хонорар - всеки адвокат си го определя различно. В тази насока има наредба за минималните размери на адвокатските възнаграждения. размеът се изчислява на база на сумата за която се води делото (както при държавната такса) за 10 000 лв минималният размер е 650 лв. Може клиентът да се уговори с адвоката
хонорара да се плати на вноски - примерно 2х325 лв.
2.3
Депозит за експертиза - необходимо е по делото да се докаже действителната стойност на автомобила към момента на кражбата. за тази цел се назначава вещо лице автотехнически експерт, който да направи оценка на автомобила. депозитът е от порядъка на 120-150 лв. в редки случай може да е до около 200-250. Обикновено, при дела за кражби това единствената експертиза която се прави по делото.
Важно е да се знае, че при спечелване на делото всички горепосочени разноски се заплащат от застрахователя отделно от самото обезщетение.Времетраене на делото: Ако е за сума до 25 000 лв., делото на първа инстанция ще се гледа от Районен суд - В Софийския районен съд съдиите са доста претоварени и делата се движат малко бавно около годна на една инстанция. Ако някоя от страните обжалва решението ще има още една инстанция като там също минват около 9-10 месеца. През това време се трупа лихва, която е около 10% на година върху сумата, за която се води делото.
Не трябва да се мисли , обаче че след като човек се изправя срещу голяма компания шансовете му за спечелване на делото са малки. Точно обратното - Големите компании имат доста дела и юристите им са доста нехайни към воденето им. А и самите юристи не са чак такива спецове, каквито хората си мислят че са. Поради това и в повечето случаи делата се печелят от застрахованите.
Затова не се страхувайте да си търсите правата!