Ауди 80 1.6ТД Няма мощност Решено! Следва напомпване

Печките са на мода. Дори и дизела да е по-скъп феновете му са много...
Потребителски аватар
kompresor
Мнения: 493
Регистриран на: Нед 09 авг 2009 18:57
Автомобил: Audi 8D Avant
Двигател: AEB 1996
Местоположение: град Русе
Контакти:

Re: Ауди 80 1.6ТД Няма мощност Решено! Следва напомпване

Мнениеот kompresor » Пет 23 май 2014 0:14


Eто това представлява масления термостат
OilTstatinsert93010715500.jpg




Потребителски аватар
kompresor
Мнения: 493
Регистриран на: Нед 09 авг 2009 18:57
Автомобил: Audi 8D Avant
Двигател: AEB 1996
Местоположение: град Русе
Контакти:

Re: Ауди 80 1.6ТД Няма мощност Решено! Следва напомпване

Мнениеот kompresor » Пет 23 май 2014 10:09


Проблема мисля че ще го разреша след като си намеря работещ термостат. Намерих статия, в която е обяснена работата на системата.

http://home.arcor.de/sgrafen/salatoel/gti_oelkuehler/gti_oelkuehler.html

Когато маслото стигне 110 градуса патрона на термостата има буталце което излиза нагоре и избутва самия термостат надолу като свива пружината му и пропуска потока на масло към радиатора за да се охлади. Зора е да намеря термостат сега. Пише че термостата може да го има на AAZ двигател и 1.8GTI и 1.6 GTI голфове

flansch_zerlegt.jpg

C170185-1.jpg


Потребителски аватар
kompresor
Мнения: 493
Регистриран на: Нед 09 авг 2009 18:57
Автомобил: Audi 8D Avant
Двигател: AEB 1996
Местоположение: град Русе
Контакти:

Re: Ауди 80 1.6ТД Няма мощност Решено! Следва напомпване

Мнениеот kompresor » Нед 29 юни 2014 1:57


Днес подкарах баба яга след 2 месеца пеша :Mr Green Fun
Беше 19ти май, точно на рождения ми ден като вдигнах 160 с колата и маслото вдигна 140 градуса. Прибрах се и говорих с човек който ми каза че е вдигнал толкова и два три дни след това му хвърлила маслото от филтъра при студен старт както при мен го хвърли няколко пъти, и при следващото 160 резултата бил фатален - хидравличен повдигач натиска клапана малко по-силно и в цилиндъра става салата. Това ми даде зор и ме уплаши да си оправя проблема с хидравличната помпа.
Филма започна :deal
Лягам под колата, отвивам тампоните на мотора, поставям един крик на скоростната и започвам да вдигам мотора. Вдигам вдигам докато опре в рейката горе. Е опря. Отвивам болтчетата на картера. 22 болтчета. Брадясах, викам си как ше ги навия само да не текат после. Отлепих картера, измъкнах го, голям чеп, работа на три пръста от магарето. Усмихна ми се маслената помпа отдолу. Отвих и двата болта които я държат за блока, и вече с кеф ше я вадя, опря долу в магарето. :stumm Викнах Пол :biggrin /в едно английско предаване за ремонт на автомоибли когато ситуацията се закучи, майстора вика помощник на име Пол/, или комшията Коце да ми клати мотора отгоре, че да извадя зъбната помпа. Е не стана, излязоха и комари, мръсна сган махнах се от там. Изнервен пих кафе и кола в 22ч вечерта, дали те ми помогнаха, сетих се, че мотора вече не лежи на магарето щото е вдигнат на крик и си тежи на крика. Веднага легнах на ново под кочината и отвих магарето, и маслената помпа падна на парцала....като малко дете се радвах щото се бях озадачил доста .... то от мерак, нейсе :mhihi .
На другия ден интересното започна. На снимката виждате маслената помпа разглобена
1. Маслена помпа на части.jpg

На тази снимка виждате корпусът с разтоварващият клапан
3. корпус със клапан.jpg

Ето тук слагам линк за да се види устройството и начина на действие на предпазно-преливният клапан на маслената помпа https://www.youtube.com/watch?v=kCGUWDHppL8&feature=youtu.be
Зъбната хидравлична помпа работи на принципа на двете зацепени зъбни колела. Създават се камери в междузъбията и корпуса. Когато се водещото колело зацепено с водимото се завъртят се създават две области - област на ниско и област на високо налягане. Областта от високо налягане се нуждае от контрол - да се спре покачването на налягането в определен момент. Този клапан с буталото и пружината е `човека` който отсича кога помпата трябва да спре да нагнетява масло в двигателя. Устройството на клапана е следното - на челото на буталцето има канал свързан с високото налягане на помпата - там винаги маслото е с високо налягане, и когато е толкова високо, че преодолее силата на пружината, буталцето се премества право пропорционално на посоката на свиване на пружината и маслото с високо налягане излиза през прозорчето което отваря буталцето във камерата с ниско налягане и прави `байпас` както някои казват. Това е космическият клапан. Проблема е че е капсулован с шайба, която е `блъсната` с някаква преса в завода, която смачква на четири места алуминия и я запресова. Такааа. Обаче аз маслена помпа от морга няма да взема защото един Бог знае в кво състояние е, новата пък толкова ше е нова, и реших да го отремонтирам тоя клапан.
Начина е следния:
Тъй като шайбата е запресовата що годе яко, се пробиват 4 отвора на кръст, 2 по 2 един срещу друг, със свредло 3мм. Обаче при мене при разпробиването, явно свредлото ми било криво се скърши алуминия. Гледайте :h020
4. разкапсулован клапан и пробиване на отвори.jpg

Вече разпробита, имаме помпа със положение на което да се регулира шайбата. Така. Разкапсуловаме, и очакваме стружка в хлабината на предпазно-преливния клапан, задиране.
5. задиране.jpg

6. задиране.jpg

Видяхте за какво става въпрос. Междо другото не бях снимал цедката, имаше стружки от разпробиване, и в картера имаше някоя друга алуминиева стружка, от свредло, около 5-6 мм разпробивано е нещо и цедката го е засмукала и ясно. Така. Не ми хареса, това че над отворите остана много малко `месце` което ще държи запиращите елементи на шайбата, и отидох при волфрамовия електрод с аргона. Ето какво `цвъкнах`


Потребителски аватар
kompresor
Мнения: 493
Регистриран на: Нед 09 авг 2009 18:57
Автомобил: Audi 8D Avant
Двигател: AEB 1996
Местоположение: град Русе
Контакти:

Re: Ауди 80 1.6ТД Няма мощност Решено! Следва напомпване

Мнениеот kompresor » Нед 29 юни 2014 1:59


7. наваряване с аргон.jpg

8. наваряване с аргон.jpg

9. наваряване с аргон.jpg

10. наваряване с аргон.jpg

11.наваряване с аргон.jpg


Потребителски аватар
kompresor
Мнения: 493
Регистриран на: Нед 09 авг 2009 18:57
Автомобил: Audi 8D Avant
Двигател: AEB 1996
Местоположение: град Русе
Контакти:

Re: Ауди 80 1.6ТД Няма мощност Решено! Следва напомпване

Мнениеот kompresor » Нед 29 юни 2014 2:03


После творих малко на Paint :c020
12. принцип на действие.jpg

Купих си напълно китайски фул комплект борчета за 3лв, с отчаяното желание за без пари да изшлайфам ненужния алуминий, защото да може да премине тариращата шайба. Watch this :cool
13. шлайфане на заварката.jpg

14. шлайфане на заварката.jpg

15..jpg


Потребителски аватар
kompresor
Мнения: 493
Регистриран на: Нед 09 авг 2009 18:57
Автомобил: Audi 8D Avant
Двигател: AEB 1996
Местоположение: град Русе
Контакти:

Re: Ауди 80 1.6ТД Няма мощност Решено! Следва напомпване

Мнениеот kompresor » Нед 29 юни 2014 2:10


След като изшлайфах ненужния алуминий и шайбата си пасна на местенцето, реших да се заема с отнемането на ръба, който е създал клапана. Междо другото забравих да кажа нямаше дебела стружка вътре, но беше заседнал, не беше задрал фатално. цилиндърчето имаше хлабина около 0.1мм, не беше повече от десета. Та взех шкурка 500 и 1000, сцепих един маркуч, набих го в дрелката и почнах да си връткам, първо с едрата докато изчезне, после с фината докато стане огледално. :c010
Nokia0452.jpg

Nokia0448.jpg

Nokia0449.jpg

Последна промяна от kompresor на Нед 29 юни 2014 2:23, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
kompresor
Мнения: 493
Регистриран на: Нед 09 авг 2009 18:57
Автомобил: Audi 8D Avant
Двигател: AEB 1996
Местоположение: град Русе
Контакти:

Re: Ауди 80 1.6ТД Няма мощност Решено! Следва напомпване

Мнениеот kompresor » Нед 29 юни 2014 2:21


Крайният резултат на работното място на клапана :mhihi
Nokia0451.jpg

Nokia0450.jpg

Играх си доста време след това много ми хареса как започна да се движи буталцето свободно вътре. Ако някой се притесни за отварянето, няма никакви проблеми хлабината не се увеличи изобщо.
На другия ден отидох в железарския и купих три четири модела шплентове....и го капсуловах :scare3
Nokia0453.jpg

Nokia0454.jpg

Nokia0455.jpg

След това смазах маслената помпа, и я монтирах на блока на мотора. Нова гарнитура на картера, силикон Victor Reinz, пуснах мотора стегнах магарето всичко заспа.
Минаха няколко дни, реших да сваля кулера и да го промия с бензин, казах си що да не измия и масления радиатор. Почна се и там.
Смъкнах ги, купих 3 литра бензин - падна голямо цапане :death . Измих ги.
Смъкнах конзолата на масления филтър да си я поразгледам. Излезе ми един маслен термостат, който колегата ми го пробва и снима че работи. Купих го.
Монтирах масления термостат, измитите радиатори монтирах и тях. Така. Последва двуседмична криза, и мислене относно дали ще работи маслената помпа, ама нямам пари да купя масло да пробвам :h020 , студентска криза.
Вчера купих масло :11 . Налях. Запалих. Онемях. Преди при старт манометъра удряше дъното - над 5 бара и зимата при студено масло 1 км каране не му стигаше да падне, клапана беше задържал затворен и помпата пренадува. Обаче сега, помпата вдигна масло и манометъра заспа на 3 бара не помня колко беше точно, когато подам газ вдигаше до към 4 но не повече. Вече се нормализира налягането на маслото и много се зарадвах. Направих заветното първо кръгче. Покарах вдигнах 90 градуса на антифриза а маслото не беше вдигнало 90, преди при 90 градуса на антифриза беше на 110 вече. Ще карам и ще споделя ако има нещо. Чувствам се изкефен :love.vwclub


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8979
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Ауди 80 1.6ТД Няма мощност Решено! Следва напомпване

Мнениеот samo_pechka » Нед 29 юни 2014 10:10


kompresor написа:.. Чувствам се изкефен

И не само ти :bowdown :bowdown много ми хареса как си описал и споделил всичко :th_up чакаме резултати ( ест. само добри )


Потребителски аватар
svetliosabev
Мнения: 84
Регистриран на: Сря 16 мар 2011 18:59
Автомобил: Golf 3
Двигател: 1Z 1995
Местоположение: V.Tyrnovo

Re: Ауди 80 1.6ТД Няма мощност Решено! Следва напомпване

Мнениеот svetliosabev » Нед 29 юни 2014 16:40


:eek
Само така!


Потребителски аватар
kompresor
Мнения: 493
Регистриран на: Нед 09 авг 2009 18:57
Автомобил: Audi 8D Avant
Двигател: AEB 1996
Местоположение: град Русе
Контакти:

Re: Ауди 80 1.6ТД Няма мощност Решено! Следва напомпване

Мнениеот kompresor » Нед 29 юни 2014 18:42


Настъпах я със 160кмч отново, антифриза спи на 90 градуса, обаче маслото вдига 130. Слизам пипам маркучите на масления радиатор - горещи, масления радиатор студен - Какво става питам ? Щом маркучите са горещи значи по тях минава масло а радиатора ? Има въздух и не може да се напълни ли ?
Маслената помпа каквото и да правя вече не вдига над 4 бара. Извън града на 3000 оборота съм на 2.5 бара, добре ли е ? или е малко ?


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19310
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Ауди 80 1.6ТД Няма мощност Решено! Следва напомпване

Мнениеот stefan4o » Нед 29 юни 2014 18:49


Щом ти е студен радиаторът, значи маслото не върти през него, според мен.


Потребителски аватар
kompresor
Мнения: 493
Регистриран на: Нед 09 авг 2009 18:57
Автомобил: Audi 8D Avant
Двигател: AEB 1996
Местоположение: град Русе
Контакти:

Re: Ауди 80 1.6ТД Няма мощност Решено! Следва напомпване

Мнениеот kompresor » Нед 29 юни 2014 18:53


Двата маркуча са горещи не мога да си държа ръката на тях, не говоря за металните им щуцери, самите маркучи са горещи близо до радиатора, а радиатора не е . Като го монтирах не го напълних с масло, дали е трябвало да го напълня? ВАриант ли е да е останало въздух в него и да не може да излезе ?


Потребителски аватар
kompresor
Мнения: 493
Регистриран на: Нед 09 авг 2009 18:57
Автомобил: Audi 8D Avant
Двигател: AEB 1996
Местоположение: град Русе
Контакти:

Re: Ауди 80 1.6ТД Няма мощност Решено! Следва напомпване

Мнениеот kompresor » Нед 29 юни 2014 18:56


на 110 отваря, по рано съм писал за него в темата. Изпробван е отваря се при 110 градуса.


Потребителски аватар
kompresor
Мнения: 493
Регистриран на: Нед 09 авг 2009 18:57
Автомобил: Audi 8D Avant
Двигател: AEB 1996
Местоположение: град Русе
Контакти:

Re: Ауди 80 1.6ТД Няма мощност Решено! Следва напомпване

Мнениеот kompresor » Нед 29 юни 2014 21:13


устройството на радиатора е малко тъпо, двата маркуча - нагнетателния и връщащия са на едното казанче и просто не знам как е възможно да се завърти маслото в самия радиатор , то се върти в казанчето, май ще го сменя тоя радиатор. Много ми е 130 градуса на маслото


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8979
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Ауди 80 1.6ТД Няма мощност Решено! Следва напомпване

Мнениеот samo_pechka » Нед 29 юни 2014 21:19


Какво искаш да кажеш ? Би трябвало да има преграда ( в него казанче ) в такъв случай ! Така няма се върти само в казанчето,ами през питата . Странна работа ..
П.п. то с извинение ако се нагъне една серпентина и се монтира пред радиатора (охл. на колата) ще върши много по-добра работа от сегашния радиатор :rolleyes



Върни се в “Дизелови агрегати”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 67 госта