BG нафта. Полезно инфо и малко дискусия по въпроса!

Печките са на мода. Дори и дизела да е по-скъп феновете му са много...
Потребителски аватар
versace
Мнения: 735
Регистриран на: Чет 08 дек 2005 19:57
Автомобил: Ex Touareg present Mercedes ML
Двигател: 320 CDI 224 Hp
Местоположение: Варна

BG нафта. Полезно инфо и малко дискусия по въпроса!

Мнениеот versace » Съб 12 май 2007 19:35


Реших да споделя с Вас моите наблюдения в сектора светли горива и по-конкретно за дизела.
1. В много теми колегите с гордост казват "аз зареждам само от ОМВ, Шел, Еко". Първо и трите вериги бензиностанции продават горива произведени от рафинерията на Лукойл, така че при равни условия разлика в качеството няма. Лукойл работи само с петрол тип "кисел" добиран в Русия, който поради химичния си състав, при рафиниране дава най-малко дизел в сравнение с другите сортове нефт. Инсталациите са стари и поради остарялата технология на рафиниране в нафтата има 0,05 ППМ сяра, при допустили за Европа максимум 0,02 ППМ. Въпреки това рафинерията продава горивата със сертификат Евро5 което е пълна лъжа и измама. Разбира се има и малко изключения от това което написах:
а)ОМВ внасят дизел от ПЕТРОМ (10 - 15% от общите им продажби), но нямат капацитет за съхранение и използват разтоварища на фирми като ГАЗТРЕЙД или разтоварището в Русе, където хубавата Румънска нафта се смесва с коктейла на Лукойл и си губи качествата.
б) Авто-цистерните на Шел са в повечето случаи от четири клетки и една пета с капацитет 200 литра, в която се слага вносна присадка. При пълнене на цистерната присадката се инжектира постепенно и се смесва. Да но хитрите шофьори на камиона продават или половината или цялата на половин цена на частни бензиностанции. Сицтерната пристига пломбирана на бензиностанцията на Шел, но горивото не е това което трябва да бъде.

2. Новопостроените бензиностанции на ОМВ и Шел (изключвам обекти на франчайзинг, построени преди да се вземат от веригите) имат специални нагреватели в подземните резервоари за дизела и поддържат значително по-висока температура на горивото, отколкото ще бъде тя в резервоара Ви (става въпрос за всички сезони без лятото, защото там логиката е обратна). При разлика от 10 градуса целзий в температурата на горивото , то се свива или разширява с 1% -1,5%. Не е много но все пак те ни го вземат (на 50 литра зареждане половин литър и косур, а каво прави за цяла година)!

3. Мой приятел има две не малки бензиностанции. От няколко месеца ги даде на франчайзинг на Ромпетрол. Горивото при него идва направо от Румъния, запечатано и пломбирано. Разликата в работата на двигателя за един нормален дизел е осезаема, не само на вървене, но и на шум на мотора (наблюденията са върху Голф ТДИ 90 коня и Пасат Б5 АФН на приятеля ми). Еластичността му е друга и мириса на изгорелите газове също.
Както знаете откакто сме в Европейския съюз във Варненска област румънските коли са повече от българските. Всички търсят бензиностанция на Ромпетрол да заредят...и има защо. Един път заредили на различно място не повтарят.

4. Част от останалите фирми дистрибутори на горива със собствени бази и разтоварища имат порочна практика спрамо дизела и го смесват с биодизел (който по-евтин) при пропорции 70 към 30 и дори 60 към 40. Само за справка е Европейския съюз допустимото количество на биодизела в общата маса на горивото не може да бъде повече от 12%.

Моя извод е:
Прецакани сме!
А Вие как мислите? Ако някой има друго полезно инфо да го сподели.




Потребителски аватар
SMEL
Мнения: 1404
Регистриран на: Нед 15 яну 2006 17:58
Автомобил: MK4 TDI
Двигател: AHF 1999
Местоположение: Варна

Мнениеот SMEL » Съб 12 май 2007 19:51


отдавна не съм те чувал и се радвам че си тук-а ти ми е..а м...та с туй написаното.


Потребителски аватар
versace
Мнения: 735
Регистриран на: Чет 08 дек 2005 19:57
Автомобил: Ex Touareg present Mercedes ML
Двигател: 320 CDI 224 Hp
Местоположение: Варна

Мнениеот versace » Съб 12 май 2007 20:06


SMEL написа:отдавна не съм те чувал и се радвам че си тук-а ти ми е..а м...та с туй написаното.

Тука съм, но в последно време съм нямал муза да пиша и само преглеждах темите.
А за написаното...колкото и да е кофти това е само част от истината.
Преди три седмици ходих до Германия с БМВ 535d, 2006 година, което е Евро 5. След София погледанх нарочно аспусите в тях имаше едно като бяла прах, или по-скоро зеленикава...абе като на разтопена пластмаса. Оказа се че е сяра (няма сажди и тръбите са по-чисти от на чисто нова бензинка). След Сърбия това го нямаше...докато не си влязах обратно в БГ и заредих на Петрол!


Rumen
Мнения: 884
Регистриран на: Пет 27 май 2005 21:51
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Rumen » Съб 12 май 2007 23:31


versace, имам към теб два въпроса:
1. Кой (какъв) е източника на информацията? (Моля това да не се третира като поставянето й под съмнение)
2. Само в североизточна България ли (Варна и региона) има бензиностанции на Ромпетрол?


Потребителски аватар
niks76
VW експерт
VW експерт
Мнения: 5312
Регистриран на: Нед 25 юни 2006 19:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Париж

Мнениеот niks76 » Съб 12 май 2007 23:57


от скорошен ли4ен опит ще потвърдя 4е румънската нафта е доста по добра и от европеиската;а за българската ще си премъл4а ......


Потребителски аватар
versace
Мнения: 735
Регистриран на: Чет 08 дек 2005 19:57
Автомобил: Ex Touareg present Mercedes ML
Двигател: 320 CDI 224 Hp
Местоположение: Варна

Мнениеот versace » Нед 13 май 2007 0:20


Rumen написа:versace, имам към теб два въпроса:
1. Кой (какъв) е източника на информацията? (Моля това да не се третира като поставянето й под съмнение)
2. Само в североизточна България ли (Варна и региона) има бензиностанции на Ромпетрол?


1. Информацията ми е от първа ръка. Част от големите търговци на горива (собственици на фирми) са ми познати, като част от тях близки приятели. От друга страна професият ми дава пряк поглед върху този сегмент на търговията, както и много информация, скрита от широката аудитория (както и върху много други). Бивш директор на пласмента в рафинерията на Лукойл също ми е приятел.
Това което съм написал го наблюдавам детайлно от четири години и не се отнася само за Североизточна България а за цялата страна. Единствена неточност може да имам в определяне на пропорцията при смесване на биодизел и дизел.

2. Тука тепърва започват да набират скорост. Мисля че към Русе също има. Като пътувах за София на самия главен път около Търново най също мярнах една.

Поста ми е по-скоро информативен и нямам намерение да правя антиреклама на никого, ни най-малко да казвам къде е добре да се зарежда, защото така или иначе положението ще си е същото още поне година заради рафинерията - тя е проблема. И пак сами сме си виновни. Когато я приватизираха ТЕКСАКО имаха много добра оферта с американско ноу-хау, но СДС поради финансови и конюктурни причини ни прецакаха и я дадоха на т.н. "братушки".


Потребителски аватар
w_smith
Мнения: 2303
Регистриран на: Сря 27 апр 2005 15:31
Автомобил: Golf 3_Volvo XC70
Двигател: AHU 1997_D5244T10_2010
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот w_smith » Нед 13 май 2007 5:58


Ето ТУК има списък на бензиностанциите на Ромпетрол.


Потребителски аватар
buller
Мнения: 2193
Регистриран на: Пет 14 апр 2006 11:33
Автомобил: VW Passat B5_5 Exclusive
Двигател: 1_8T AWT
Местоположение: София

Мнениеот buller » Нед 13 май 2007 9:03


В тази връзка някой има ли отзиви от Premium Diesel на OMV? Гледам, че са "снижили" класа на Sprint Diesel, който сега е т. нар. нормален дизел.
Оправдава ли Premium Diesel по-високата си цена, или пак е някаква лъжа?


Потребителски аватар
H2O
Мнения: 1160
Регистриран на: Нед 15 апр 2007 20:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Field of Dreams

Мнениеот H2O » Нед 13 май 2007 9:55


versace--- е напълно прав за всичко.точно така стои въпроса с горивата.само едно уточнение.ЛУКОЙЛ не е започнал производстото на ЕВРО 5.иначе така стои въпроса с горивата в БГ.ОМВ кара с румънски дизел който е по добър от нашия


Rumen
Мнения: 884
Регистриран на: Пет 27 май 2005 21:51
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Rumen » Нед 13 май 2007 10:33


Понеже съм почти за зареждане (не повече от 100км. = ден/два максимум) ще пробвам някоя от Софийските Ромпетрол и ще споделя лични впечатления.

Последна промяна от Rumen на Вто 15 май 2007 14:10, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
Geleto
Мнения: 2394
Регистриран на: Сря 25 яну 2006 10:12
Автомобил: Passat B4
Двигател: 1.8 MI 1994
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Geleto » Нед 13 май 2007 10:51


А знаете ли турците от къде карат горивото? Щото ако е от Турция е добро! Аз съм зареждал там бензин и съм доволен.


Потребителски аватар
versace
Мнения: 735
Регистриран на: Чет 08 дек 2005 19:57
Автомобил: Ex Touareg present Mercedes ML
Двигател: 320 CDI 224 Hp
Местоположение: Варна

Мнениеот versace » Нед 13 май 2007 11:12


Geleto написа:А знаете ли турците от къде карат горивото? Щото ако е от Турция е добро! Аз съм зареждал там бензин и съм доволен.

Опет Ай Газ търгуват нафта предимно от Лукойл и малко внос от Румъния. Със сигурност не е от Турция, защото митническите сборове при внос са убийствени (извън Европейския съюз са).

@Rumen чакаме отзиви. Ако не ти представлява трудност изчакай до последния възможен момент да заредиш, когато в резервоара ти има минимум от старата нафта.


Потребителски аватар
pako67
Мнения: 56
Регистриран на: Сря 10 май 2006 17:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот pako67 » Нед 13 май 2007 14:08


Здравеите.Пред нас има ЕКО-ЕЛДА зареждам от там и до сега не сам имал проблем нафтата е бледо жълта и шкодичката бих казал че работи много прилично.Някои ако има наблюдение за тая верига моля да сподели.


Потребителски аватар
w_smith
Мнения: 2303
Регистриран на: Сря 27 апр 2005 15:31
Автомобил: Golf 3_Volvo XC70
Двигател: AHU 1997_D5244T10_2010
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот w_smith » Нед 13 май 2007 17:05


Днес заредих на Ромпетрол обаче хич не мога да преценя разлика, все пак говорим за субективни впечатления, но май двигателя е по-тих. За динамика моята кола не познава такова нещо като динамика, но със сигурност не е по-зле. Цената е 1.73 при положение, че на Лук е 1.72.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30039
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот dobrin » Нед 13 май 2007 17:33


По отношение на Еко Елда, има една, две теми, а също така има и двама души от форума /поне/, които работят там. Аз лично съм доволен от нафтата им.
По отношение на това от къде са им горивата, само ще отбележа, че собствената им рафинерия е в Солун, което е на 300 км от София. Бургас е на 390 км. Много ме съмнява да вземат горива от Лукойл, да не говорим, че по думи на официални техни представители всички горива идват от Гърция, не съм сигурен за газта.



Върни се в “Дизелови агрегати”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Pichaga и 75 госта