Не, молива показва наличие както на напрежение така и на ТОК, и гарантира че всичко до свеща е наред и донякъде със самата свещ.
Иначе напрежение може да има, но искрата в крайна сметка да прескача другаде, например през пукнатина на кабел, по скапан палец към вала и т.н. или пък да е много слаба поради повреда. В такъв случай глимлампата ще си светва. Освен това молива дава информация и за качеството на работата на системата, поради факта че за да прескочи стабилна, хубава искра през прореза в графита, трябва всичко да е наред със запалителната система.
"да се сложи свещ към маса на кабела" -
може, но така свеща работи в "облекчени" ословия - при ниско налягане е доста по-лесно да прескочи искра. А и по правило никой няма време да я връзва стабилно към маса - разчита се с ръка да се притиска и т.н.

"Именно, тя и въпросната градска легенда датира от тогава. "
Факта си е факт. Без значение откога е. Моливите в космоса са точно толкова опасни колкото и на земята.

"Т.е. да разбирам че всеки съветски молив е оборудван с микровентилационна система и филтър 450nm",
Ако беше американски, щеше да е така, за да може да се печели сочно от самия молив и постоянната нужда от поддръжка, ремонт или замяна. Но не е.

Самия космически кораб си има вентилация и филтрация на въздуха. Колко nm им са филтрите не знам, и не е толкова важно. Но е предвиден факта че и там ще има прах от всякакво естество - все пак хора живеят, замисляш ли се колко прах отделя един човек от косата и кожата си (мъртви клетки) всеки ден? Всичко това в космоса трябва да се улавя, и се улавя. А че щяло да има и някакви нищожни количвества графитен прах покрай другото - голям праз.
"Някой по-горе бе казал има къде по надеждни и също толкова достъпни методи"
Молива струва стотинки. По-достъпно от това - съмнявам се да има.
По-надеждно? Няма по-надежден метод от това да видиш истинската искра. Всички други методи са косвени, оттам и с по-ниска надеждност.